Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul 24. jaanuari hommikul said Kirnal kokku aktiivsed inimesed, kelle eesmärgiks oli kahe päeva jooksul läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul. Kahe sisutiheda päeva jooksul saime põhjaliku ülevaate Eesti riigikaitsest, ajaloost, NKK tegevusest, erialadest ning vormikandmisest. Riviõppes harjutasime seisanguid, joondumist, tervitamist, pöördeid ja liikumisviise. ← Eelmine Kampsikute lugu Järgmine → Naiskodukaitsja – MINA! Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal

Margit Maanre 1. veebr. 2015

24. jaanuari hommikul said Kirnal kokku aktiivsed inimesed, kelle eesmärgiks oli kahe päeva jooksul läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul. Kahe sisutiheda päeva jooksul saime põhjaliku ülevaate Eesti riigikaitsest, ajaloost, NKK tegevusest, erialadest ning vormikandmisest. Riviõppes harjutasime seisanguid, joondumist, tervitamist, pöördeid ja liikumisviise.

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal
NKK Jõgeva ringkonna BVÕ I: Organisatsiooniõpetus. Foto: Jõgeva ringkond


Et sa elaksid huvitaval ajal                                                       

Esimene õppepäev algas riigikaitse tunniga. Leitnant Merje Meerits suutis  meid oma energiastpulvitseva olekuga kiiresti endaga kaasa mõtlema panna ning klassis tekkis ühtne tunne.  Tutvusime  eesti kaitse – ja julgeolekupoliitikaga, riigikaitse alustega ning selle kõige juures heitsime aeg – ajalt pilgu ka ajalukku.  Sõjaline tegevus on aja jooksul liikunud füüsilisest tunnetuslikku ruumi, kus inimesed on kergesti mõjutatud just meid ümbritseva üleküllusliku inforuumi tõttu.  Eesti riigi julgeolek sõltub suuresti koostööst, nii iseseisval kaitsevõimel kui ka NATO kollektiivkaitsel (Põhja – Atlandi leping artikkel 5). Iseseisval kaitsel mängivad suurt rooli Kaitseliidu vabatahtlikud, kuhu kuulume ka meie, NKK naised. Naiskodukaitse osalust riigikaitses tähtustatakse ja peetakse vajalikuks, eriti seoses tegutsemisoskustega tagalas. Seoses Ukarainas toimuvaga on väga keerulised ajad ning ettevalmistused ja tahe riigi kaitsmiseks on vajalikud. Kui tahad rahu, valmistu sõjaks! (Quintus Horatius Flaccus).

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal
NKK Jõgeva ringkonna BVÕ I: Organisatsiooniõpetus. Foto: Jõgeva ringkond

 

Naised valivad ise liistud, mille juurde jääda

 

Tutvumine Naiskodukaitse ajalooga oli huvitav.  Selle tutvustamisel oli meile abiks Jõgeva ringkonna avalike suhete erialagrupi juht Triinu Küünal. Tema juhtimisel tutvusime Naiskodukaitse algusaastatega (1927), seosega soome naiskodukaitsjate ja kodutütarde lottade ja pikkulottadega, kes alustasid oma  tegutsemist meist varem, 1920ndatel. Triinu jagas mitmeid näited ja lugemissoovitusi, mille abil saaksime ajalooga lähemalt tutvust teha. Tänu sellele ootab minu kapinurgal lugemisjärge  Imbi Paju raamat “Soome lahe õed,” mis on sobiv järg tema eelnevale raamatule “Tõrjutud mälestused.” Neid raamatuid võiks piiluda ka need, kes muidu ajaloolisi raamatuid pelgavad. Imbi Paju kirjutatud raamatud on psühholoogilised, inimlikku valu kirjeldavad, maalähedased. Siinkohal on paslik anda soovitus, nendele, kes lugemist ei armasta, vaadata samanimelisi dokumentaalfilme. Nii nagu on Eesti riik, on ka NKK tegevus pidevas arengus. Kui  NKK ajalugu kirjeldavad filmis “Liiliarist” teeb naiskodukaitse veteran Marta Mälberg suured silmad, kui tema käest küsiti, et kas tol ajal mõni naine ei kippunud relva kätte võtma, siis tänaseks on neid naisi, kes oleks valmis seda tegema, palju. Soostereotüüpsed vaatanurgad on minevikku jäämas ning pole mingi ime kui naine teeb sõjaväelist karjääri.

 

Vaadates tulevikku                                                                                                

Baasväljaõppe läbinutel on õigus kanda NKK vormi. Pühapäevase päeva lõpetasime põnevalt rääkides vormikandmisest. Jõgeva ringkonna instruktor Mariana Maasik tõi esmalt meile  visuaalse näite sellest, kuidas pidulikku vormi kanda ei tohiks. Edasi tutvusime naiskodukaitse vormiriietuse ning kandmise korraga. Oli lõbus, huvitav ja ülevaatlik tund!

 

Naiskodukaitse tegevus ja erialagrupid pakuvad midagi igaühele. Võimalus sisustada oma vaba aega eesmärgipärase tegevusega, harida ennast,  veeta aega toredate inimestega ning miks mitte ka vahetada elukutset ja teha sel alal karjääri. Ühele meie seast oli organisatsiooniõpetus viimane baasväljaõppekursus ning edasi tuleb valida endale erialagrupp. Juhendaja Hanali Riisk tutvustas NKK liikmeskonda ja juhtimisstruktuuri,  koostades erialagruppe tutvustavaid plakateid saime ülevaate valikuvõimalustest tulevikus. Mõnel meist on valik tehtud, teised vajavad veel mõtlemisaega.

 

Nädal pärast minu esimesest BVÕ-d ehk mis siis edasi?  Tore oli kuulata ja kohtuda intelligentsete, huvitavate inimestega. Tabasin end mõttelt, et peaksin ka ise rohkem aktuaalsete teemadega kursis olema. Ehk soovitusi mulle ja teistele – lugeda rohkem, vaadata – kuulata – olla kursis uudistega, jätta meelde nimed ning tutvuda meie ringkonnaga seotud inimestega, laiendada oma silmaringi ning hoida ala positiivset ellusuhtumist! Meie seltskonnast oli nii mõnelgi plaanis baasväljaõpe läbida võimalikult kiiresti ehk siis rutem kui kahe aastaga. Soovin kõigile, kes praegu baasväljaõpet läbimas,  jõudu ja edasist tegutsemishimu.

← Eelmine
Kampsikute lugu

FastLion CMS

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul

NKK Jõgeva ringkonna BVÕ I: Organisatsiooniõpetus Foto: Jõgeva ringkond Et sa elaksid huvitaval ajal Esimene õppepäev algas riigikaitse tunniga 24. jaanuari hommikul said Kirnal kokku aktiivsed inimesed, kelle eesmärgiks oli kahe päeva jooksul läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul. Kahe sisutiheda päeva jooksul saime põhjaliku ülevaate Eesti riigikaitsest, ajaloost, NKK tegevusest, erialadest ning vormikandmisest. Riviõppes harjutasime seisanguid, joondumist, tervitamist, pöördeid ja liikumisviise.

Naiskodukaitse baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul Kirnal

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse