Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
In Memoriam Elfriede Laidvee In Memoriam Elfriede Laidvee Lahkunud on Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna kauaaegne auliige. Väärikas daam nägi ära 102 talve, 5 riigikorda, Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ning Kaitseliidu ja Naiskodukaitse taastamise. Foto: Liina Toome ← Eelmine Uus jaoskond Ares Järgmine → PH MASCAL - masskannatanutega suurõppus In Memoriam Elfriede Laidvee

In Memoriam Elfriede Laidvee

Maie Pitsal 17. augustil 2022

Lahkunud on Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna kauaaegne auliige. Väärikas daam nägi ära 102 talve, 5 riigikorda, Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ning Kaitseliidu ja Naiskodukaitse taastamise.

In Memoriam Elfriede Laidvee
E. Laidvee 25. märtsil 2014 Kaitseliidu majas Pikk 20. Foto: Silvia Paluoja

11.(19.) august 1920 - 11. august 2022

 

Elfriede Laidvee (s. Matsi) sündis ja kasvas Tõstamaa vallas Pedaka külas. Maaperes sirgunud naine oli maast madalast tööd teinud ja kui algkool läbi, õppis Tõstamaa mõisas kodumajandus- koolis toiduvalmistamist, aiandust ja mesindust. Elfriede oli osav käsitöö tegija ning kõva küpsetaja. Hea käsi oli tal ka toalilledega, need kasvasid mühinal.

Pärnus hakkas Elfriede tööle väga noorena ning on elu jooksul pidanud väga erinenaid ameteid.

 

1937. aastal astus toona 17-aastane Elfriede Matsi Naiskodukaitsesse. Tema vanem õde Hilda töötas juuksuriäris ja oli tuttav ringkonna esinaise Veera Lauritsaga, nii viiski ta oma õe ja ringkonna juhi kokku. Elfriede on ikka meenutanud 25. juunit aastal 1939, kui helesinistes vormikleitides naiskodukaitsjad seisid auvalves Tahkurannas president Konstantin Pätsi ausamba avamisel ja riigipea temast üsna lähedalt möödus. Noor Friida unustas täditütrelt laenatud kingades valutavad jalad, mille talla all krudises sinna tunginud liiv. Elfriede on meenutanud ka, kuidas ehitati Nooruse Maja, mille korrastamisel naiskodukaitsjad kaasa lõid ja kuidas see maja saigi nende koduks ja kooskäimise kohaks.

 

Abikaasa Tarmo oli omakorda kaitseliitlane. Mõlemad organisatsioonid, nii Kaitseliit kui Naiskodukaitse keelati 27. juunil 1940. Elfride varjas oma kodutalus metsavendi, see oli 1944. aasta sügisel. Nii päästis südi naine mõnegi mehe elu.

In Memoriam Elfriede Laidvee
NKK Pärnumaa ringkonna sünnipäeval 2019.a. Foto: Eve Retpap

Rõõmupäev oli proua Elfriede jaoks 20. august 1991, kui Eesti taastati, meie valitsus tuli ja ei olnud enam vaja karta Siberisse sõitu. Sama aasta 20. septembril taastati Naiskodukaitse. Pärnumaa ringkond taasloodi 5. juunil 1993. Kokkusaamistel meenutas Friida ikka oma seiklusi ja pajatas juhtumistest Naiskodukaitses, jutustas metsavendadest ja kõigest muust.

 

Friidal oli pikk, riukalik elu. Meile on jäänud temast toredad mälestused. Kui Elfriede sünnikuupäeva lugeda, siis on ka siin oma vigur sees. Kui isa Jüri Matsi läks Seli preestri juurde kantseleisse tähtsat sündmust kirikuraamatusse kandma, kuulis too 11 asemel 19 ja nii see üles tähendati.

 

Sind meenutades,

Pärnumaa naiskodukaitsjad

 

 

Elfriede Laidvee kohta on kirjutatud ka mitu artiklit, neist paari saate lugeda siit:

 

https://dea.digar.ee/article/parnupostimees/2015/08/19/7.1

 

https://www.naiskodukaitse.ee/Naiskodukaitse_Parnumaa_ringkonna__4446

In Memoriam Elfriede Laidvee
NKK Pärnumaa ringkonna sünnipäeval 2014.a. Vasakult: Anneli Rabbi, Elfriede Laidvee, Jana Ots, Maie Pitsal. Foto: Liina Toome
← Eelmine
Uus jaoskond Ares

FastLion CMS

In Memoriam Elfriede Laidvee

In Memoriam Elfriede Laidvee

E Laidvee 25 Lahkunud on Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna kauaaegne auliige. Väärikas daam nägi ära 102 talve, 5 riigikorda, Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ning Kaitseliidu ja Naiskodukaitse taastamise.

In Memoriam Elfriede Laidvee

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse