Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis 24. aprillil tähistasime Sakala naiskodukaitsjatega mälestuspäeva. Sel päeval süüdatakse üle kogu Eesti küünlad Siberis hukkunud naiskodukaitsjate mälestuseks. ← Eelmine Kui kokku saavad kannatlikud kannatajad ja algajad esmaabistajad Järgmine → Käisin Sõduriproovil Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Lembe Lahtmaa 26. aprillil 2016

24. aprillil tähistasime Sakala naiskodukaitsjatega mälestuspäeva. Sel päeval süüdatakse üle kogu Eesti küünlad Siberis hukkunud naiskodukaitsjate mälestuseks.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Sõitsime aprillikuu viimasel pühapäeval väikese seltskonnaga Viljandist Suure-Jaani, kus Viljandimaa vanimas kivist maakirikus toimus jumalateenistus. Vaimulik Kristi Sääsk pühendas jutluse kohalikele tublidele ennesõjaaegsetele naiskodukaitsjatele.
Pärast jumalateenistust asetasime küünlad kalmistul haudadele, kus puhkavad naiskodukaitsjad. Vihmasajust hoolimata.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Kuidas me need hauad leidsime? Kuidas üldse omada teavet, kuhu on maetud kunagised naiskodukaitsjad? Kõigepealt saime teada jaoskonna juhatusse kuulunud naiskodukaitsjate nimed. Meid aitas teadasaamisel Suure-Jaani jaoskonna esinaine Egle Reinup. Kauaaegne Sakala ringkonna tegevliige Malle Lohk aga võttis ühendust kohaliku kalmistuvahi ja koduloo-uurijaga, kes saatis täpsemad andmed.

 

Õnneks on Suure-Jaani surnuaiale maetud isikute nimed ja hauaplatsid kalmistute registrisse „Haudi“ sisse kantud. Seega piisab isiku nimest, sünni- ja surmadaatumist, nutiseadmest ja natukesest taiplikkusest, et vajalikud hauad üles leida. Sama nädala kolmapäeval käisime koos Aili ja Enega surnuaial eesmärgiga leida üles loetelus olevate isikute hauad et mälestuspäeval hõlpsam oleks. Otsimine võttis päris pikalt aega, aga leidsime ikka kõik viis hauakivi ja -risti.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis
Suure-Jaani jsk esimese esinaise Kristine Tääkri hauaplats.

Suure-Jaani kalmistule on maetud Lembitu malevkonna jaoskonna (algselt Suure-Jaani) esimene esinaine Kristine Tääker, kes kuulus ka Naiskodukaitse Sakalamaa ringkonna juhatusse.

Proua Tääker oli ametilt kuduja-õmbleja, kes oli Vana-Võidu põllutöökoolis õppinud. Tema hauaplats ja kivi vajavad veel põhjalikumat korrastamist kui seekord jõudsime.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis
Lydia Hendre kauaplats. Seisavad Suure-Jaani jaoskonna liikmed Ene, Evelin ja Aili.

Kalmistul puhkavad Kadri Rebane, kes oli Suure-Jaani jaoskonna neljas ennesõjaaegne esinaine, doktoriproua Lydia Hendre, kes oli jaoskonna juhatuse liige ning Sürgavere jaoskonna asutajaliige ja esinaine Anna Adamson, naiskodukaitsja Mari Suurkivi.

Märkimist väärib, et 6. septembril 1925 asutatud Naiskodukaitse Suure-Jaani malevkonna staabi komando jaoskond oli Sakalamaa ringkonna esimene jaoskond.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis
NKK Sürgavere jsk esinaise Anna Adamsoni hauaplats.

Suure-Jaani on teatavasti kultuuriloo üks kantse. Siinkandis tegutsesid ja kalmistule on maetud suurmehed Mart Saar, Johann Köler ja Artur Kapp jt.

 

Meie astusime enne Viljandisse tagasisõitu läbi veel Kappide majamuuseumist, kus parasjagu toimus Suure-Jaani ajalooklubi koosistumine ning pakkusime neile sinilille rinnamärke.

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis
 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

NKK mälestuspäeva traditsioon sai Eestis alguse 1996. aastal. Sakala ringkonnas tähistame mälestuspäeva viiendat korda. Oleme senini üles otsinud ennesõjaaegsete naiskodukaitsjate hauad Kolga-Jaanis ja Viljandi Vanal kalmistul.
Aitäh Ene Sügavale ja Ailile toreda korralduse eest! Tänu kõikidele kaasalööjatele: Evelin, Karoliina, Eveli, Ene P, Vika koos noortega!

 Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis
Sakala naiskodukaitsjad, noored ja vaimulik Kristi Sääsk.

FastLion CMS

Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

Sõitsime aprillikuu viimasel pühapäeval väikese seltskonnaga Viljandist Suure-Jaani, kus Viljandimaa vanimas kivist maakirikus toimus jumalateenistus Vaimulik Kristi Sääsk pühendas jutluse kohalikele tublidele ennesõjaaegsetele naiskodukaitsjatele 24. aprillil tähistasime Sakala naiskodukaitsjatega mälestuspäeva. Sel päeval süüdatakse üle kogu Eesti küünlad Siberis hukkunud naiskodukaitsjate mälestuseks.

Tähistasime mälestuspäeva Suure-Jaanis

www.naiskodukaitse.ee © 2023 » Naiskodukaitse