Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Südamega tehtud, lahkesti kingitud Südamega tehtud, lahkesti kingitud „No küll on alles sibulad! Ja kas rohkem porgandeid polegi? Mina võin kurke koorida! Kapsad on õue peal kastis! Kus te neid kausse peidate? Kas panen tule kohe alla?“ Selliseid hüüd- ja küsilauseid kuuldus Meeri külamaja seest ja väljast, kui Tartu ringkonna Tamme jaoskonna naised Meeri külaseltsile Elurõõm külla läksid, et üheskoos Nõo hooldekodule ning Tartu naiste ja laste varjupaigale hoidiseid valmistada. ← Eelmine Värsket verd Naiskodukaitse töötajate ridades Järgmine → Vardad kätte! Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Eha Jakobson 16. sept. 2011

„No küll on alles sibulad! Ja kas rohkem porgandeid polegi? Mina võin kurke koorida! Kapsad on õue peal kastis! Kus te neid kausse peidate? Kas panen tule kohe alla?“ Selliseid hüüd- ja küsilauseid kuuldus Meeri külamaja seest ja väljast, kui Tartu ringkonna Tamme jaoskonna naised Meeri külaseltsile Elurõõm külla läksid, et üheskoos Nõo hooldekodule ning Tartu naiste ja laste varjupaigale hoidiseid valmistada.

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Enne kui kaasatoodud aedvilja kallale asuti, tehti ringkäik selles kaunis majas, mis enne sõda oli talu elumaja, peale sõda aga Nõo sovhoosi Meeri osakonna keskus. Praegu on seal kadestamisväärselt kaunid ruumid mitmesugusteks tegevusteks.

 

Aga imetlemiseks polnud rohkem aega: kapsad, kurgid, porgandid, sibulad, suvekõrvitsad ja tomatid ootasid hakkimist, mida naised ka kohe alustasid. Töö läks ladusalt ja kärmelt ning juba tunni pärast võis hakata porgandit ja sibulat praadima. „Mõlatamine“ ehk siis suure puumõlaga pannikraami segamine on mõnus töö, iga soovija sai seda proovida. Suurt väliköögi katelt uudistati ja pandi imeks nende poolt, kes seda näinud polnud. Tammekate Silvi „tegi Juhanit“ ehk hoolitses selle eest, et katlal oleks pidevalt paras tuli all. Vahepeal lasti hea maitsta Meeri naiste tehtud võileibadel, kohvil ja kringlil. Hiljem valmis ka korralik lõunasöök – kartul ja kukeseenekaste.

 

Mida siis vaaritati? Eesmärk oli valmis keeta aedviljasalat ja väike jõulumoos. Kõigepealt kuumutati pannil õlis aedviljad liikide kaupa: sibul, porgand, kapsas, suvekõrvits, kurk, küüslauk. Siis valati kõik kokku katlasse, lisati tomatid, maitseained, veidi äädikat ja lasti kõigel korralikult läbi keeda ning tõsteti valmis salat  korralikult desinfitseeritud purkidesse. Kokku 22 liitrit. Samal ajal potsus teises potis jõulumoos ehk rosinate ja jõulumaitseainetega õunamoos. Seegi pakiti purkidesse. 

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Meeri naised imetlesid naiskodukaitsjate koostööd, kes oskasid nii kiiresti ja sujuvalt  kõigega hakkama saada. Naiskodukaitsjad omakorda nautisid Meeri naiste külalislahkust, nobedaid näppe ja rõõmsat meelt.

 

Hoidiste valmistamise koolitus on Tartu ringkonnas juba traditsiooniliseks saanud. Eelmisel aastal viisime hoidiseid Pauluse kiriku supikööki. Kuna seekordne üritus toimus Nõo vallas Meeri külamajas, siis osa hoidiseid viiakse Nõo hooldekodusse päeval, kui Meeri naised lähevad sinna muusikalist külakosti viima. Teise poole aga sai Tartu naiste ja laste varjupaik, sest nemad vajavad toetust. Seda polnud küll palju, kuid kõik võeti tänulikult vastu. 

Südamega tehtud, lahkesti kingitud
Järgmine →
Vardad kätte!

FastLion CMS

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

Enne kui kaasatoodud aedvilja kallale asuti, tehti ringkäik selles kaunis majas, mis enne sõda oli talu elumaja, peale sõda aga Nõo sovhoosi Meeri osakonna keskus Praegu on seal kadestamisväärselt kaunid ruumid mitmesugusteks tegevusteks „No küll on alles sibulad! Ja kas rohkem porgandeid polegi? Mina võin kurke koorida! Kapsad on õue peal kastis! Kus te neid kausse peidate? Kas panen tule kohe alla?“ Selliseid hüüd- ja küsilauseid kuuldus Meeri külamaja seest ja väljast, kui Tartu ringkonna Tamme jaoskonna naised Meeri külaseltsile Elurõõm külla läksid, et üheskoos Nõo hooldekodule ning Tartu naiste ja laste varjupaigale hoidiseid valmistada.

Südamega tehtud, lahkesti kingitud

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse