Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naised eeterlike õlide maailmas Naised eeterlike õlide maailmas Heitlikud ilmad ja kõikuv õhutemperatuur on jällegi soodustanud viiruste levikut. Polegi vaja viibida rahvarohketes kohtades, et saada nohune nina ja valutav kurk - vahel piisab ka korraks poes piima järgi käimisest. Et kohe mitte arsti juurde ja apteeki tormata, võiks kodus leiduda mõned käepärased abivahendid. aastapäeval eksponeeriti Elsa Kotli teenetemärke Järgmine → Väike-Maarja naiskodukaitsjad koguvad vahendeid laste muusikakooli aastamaksu tasumiseks Naised eeterlike õlide maailmas

Naised eeterlike õlide maailmas

Seidi Lamus-T¹istotin

Heitlikud ilmad ja kõikuv õhutemperatuur on jällegi soodustanud viiruste levikut. Polegi vaja viibida rahvarohketes kohtades, et saada nohune nina ja valutav kurk - vahel piisab ka korraks poes piima järgi käimisest. Et kohe mitte arsti juurde ja apteeki tormata, võiks kodus leiduda mõned käepärased abivahendid.

Naised eeterlike õlide maailmas

Nii kogunesid tegusad Viru naised ühel märtsikuu pühapäeva pärastlõunal, et teha tutvust õlide salapärase maailmaga ning valmistada endile aroomikotikesed, mis said just sellise lõhnaga, nagu igale ühele just parasjagu vaja oli.

 

Juba esivanemate aegu korjati ravimtaimi ja püüti neist iga haiguse puhul abi saada. Tänu tehnoloogiate arengule on võimalik neist samadest kasulikest loodusandidest välja destilleerida eeterlikke õlisid, mille toime on kordades tõhusam.

Enne kui tormata esimesse poodi või apteeki endale õlisid hankima, tuleks meeles pidada mõned põhitõed. Mitte kõik müügis olevad õlid ei ole looduslikku päritolu. Kui pudelikesel ilutseb silt, mis manitseb nahaga kokkupuudet vältima, siis oleks parem ka nina sellest eemale hoida. See pudelike sisaldab sünteetilist õli, mis paremal juhul kõlbab õhu värskendamiseks. Ka apteegis õli valides, tuleks uurida selle päritolu ja puhtuse kohta – tihti võib ka sealt leida piisava informatsioonita tooteid.

Õlisid on võimalik kasutada mitut moodi – igaüks peab ise leidma endale sobiva mooduse. Kõige levinum on arusaam, et eeterliku õli kasutamiseks peab kodus olema õlilamp, samas tohib seda põletada maksimaalselt 20 minutit järjest. Isegi parema efekti võib saavutada, tilgutades õli taskurätile või lausa riietel. Loomulikult sobib igasugune baasõliga koos tehtud massaa¾, auru- ja jalavannid ning mõnede õlide puhul ka seespidine kasutamine, aga seda väga ettevaatlikult ja tõesti vaid puhta õli puhul.

Eukalüpt on üks tugevamaid antibakteritsiidse toimega taim. Võimas antiseptik, mõjub hävitavalt düsenteeria tekitajatele, streptokokkidele ja stafülokokkidele. Eukalüpti värske ning tõrvalõhnalise sidruni noodiga eeterliku õli sissehingamine kergendab hingamist nohu ja haimoriidi korral. Eukalüptiõli lahust kasutatakse kurgu loputamiseks angiini korral – vähendab valu ja põletikku. Kasutatakse palavikku alandava vahendina. Eukalüptiõli on üks populaarsematest rögalahtistavatest komponentidest köha leevendavates ja hingamist värskendavates vahendites (kommid, hambapastad, siirupid).

Eukalüpti kaasmaalaseks on teepuu. Teepuuõli on sarnaselt antibiootikumile laia toimespektriga, efektiivne viiruse- ja seentevastane vahend. Omab põletikuvastast ja valuvaigistavat toimet, on võimeline allergilisi reaktsioone kõrvaldama, efektiivne vahend stafülo- ja streptokokkide vastu. Väga tõhusad on teepuuõliga tehtavad kuuma auru inhalatsioonid ja kurgu kuristamine veega, millele on paar tilka õli lisatud.

Basiilikust, meile tuntud maitsetaimest, saadakse üht tõhusaimat bakteritevastast eeterlikku õli. Väga efektiivne on basiiliku õli hingamisteede haiguste korral. Aitab hästi astma, bronhiidi, katarri, külmetuste ja köha korral. Viimaste aastate uuringud on tõestanud basiiliku bakteritsiidset aktiivsust seente ja mikroorganismide, pneumoonia mikroplasma, streptokokkide suhtes. Antibakteriaalse aktiivsuse poolest on basiiliku õli monarda õli järgi teisel kohal.

Kodumaistest taimedest on suureks abimeheks külmetushaiguste puhul kadakas, mille raviomadusi tunti juba keskajal.  Kadakaõli on suurepäraselt rögalahtistava toimega, kiirendades seeläbi bronhiitidest, kopsupõletikest tervenemist. Samuti on efektiivne külmetushaiguste (ülemiste hingamisteede katarrid, gripp, adenoviiruslikud nakkused) korral. Soodustab toksiinide väljutamist ja kehatemperatuuri alanemist, stimuleerib immuniteeti, ennetab teiseste nakkuste teket, vähendab tüsistuste tekke riski. 

Tuntud taimed, mille järgi külmetamise puhul ikka käsi küündib, on sidrun ja piparmünt.  Kui sidrunit on seni peetud vaid suureks C-vitamiini pommiks, mis aitab haigusega võidelda, siis sidruni eeterlik õli on väga tugeva bakterivastase toimega. Samasugust toimet omab ka piparmündiõli, mis on ka organismi jahutava. Seetõttu tulek seda vältida vannivees ja olla kogustega väga ettevaatlik.

Toode, mida tihti peetakse õliks, kuid saamistehnoloogia järgi selleks ei kvalifitseeru, on greipfruudi seemnete ekstrakt. Viimastel aastatel Eestis suurt populaarsust kogunud toode on kõigile teada-tuntud viirusevastane vahend. GSE-d nimetatakse taimseks antibiootikumiks. Ent erinevalt tavalistest antibiootikumidest, mis toimivad valikuliselt vaid bakteritele, hävitab greipfruudi seemnete ekstrakt nii haigusttekitavaid baktereid kui ka mikroobe, viirusi ja mikroorganisme, sealhulgas parasiite ja seeni. Erinevalt sünteetilistest antibiootikumidest ei ole GSE toksiline, ei põhjusta kõrvalefekte (allergiat) ega kahjusta kasulikku mikrofloorat, mis on tervele inimesele väga tähtis.

Lisaks neile tuntud taimedele on ka terve rida teisigi, mis on sama efektiivsed viirustega võitlejad, näiteks veel aniis, apelsin, ingver, küpress, mänd, rosmariin, salvei ja viiruk.

Enamik õlisid on laia toimespektriga, see tähendab, et lisaks külmetushaigusega võitlemisele, aitavad nad ka muude tervisehädade puhul. Õlidemaailm on väga suur ja sellega tutvumiseks palju võimalusi, kuid meeles tuleb pidada, et õlide kasutamisel on ka vastunäidustused ja seepärast tuleks enne nende soetamist teha väikest uurimistööd ning vajadusel konsulteerida spetsialistiga.

Kel tekkis küsimusi või on sügavam huvi õlidega tutvust teha, võib ühendust võtta artikli autoriga e-kirja teel: seidilamus[at]gmail.com.

FastLion CMS

Naised eeterlike õlide maailmas

Naised eeterlike õlide maailmas

Nii kogunesid tegusad Viru naised ühel märtsikuu pühapäeva pärastlõunal, et teha tutvust õlide salapärase maailmaga ning valmistada endile aroomikotikesed, mis said just sellise lõhnaga, nagu igale ühele just parasjagu vaja oli Juba esivanemate aegu korjati ravimtaimi ja püüti neist iga haiguse puhul abi saada Heitlikud ilmad ja kõikuv õhutemperatuur on jällegi soodustanud viiruste levikut. Polegi vaja viibida rahvarohketes kohtades, et saada nohune nina ja valutav kurk - vahel piisab ka korraks poes piima järgi käimisest. Et kohe mitte arsti juurde ja apteeki tormata, võiks kodus leiduda mõned käepärased abivahendid.

Naised eeterlike õlide maailmas

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse