Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu Mentorlus Naiskodukaitses – lugude 1. -2. märtsil toimus Lõõla õppekeskuses Järvamaal Naiskodukaitse päris esimene mentori kursus. Ootusärevaid kursuslasi saabus nii Saarest, kui Alutaguse metsadest, Voore- ja Hiiumaalt, Kesk-Eestist ja mujaltki. Õppijate seas oli juba kogemusega mentoreid, mentorite koordinaatoreid ja ka täitsa uusi uudistajaid. Mentor ja mentee harjutamas! Foto: Nele Pernits Mentorlus ← Eelmine Naistelt naistele tõi vormikandjad naised Vabaduse väljakule Järgmine → Elle Vinni pälvis Kaitseministeeriumi kuldrinnamärgi Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu

Nele Pernits 10. märtsil 2014

1.-2. märtsil toimus Lõõla õppekeskuses Järvamaal Naiskodukaitse päris esimene mentori kursus. Ootusärevaid kursuslasi saabus nii Saarest, kui Alutaguse metsadest, Voore- ja Hiiumaalt, Kesk-Eestist ja mujaltki. Õppijate seas oli juba kogemusega mentoreid, mentorite koordinaatoreid ja ka täitsa uusi uudistajaid.

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu
Basiilikutaimed hoolega kuulamas! Foto: Nele Pernits

Basiilikutaimed

 

2013. aasta lõpul Kaitseliidu Kooli Väljaõppetehnoloogia kursusel kirjutatud Naiskodukaitse mentori kursus toimus sellisel kujul esimest korda. Esimestel mentoritel on olnud küll õppepäevi ja seminare, aga sellist päris kavajärgset kursust mitte. Kursuse käigus sai ka selgeks, et see konkreetne kursus hakkab edaspidi olema nn baaskursus ja olema mõeldud neile, kes oma mentoriteed alles alustavad ning ei oma veel praktilist kogemust menteega suhtlemisel.

 

Et sellist kursust aga vaja on, ei kahtle hetkekski ei need, kes kursuse koostamise tellisid, ega need, kes selle kursuse valmis kirjutasid ega ka need, kes pilootkursusel õpetasid ja õppisid. Seda kursust on vaja, sest mentorid on nagu basiilikutaimed. Lugu kõneleb nii, et olla kord olnud potikesse aknalaual külvatud basiiliku seemned. Pistsidki taimed nina mullast välja ja peagi vohasid nii, et kasvuruumi tekitamiseks tuli nad mitmesse potti istutada. Istutati kolme erinevasse potti, kus kahte said taimed nii tihedalt, et lehed ulatusid üksteise vastu, kolmandas potis jäi ruumi rohkem üle ja taimed üksteist puudutada ei saanud. Kui kaht esimest potti vahel valguse tõttu keerati, siis pöörasid taimed ennast kiirelt jälle nii, et said üksteist puudutada. Kolmanda poti taimed vaatamata keeramisele või mittekeeramisele ja hellale hoolele lihtsalt kängusid ära – ei tahtnud üksi kasvada.

 

Eks mentoriga on nagu basiilikugagi, ei taha üksi kasvada. Selleks et, mentorlus Naiskodukaitses areneks peab olema kogukond ja kursused, võimalus oma kogemusi jagada ja teiste kogemustest õppida – võimalus koos kasvada.

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu
Juhendaja Marilin näpunäiteid jagamas! Foto: Nele Pernits

 

Hakka ujuma

 

„Kuidas ikkagi saada heaks mentoriks?“ oli küsimus, mis ilmselt kõiki kursusele tulles kummitas. Vastus on lihtne: Tuleb kohe ujuma hakata. Muidugi saab õppida ja ennast menteega kohtumiseks ette valmistada, aga varem või hiljem tuleb ikkagi ise ujuma ja kogemusi saama hakata, ainult nii saab heaks mentoriks. Seda ujumist ja ootamatuid vettehüppeid siis kursusel harjutatigi läbi ootamatute ülesannete ja püstitatud väljakutsete.

Mammutiga sõbraks

 

Mentor peab olema hea inimesetundja. Hea inimesetundja saab hakkama kõigi inimestega, ka oma mammutitega. Lugu jutustab: Mammutiks kasvab inimene, kellega sul on mingi vastuolu olnud ja sa hakkad teda vältima. Mida enam sa teda väldid, seda suuremaks mammut kasvab. Lõpuks on juba väga väga raske oma hiiglaslikku mammutit vältida, sest ta on lihtsalt nii suur, et ei mahu enam kuskile varjule.

 

Tarkusetera mentori kursuselt õpetab, et ära jookse mammuti eest ära, torgi ise oma mammutit ja vii talle leiba. Saa temaga sõbraks ja ühtäkki ta ei olegi enam nii hiiglaslik ja varsti ta ei olegi enam mammut.

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu
Riina õpetussõnadest on alati kasu! Foto: Nele Pernits

Taksopark on olemas

 

Kursuse käigus tekkis mitmeid kujundlikke mentori olemust kokku võtvaid metafoore. Parim neist kõlas siiski nii: Mentor, see on taksojuht. Ta võtab peale ühe kliendi, laseb tal sõnastada oma eesmärgi, kuhu klient tahab jõuda ja viib ta sujuvalt kohale. Peale ühe kliendi sihtpunkti toimetamist jääb ta ootama järgmist. Praegusel hetkel on Naiskodukaitse mentorluses seis, kus taksopark on olemas. On olemas mentorid, ootamas menteesid, keda organsatsiooni avarustes juhatada. Menteeks võivad olla nii värskelt organisatsiooniga liitunud naised, kui ka uued juhid ja lihtsalt passiivseks jäänud liikmed. Taksod ootavad sõitjaid. Siinkohal on oma ülesanne ka jaoskonna juhatusel, kes peaks dispetšerit mängima ja takso õige kliendi juurde juhatama.

Suure paugu järgne maailm

 

Tee taksopargini on olnud väljakutsete rohke ja põnev aeg. Sest oli see ju alles umbes kaks aastat tagasi, kui toimus suur pauk ja Naiskodukaitsesse tekkisid esimesed mentorid. Praeguseks on olemas mentoritest koosnev taksopark ja mentorite koordinaatorid, ollakse teel kolmandasse milleeniumisse. Kes tunneb, et tema nüüd suurest paugust, mammutist, basiilikutest ja taksodest midagi aru ei saanud, siis äsja on kinnitatud uus Naisudukaitse mentorluse juhend. Soovitan lugeda! Võib-olla tekitab selle lugemine teile mõne oma loo, sest tegelikult on kogu mentorlus üks suur lugude lugu ja selleks, et see toimiks, tuleb sellesse uskuda. Igatahes, kui te näete mõnda mentortaksot mööda kihutamas ja teie oletegi parajasti see sihitult ringi uitaja, kes ei tea, kuhu minna, siis püüdke ta kinni. Ta viib teid kohale.

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu
Mentor ja mentee harjutamas! Foto: Nele Pernits

FastLion CMS

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude

Basiilikutaimed hoolega kuulamas! Foto: Nele Pernits Basiilikutaimed 2013 aasta lõpul Kaitseliidu Kooli Väljaõppetehnoloogia kursusel kirjutatud Naiskodukaitse mentori kursus toimus sellisel kujul esimest korda 1.-2. märtsil toimus Lõõla õppekeskuses Järvamaal Naiskodukaitse päris esimene mentori kursus. Ootusärevaid kursuslasi saabus nii Saarest, kui Alutaguse metsadest, Voore- ja Hiiumaalt, Kesk-Eestist ja mujaltki. Õppijate seas oli juba kogemusega mentoreid, mentorite koordinaatoreid ja ka täitsa uusi uudistajaid.

Mentorlus Naiskodukaitses – lugude lugu

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse