Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Lahkus pr Rita Loel Lahkus pr Rita Loel Naiskodukaitsjad üle Eesti langetavad pea koos saarlastega seoses teeneka, kauaaegse juhi pr Rita Loeli lahkumisega. 2012 kk 17297P) ← Eelmine Naiskodukaitse tähistab aastapäeva temaatilise näidendiga Järgmine → "Jänes, Jänes Karule" ehk Põhjakonn 2012 Lahkus pr Rita Loel

Lahkus pr Rita Loel

Naiskodukaitsjad üle Eesti langetavad pea koos saarlastega seoses teeneka, kauaaegse juhi pr Rita Loeli lahkumisega.

Pr Loel on olnud Naiskodukaitse keskjuhatuse liige, Saaremaa ja Harjumaa ringkondade esinaine ning tema aastatepikkune pühendumine Naiskodukaitsele oli märkimisväärne.


Meie kaastunne lähedastele!

Lahkus pr Rita Loel

 

 

Järelhüüe Ritale

 

Selle aasta 13. septembril oleks Rital täitunud 18 aastat Naiskodukaitse tegevliikmena. Esimest korda tulid ju Kuressaares naised kokku mõttega taastada Kaitseliidu naisorganisatsioon 1994. aasta 13. septembril. Just Rita eestvedamisel taastatigi samal aastal Saaremaa ringkond. Loomulikult valiti esimeseks esinaiseks just tema.

 

Kui aga tema pere Harjumaale kolis, ei jäänud ta seal käed rüpes istuma, vaid kutsus kokku aktiivsed naised ning taastas ka seal ringkonna, mida juhtis viis aastat. Harjust kodusaarele naastes tegutses ta aktiivselt Naiskodukaitses edasi ning ta valiti taas ringkonda juhtima – ta tegi seda viis aastat.

 

Naiskodukaitses oldud aja jooksul on Rita kaasa rääkinud ka üle-riigilistes otsustes, sest on üheksa aastat kuulunud Naiskodukaitse keskjuhatusse.

 

Kuid lisaks juhtimisele on ta teinud palju muudki, mis on avalikkuse tähelepanu köitnud.

Nimelt kirjutas ja lavastas ta 2009. aasta sügisel näidendi "Isamaa ilu hoieldes...". Tegemist on draamaga, mis näitas pildikesi Vabadussõjast. Seda esitati mitmetes koolides ja kultuurimajades  ning ühtekokku nägi seda umbes 500 inimest – enamjaolt kooliõpilased. Tema kirjutatud näidend pani paljud noored mõtisklema selle üle, mida pidid üle elama meie esiisad ja -emad selleks, et meil oleks oma riik.

 

Üle-eelmisel aastal etendus näidend „Mariet oodates...“, mis tutvustas ennesõjaaegset Naiskodukaitse tegevust ja organisatsiooni juhtfiguure. Lisaks on ta kirjutanud mitmeid lavateoseid, mida naiskodukaitsjad on mänginud oma mudilastele.

 

Tänu Ritale valitakse igal aastal Saare maakonnas aasta ema ja isa – tema on selle idee autor ning hing.

 

Tänu Ritale on saanud Saaremaa sõdurpoisid endale mitmeteks jõuludeks soojad sokid. Ise tavatses ta selle kohta öelda, et see on küll pisike asi, aga suured asjad saavadki alguse väikestest.

 

Aasta tagasi, jällegi 13. septembril, andis Rita esinaise-teatepulga üle, soovides vähendada oma koormust. Raske haigusega võideldes tegutses ta aktiivse liikmena siiski edasi ning korraldas maakonnas ajalooretke ning lõi alguse Pihtla valla koolialguse täikale.

 

Tema väärtustas rahvakalendritähtpäevi ning kutsus meid ikka kokku paastumaarjapäeval pannkooke sööma ja punast jooki jooma. Pea ükski meie üritus ei möödunud ilma viktoriinita, kus ta keeruliste küsimuste kaudu üritas meid harida ning organisatsiooni väärikat ajalugu meile tutvustada.

 

Aktiivselt jätkas ta ajaloo uurimist ning käis veel tänavu aasta alguses Rootsis Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esimese esinaise Marie Bondartschuk-Laurits-Svenssoni mälestusi kogumas. Tähelepanu vääriv on tõsiasi, et Marie surmapäev on 13. september.

 

Käesoleva aasta suvel valiti Rita maakonna tuletoojaks. Ülesanne oli talle väga tähtis. Vaid kõige lähedasemad teadsid, millise üliinimliku pingutusega ta presidendi tule saarlasteni tõi. Tema silmad särasid ja nägu oli naerul ka siis, kui tal oli raske.

 

Eesti vabariigi president Toomas Hendrik Ilves on ühes oma vabariigi aastapäeval peetud kõnes öelnud, et Vabadussõjas saavutatut on vaja kaitsta iga päev ja et ka Eestist kümme ja sada korda suuremate riikide jaoks pole julgeolek iseenesest tekkiv väärtus, vaid selle nimel peame me kõik kogu aeg pingutama. Just seda on Rita teinudki koos kaitseliitlasest mehe Meelise ja oma nelja lapsega, kes on samuti organisatsiooni kaasatud.

 

 

Raske on leida sõnu, sest oleme kaotanud inimese, kes on aastaid vabatahtlikult teeninud organisatsiooni ja riiki, olnud eeskujuks sadadele naistele ja emadele. Rita ei küsinud kunagi, mida riik peaks temale andma, vaid vaatas, mida tema saab riigile anda. Ja tal oli palju anda.

 

13. septembril, sellel Rita jaoks nii olulisel kuupäeval, sängitatakse ta mulda Kudjape kalmistule.

 


 

Ritale annetatud teenetemärgid ja tänud kronoloogiliselt:

 

  • Naiskodukaitse teenetemärk (13.09.1997)
  • Naiskodukaitse liiliaristi III klass (27.08.2005)
  • Valgeristi III klass (nr 729 KL ülema 22.06.2009 kk 244-P)
  • Maleva rinnamärk (118 13.09.2011 KK SM-1.1-4/14799P)
  • Maleva tänukiri (13.09.2011 SM-1.1-4/14799P)
  • Kingitus ja tänu (24.02.2012 kk SM-1.1-4/4632P)
  • Võidutule medal (254 KL ülema 21.06.2012 kk 17297P)

FastLion CMS

Lahkus pr Rita Loel

Lahkus pr Rita Loel

Pr Loel on olnud Naiskodukaitse keskjuhatuse liige, Saaremaa ja Harjumaa ringkondade esinaine ning tema aastatepikkune pühendumine Naiskodukaitsele oli märkimisväärne Meie kaastunne lähedastele! Järelhüüe Ritale Selle aasta 13 Naiskodukaitsjad üle Eesti langetavad pea koos saarlastega seoses teeneka, kauaaegse juhi pr Rita Loeli lahkumisega.

Lahkus pr Rita Loel

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse