Kaitseministeeriumi kaitsetahte arendamise osakonna ja Kaitseliidu koostöös viidi 2023. aasta sügisel läbi küsitlusuuring, mis kaardistas organisatsiooni liikmete arvamused organisatsiooni tegevuste kohta.
Uuring oli mõeldud ainult Kaitseliidu ja Naiskodukaitse tegev- ja toetajaliikmetele ning auliikmetele. Seetõttu jäid küsitlusest sel korral välja organisatsiooni noorliikmed, Noored Kotkad ja Kodutütred.
UURINGU TAUST JA EESMÄRKUuringu eesmärk oli saada tagasisidet nii uutelt kui staa¾ikatelt kaitseliitlastelt ja naiskodukaitsjatelt, et paremini mõista liikmete hoiakuid ning arvamusi organisatsiooni tegevuste kohta. Samuti sooviti saada sisendit tuleviku tegevuste planeerimiseks.
Põhjalikumalt käsitleti järgmisi teemasid:
Uuringu üldkogumi moodustasid 18–85aastased Kaitseliidu ja Naiskodukaitse liikmed ning valimi suuruseks kujunes 1906 vastajat, kes leiti vabatahtlikkuse alusel Kaitseliidu ja Naiskodukaitse liikmete seast. Küsitlus korraldati vabatahtlikkuse alusel veebis, vastajatel oli igal hetkel võimalik vastamisest loobuda. Vastused jäid anonüümseks.
Kõige rohkem oli vastajaid Põhja ja Lõuna maakaitseringkonnas. Kõige vähem vastajaid oli kaitseliitlastest Kirde maakaitseringkonnas ja naiskodukaitsjatest Lääne maakaitseringkonnas.
TULEMUSEDUuringu järgi olid Kaitseliidu ja Naiskodukaitsega liitumise peamised põhjused soov panustada riigikaitsesse, soov omandada praktilisi oskusi, isiklikud põhjused ja veendumused ning idanaabrist tulenev oht.
Vastajad said vabas vormis välja tuua, mis aitab neil Kaitseliidu ja Naiskodukaitse tegevustes osaleda ja mis mitte. Vastuseid analüüsides selgus, et kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjate soodustegurid on erinevad.
Kaitseliidu liige
Naiskodukaitse liige
Lisaks toetavatele teguritele paluti vabas vormis kirja panna, mis takistab tegevustes osalemist. Kui toetavad tegurid olid kahe organisatsiooni liikmetel erinevad, siis takistusena märgiti samu asju. Peamiseks mureks, mis takistab tegevustes osaleda, on ajapuudus ja töökohustused, lisanduvad perekondlikud kohustused, mure enda tervisega või terviseprobleemid laiemalt. Esile toodi ka üleliigset bürokraatiat ja puudulikku infovahetust.
Kaitseliidu liige
Naiskodukaitse liige
VÄLJAÕPE, VARUSTUS, INFORMEERITUS, KAITSE- JA VÕITLUSTAHEOrganisatsioonide pakutavasse väljaõppesse suhtusid nii Kaitseliidu kui ka Naiskodukaitse liikmed positiivselt. Täpsemalt suhtus Kaitseliidu pakutavasse väljaõppesse positiivselt 86%, uuringus osalenutest: rahul oli 36% ja pigem rahul 50%. Naiskodukaitse pakutavasse väljaõppesse suhtus positiivselt 92%: rahul oli 51% ja pigem rahul 41% küsitlusele vastanud liikmetest.
Erinevused ilmnesid erialades, milles sooviti oma teadmisi täiendada. Kui Naiskodukaitse liikmed soovisid arendada oma teadmisi eelkõige meditsiinis (32%), sides ja juhtimises (25%) ning logistikas (19%), siis Kaitseliidu liikmeid huvitas rohkem enesetäiendus drooninduses (24%), luures (20%) ja täpsuslaskurina (18%).
Kui üldise väljaõppega olid rahul nii Kaitseliidu kui ka Naiskodukaitse liikmed, siis pakutava varustuse kohta arvamus nii hea ei olnud. Täpsemalt suhtus Kaitseliidu pakutavasse varustusse positiivselt 72% uuringus osalenutest, kellest rahul oli varustusega 23% ja pigem rahul 49%. Naiskodukaitse väljastatud varustusse suhtus positiivselt 60% vastanutest, kellest rahul oli 28% ja pigem rahul 32%.
Kuigi väljastatud varustuse kohta oli nurinat, ei mõjutanud see kaitsetahet ega võitlustahet. Kaitsetegevuses on valmis osalema 97% küsitletud Kaitseliidu liikmetest, samal ajal kui kõigist Eesti meestest oleks valmis osalema 73%. Uuringule vastanud Naiskodukaitse liikmetest on valmis kaitsetegevuses osalema 84%, võrdluseks arvab kõigist Eesti naistest samamoodi 55%. Vt viide allpool.
Sõjalise ründe korral osaleks sõjalises kaitsetegevuses 75% uuringus osalenud Kaitseliidu liikmetest, Eesti elanike näitaja 2023. aasta avaliku arvamuse ja riigikaitse uuringu põhjal on vaid 11%. 54% küsitletud Naiskodukaitse liikmetest osaleks mittesõjalises kaitsetegevuses, eelviidatud uuringu põhjal on kõigist Eesti naistest selleks valmis 44%.
Samamoodi on Eesti keskmisest parem ka kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjate informeeritus. Uuringus küsiti: „Kuivõrd piisavalt olete informeeritud sellest, mida saaksite Teie teha Eesti kaitseks, juhul kui Eesti vastu toimub sõjaline rünnak?“
Vastuste analüüsist selgub, et 75% uuringus osalenud Kaitseliidu liikmetest leiab, et on informeeritud, sellal kui kõigist Eesti meestest on enda arvates informeeritud 42% (täiesti piisavalt + pigem piisavalt). Uuringus osalenud Naiskodukaitse liikmetest leidis 56%, et nad on informeeritud, võrdlusena arvas kõigist Eesti naistest samamoodi 32%.
KommentaarKindralmajor ILMAR TAMM , Kaitseliidu ülem „Kaitseliidu kui organisatsiooni tugevus seisneb tema liikmete hoiakutes, organisatsiooniga liitumise ajendites ja rahulolus.
Rõõm on nentida, et hoiakud peegelduvad kõrgetes näitajates, mis avalduvad näiteks selles, et 90% või enam liikmetest tunneb uhkust, et elab Eesti Vabariigis. Uuring kinnitab tõsiasja, et valmidus osaleda kaitsetegevuses hõlmab 97% ja sõjalise ründe korral sõjalises kaitses 75% kaitseliitlastest. See ilmestab nii kaitseliitlaste kaitsetahet, adekvaatset väljaõpet kui ka informeeritust oma rollist Eesti-vastase sõjalise ründe korral. Meie kitsaskohaks on jätkuvalt varustus, eelkõige individuaalse lahinguvarustuse elemendid. Siiski on üldine rahuolu üle 70% ja julgen kinnitada, et käesoleva aasta lõpuks paraneb olukord nii vormide kui lahinguvarustuse elementidega. Siinkohal pean vajalikuks rõhutada, et maakaitse sõjalise võime arendamise ja varustatuse juures peame silmas pidama tervikut, sh eelmisel aastal „ellu äratatud“ ussisõdalasi, kes moodustavad poole maakaitsest.
Uuringu peamine järeldus on minu jaoks see, et süsteemne ja sihipärane lähenemine rollidele ja ülesannetele, mis on seotud praktilise väljaõppega ja tulemiga riigikaitsele, tagab Kaitseliidu liikmetes jätkuva huvi, tahte ja panuse Kaitseliidu tegevustesse.
Kokkuvõttes annab Kaitseliit oma kõrge kaitsetahtega ühiskonnas positiivselt tooni ja innustab panustama riigi sõjalisse kaitsmisse, kuid julgustab otsima osalemisvõimalusi ja väljundit ka riigikaitse laias käsitluses.“
AIRI TOOMING , Naiskodukaitse esinaine „Uuring andis kinnitust, et oleme üldjoontes õigel teel. Naiskodukaitsjad on erakordselt uhked oma organisatsiooni üle ning valdavalt ollakse pakutava väljaõppega rahul.
Heameel on tõdeda, et 89% uuringus osalenud naiskodukaitsjatest oleks valmis osalema sõjalises või mittesõjalises kaitsetegevuses, kui Eestile tungitaks kallale. Siit omakorda tuleneb, et meil on tarvis teha veel kõvasti tööd, et iga naiskodukaitsja leiaks enda soovidele ja võimetele vastava rakenduse kriisi- ja sõjaajaks. Praegu on maakaitse ja sihtüksuste ametikohtadel kokku 40% naiskodukaitsjatest.“ VIIDE: | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, Ole valmis! äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale