Naiskodukaitse telgis saab teada, mida peaks sisaldama evakuatsioonikott, mida võiks koju kriisideks varutud olla, mida on koduturvalisuse juures oluline tähele panna jne. Naiskodukaitse telgid on avatud veel täna Kalevi keskstaadionil ning kuni pühapäevani ka Tallinna lauluväljakul. | ||
Suure peo toitlustamine on kui logistiline suurõppus Laulu- ja tantsupeonädalal töötab täistuuridel kaks Naiskodukaitse välisööklat, üks lauluväljakul ja teine Kalevi staadionil. Oma panuse annavad u 170 inimest, kes täidavad mitmeid erinevaid rolle: kokad, katelde tehnikud, supi jagajad, kandikute pesijad, supipõhjade ettevalmistajad, supipottide vedajad. Toitu valmistatakse kokku kuue hiigelsuure välikatlaga. Need on kaitseväes kasutatavad lennukikütusel töötavad Hollandi päritolu välikatlad FHK900. Ühte katlasse mahub 450 liitrit suppi, seega ühest katlatäiest saab söönuks umbes 1000 inimest.
Katlad töötavad vedelkütusel. Põletite hooldamiseks ning tööshoidmiseks on eraldi tehnikutest meeskond, kes samuti töötavad lakkamatult tunde ning tagavad, et protsess sujuks tõrgeteta. Kuna katlad saavad erakordselt suurt koormust, siis on ka põletite hooldus võtmetähtsusega ja samas võrdlemisi keeruline töö. Naiskodukaitsja saab kindlasti hakkama kõikide ülesannetega, ent tõsi on, et väga palju on siiski suurt füüsilist jõudu nõudvaid ülesandeid, nt supipottide vedu jagamisliinide juurde, põletite hooldamine ja katelde alla tõstmine jne. Nõnda on Naiskodukaitsel abis ka umbes 15 kaitseliitlast, kelle oskused ja füüsiline jõud hädasti ära kuluvad.
Suppi jagatakse 30-liitristest pottidest, neid on kasutusel kokku 120. Maksimaalse koormusega päeval jagatakse välja 640 potti suppi, st et iga pott on päeva jooksul kasutuses 5-6 korda, mis omakorda tähendab ka potipesu sama palju kordi. Seega toimub paralleelselt supi keetmise ja jagamisega ka lakkamatu potipesu, mida teevad kümned naised. Veel üks täiendav tööliin on kandikute pesu. Ka neid on kasutusel tuhandeid ning iga kasutamise järel tuleb need desinfitseerida või suisa pesta ja kuivatada, kui on suppi maha loksunud. Siit väike palve peolisele, võimalusel võta kandik sõbraga kahe peale. Nõnda saame veidigi vähendada töökoormust.
Sooja suppi ja jäätist saavad kõik peolised kord päevas. Söögiajad on erinevatel liikidel erinevatel aegadel, et sööjad oleksid päeva peale hajutatud ning samas sobituks söögikord kenasti konkreetse liigi prooviaja ette või järele. Korraldajate jaoks on see paras katsumus, et see pusle kenasti kokku panna. Naiskodukaitse esinaise Airi Toominga sõnul on varasemad peod näidanud, et kuigi mahud on üüratud ning inimmassid suured, sujub kogu protsess kenasti. “Pikki järjekordi üldjuhul ei teki ning keegi söömata ei jää. Anname endast parima, et lihvida kogu toitlustuse protsess maksimaalselt sujuvaks ning detailideni täpseks, ent oleme tänulikud, kui peoline jääb rõõmsaks ja rahulikuks ka siis, kui mõni väiksem tõrge peaks ette tulema,” lisas Tooming.
Esinaise jaoks oli toitlustamine esimesel kahel päeval logistika korraldamise vaatest üks huvitav ja samas väljakutseterohke ülesanne: “Tantsupeolised tegid proove kaheksal erineval väljakul üle terve Tallinna, üks väljak oli isegi Viimsis. Kuna toitlustamine on enam-vähem samas ajaaknas ning liiklemine Tallinnas võtab omajagu aega, siis pidime arvestama, et vajame korraga 8 toidujagamise meeskonda ning samapalju mahukaid transpordivahendeid, millega supp kohale viia. Keeruline ja ühtaegu põnev väljakutse!”
Kokku jagatakse nädala aja jooksul välja ca 180 000 supiportsu, so 72 000 liitrit ehk üle 70 tonni suppi. Toominga sõnul kujuneb kõige kiiremaks tööpäevaks mõistetavalt laupäev, 5. juuli, kui tantsijad ja lauljad tulevad rongkäigust sööma: “Ühtekokku on sel päeval neid ligi 50 tuhat. See tähendab pea kaheksa tundi lakkamatut inimvoogu, kellele jagatakse suppi kahekümnes jagamisliinis. Kokkade jaoks tähendab see töö alustamist varavalges ning lakkamatut tegutsemist 12-14 tundi.”
Naiskodukaitse jaoks on laulu- ja tantsupeo toitlustamine organisatsioonile kasulik kogemus ja hea harjutus võimalikeks kriisideks, sest tavaolukorras nii suure arvu inimeste toitlustamist naljalt harjutada ei saa. “Vähemtähtis ei ole aga see, et naiskodukaitsjate jaoks on suurest peost osa saamine ja selle õnnestumisesse oma panuse andmine suur rõõm ja au,” lisas Tooming. | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Ole valmis! äpp, Ole valmis! laagrid
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Telli kriisikoolitus
Ole valmis, kui loeb iga sekund - telli tasuta kriisikoolitus! Tasuta ja eluliselt vajalik koolitus sinu asutuses, kogukonnas või üritusel.
Koolitusi viivad läbi väljaõppinud Naiskodukaitse kriisikoolitajad. Loe veel edasi.