Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres Naised lihvisid sõdurioskusi taas Mai esimesel nädalavahetusel täiendas sõdurioskusi poolsada Naiskodukaitse liiget Pärnu-, Rapla-, Saare- ja Harjumaa ringkonnast. Baasväljaõppe (BVÕ) korraldajatele Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonnast ja Kaitseliidu Soontagana malevkonnast oli toimumiskoht Saarde vallas Laiksaare külas Rae järve ääres juba tuttav, sest maalilise looduse võimalusi kasutades on seal toimunud varasemadki sõdurioskuste BVÕd. Kuva Silvia Paluoja Kuva Silvia Paluoja Kuva Silvia Paluoja Kuva Silvia Paluoja Kuva Silvia Paluoja ← Eelmine Kui meeled vajavad tehnoülevaatust Järgmine → Uute kogemuste ja enda proovilepanemise patrullvõistlus – Liilia retk 2023 Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres

Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres

Silvia Paluoja 8. mail 2023

Mai esimesel nädalavahetusel täiendas sõdurioskusi poolsada Naiskodukaitse liiget Pärnu-, Rapla-, Saare- ja Harjumaa ringkonnast. Baasväljaõppe (BVÕ) korraldajatele Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonnast ja Kaitseliidu Soontagana malevkonnast oli toimumiskoht Saarde vallas Laiksaare külas Rae järve ääres juba tuttav, sest maalilise
looduse võimalusi kasutades on seal toimunud varasemadki sõdurioskuste BVÕd.

Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Sõsojev ja relvanaised. Kuva Silvia Paluoja

„Eestvedamine on suuresti ikka naiste ettepanekul tulnud, nii algatasimegi Soontagana Rannakaitserühmaga sellises formaadis väljaõppe,” mainis KL Soontagana malevkonna pealik Jaanus Ots. „Varem tehti sellist väljaõpet nädalavahetusel klassiruumis, aga minu arvates polnud sõduriõpet mõistlik nii teha, inimesed võiksid proovida telgis magamist ja kasutada reaalsust, samamoodi topograafias, aga selleks peab metsa minema ja sedasi saigi selline väliõppe formaat neli aastat tagasi käivitatud.” Jaanus Otsa sõnade kohaselt on naised järjest rohkem õppe vedamise ja korraldamise enda peale võtnud võrreldes algusajaga, mil Kaitseliidu mehed toetasid korraldamist rohkem. Neile on jäänud instruktori roll, sest relvad on meeste pärusmaa ja veoautodega nii Naiskodukaitse naiste kui varustuse transportimine.


„Siin piirkonnas Rae järve ümbruses oleme varem õppusi teinud, Kaitseliidu õppusi, siin on hästi palju metsasihte ja kohti,” jätkas Jaanus Ots. „Oleme õppusi teinud varakevadel ja sügisel, üldjuhul siin siis rahvast ei ole ja me ei sega kedagi, aga koht on hea, veekogu ning ligipääsud olemas”. Kaitseliidu kapteni Jaanus Otsa juhitav meeskond koosnes kümmekonnast instruktorist, kes õpetavad naistele erinevaid valdkondi relvadest loodusmärkideni, et naiskodukaitsjad oleksid igaks olukorraks valmis ja teaksid, kuidas käituda.


„Oleme õppinud kõike seda, mida me varem pole teadnud, näiteks relva lahtivõtmine, puhastamine, kokkupanemine, kuidas sihtida, mis asendis, et ei pea puu taha minema, vaid olema puu kõrval, sest seal on ju ka auk,” rääkis Riina Kurg, kes tuli sõdurioskuste BVÕle Raplamaa ringkonnast. „Koht on äge, superluks. See veekogu, need inimesed, kes õppust korraldavad ja RMK plats siin.”


Öö vastu laupäeva otsustas ilmataat, et keerab soojakraani kinni ning 6. mai hommikul oli maa külmavalge. Sõjaväetelkides „majutatud” kütsid kordamööda ahju ning korstnad suitsesid hommikuni. Väliööbimise valis NKK Ülejõe jaoskonnast kursusele tulnud Pille Kullamä, sest talle meeldib sõdurielu metsas ning vaimustunult rääkis ta täiskuuvalgusest, järvepeeglist ja päikesetõusust.


Tallinnast BVÕle tulnud Terje Kalamees mainis, et nad on oma ringkonnast õppusel kolmekesi ja arvas, et Rae järve ääres looduses on sellise baasväljaõppe korraldamine keskkonna mõttes ehe ja mõnus võrreldes pealinna võimalustega, kus bussipeatuseni on kolme minuti tee. „Pärnumaal on ilus loodus ja laager on väga hästi korraldatud,” sõnas Terje Kalamees. „Väga ootame topograafiat, juba naersime, et kui meid saadetakse ülesannet täitma, kas tulevad ka kopterid. Aga nüüd ilma naljata, oleme saanud siin kasulikke oskusi, näiteks relvad, siis sidepool, millega ei ole varem kokku puutunud ja eks baasväljaõpe annab palju praktilisi oskusi, kuidas mingite asjadega toime tulla ning instruktorid on tasemel, neid tuleb kiita.”

 

Muhumaalt pärit NKK Saarenaa ringkonna liige Kadri Keerd on Naiskodukaitses eelmise aasta märtsist. Naiskodukaitsesse astumise ajendiks Keerdile oli Kaitseväes käinud sõbranna ning ta mõtles, et võiks ka olla riigile kuidagi kasulik.
„Eestis on tore elada ja kui midagi tagasi anda saab, siis peaks kogu aeg kodanike ja riigi vahel selline suhe olema ja kui /Ukraina/ sõda algas, oli selge, et nüüd või mitte kunagi,” sõnas Kadri Keerd. „Tahtsin saada selle kevadega BVÕ-dele joone alla ja kuna käin ülikoolis, siis sügisest läheb praktikatega kiireks ja siin on põnev, kaks ööd-päeva, Saaremaal on õppused olnud lühemad ja nüüd mõtlen, mis suund võtta,” rääkis Keerd, kes on teinud läbi esmaabi, ohutus-, toitlustus- ja organisatsiooni õppe. Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis õpib ta sotsiaaltööd ja rehabilitatsiooni.

 

NKK sõdurioskuse baasväljaõppe kursuse ülem Maret Kaljulaid nimetas, et osalejatele saavad seda moodulit läbides selgeks sõdurielu baasasjad, näiteks kuidas jaos suhelda, relvi käsitseda, maastikul liikuda, topograafia, maskeerumine.

 

Laupäeval keetsid sõdurioskuste lihvijatele lõuna- ja õhtusöögi NKK kokad eesotsas Saarde jaoskonna liikme Margit Nõmtakiga. Toitlustusviisikul oli hea kuulda, et söök maitses.

 

Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Kuva Silvia Paluoja
Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Kuva Silvia Paluoja
Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Kuva Silvia Paluoja
Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Kuva Silvia Paluoja
Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres
Kuva Silvia Paluoja

FastLion CMS

Naised lihvisid sõdurioskusi taas

Naised lihvisid sõdurioskusi taas

Sõsojev ja relvanaised Kuva Silvia Paluoja „Eestvedamine on suuresti ikka naiste ettepanekul tulnud, nii algatasimegi Soontagana Rannakaitserühmaga sellises formaadis väljaõppe,” mainis KL Soontagana malevkonna pealik Jaanus Ots Mai esimesel nädalavahetusel täiendas sõdurioskusi poolsada Naiskodukaitse liiget Pärnu-, Rapla-, Saare- ja Harjumaa ringkonnast. Baasväljaõppe (BVÕ) korraldajatele Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonnast ja Kaitseliidu Soontagana malevkonnast oli toimumiskoht Saarde vallas Laiksaare külas Rae järve ääres juba tuttav, sest maaliliselooduse võimalusi kasutades on seal toimunud varasemadki sõdurioskuste BVÕd.

Naised lihvisid sõdurioskusi taas Rae järve ääres

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse