Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Metsa-annid nr 2 - "Mürgised marjad" Metsa-annid nr 2 - Millise taime risoomi kasutati muistsel ajal leiva eest ja millise taime ainuüksi katsumine võib põhjustada lööbeid? Sellest ja paljust muust tuleb juttu alpool. ← Eelmine NKK Koormusmatk võistleja silmade läbi Järgmine → Tallinna naised üleriigilisel NKK laskevõistlusel Metsa-annid nr 2 - "Mürgised marjad" metsa-annid; mürgised marjad

Metsa-annid nr 2 - "Mürgised marjad"

Kirjanduse põhjal koostanud: Pirjo Land, Lääne jsk 25. mail 2008

Millise taime risoomi kasutati muistsel ajal leiva eest ja millise taime ainuüksi katsumine võib põhjustada lööbeid? Sellest ja paljust muust tuleb juttu alpool.

Meie ringkonna instruktor Pirjo Land andis avaldamiseks õppematerjali, mille ta on aastate jooksul kokku pannud erinevatel õppustel kasutamiseks. Mis siis kõlbab süüa metsa minnes ja millest oleks targem eemale hoida?

 

 

Mürgised marjad


Salu-siumari

Sisaldab alkoloide, isegi taime puudutamine võib tekitada ärritust. On eluohtlik.

 

Harilik jugapuu

Sisaldab alkoloidi taksiin ja tugevasti ärritava toimega jugapuuõli. Taksiin avaldab mõju südamele. Eluohtlik.

 

Harilik näsiniin

Sisaldavad kummit, mõru värvainet, rasvõli, dafniinile sarnast glükosiidi kokogniini ja mürgist vaiku meseriini. Juba taime katsumine võib põhjustada lööbeid, õitest tulenev aroom põhjustab peavalu jne. Eluohtlik.

 

Harilik paakspuu

Vilju ja koort kasutatakse meditsiinis kõhulahtististe valmistamiseks. Sisaldavad sinihapet- väga mürgine.

 

Harilik türnpuu

Kergelt mürgine. Sisaldab antraglükosiide, suhkrut, pektiini, vaiku, flavooni.

 

Harilik kikkapuu

Sisaldab glükosiide (evonümiin jt mürgised ained), mõjutavad südametegevust. Kasutatakse tööstuses kautšukitaolise materjali valmistamisel. Eluohtlik.

 

Must leeder

Marjad toorelt mürgised, valminud viljad sisaldavad suhkruid, org. happeid, glükosiide, eeterlikku õli, parkaineid.

 

Harilik lumimari

Eluohtlik

 

Kuslapuud

Keskmiselt mürgine

 

Harilik maavits

Sisaldavad alkoloide, solaniini, soladiniini, dulkamariini. Viimane toimib atropiini sarnaselt - suurendab pupille. Eluohtlik.

 

Harilik koeranaeris

Sisaldab alkoloidi brüoniin. Tugevalt mürgine.

 

Harilik leseleht

Sisaldavad südame tööd mõjustavaid glükosiide. Eluohtlik.

 

Harilik kuutõverohi

Sisaldavad südant tugevalt ergutavaid glükosiide. Kasutatakse meditsiinis ent taimena on eluohtlik, sest taim sisaldab veel ka saponiini.

 

Harilik maikellukene

Sisaldab südamegrupi glükosiide, peamiselt konvallasiidi, konvallatoksiini, konvallatoksooli, samuti saponiini, konvallariini, viin- ja sidrunhapet, asparagiini, suhkrut, tärklist, eeterlikku õli. Viimast sisaldavad õied, mis peale õitsemist kaob. Eluohtlik.

 

Harilik ussilakk

Sisaldab mürgiseid saponiine, millised muuhulgas hävitavad punaseid vereliblesid ning põhjustavad krampe ja halvatust. Samuti paristüfiini ja paridiini, mis kahjustab südant, närvisüsteemi ja mao limaskesta. Eluohtlik.

 

Soovõhk

Marjad on mürgised, risoomi kasutati muistsel ajal leiva eest, sest keetmisel ja küpsetamisel mürgisus risoomidest kaob. Risoom sisaldab palju tärklist ja 10 % valku.

FastLion CMS

Metsa-annid nr 2 -

Metsa-annid nr 2 -

Meie ringkonna instruktor Pirjo Land andis avaldamiseks õppematerjali, mille ta on aastate jooksul kokku pannud erinevatel õppustel kasutamiseks Mis siis kõlbab süüa metsa minnes ja millest oleks targem eemale hoida? Mürgised marjad Salu-siumari Sisaldab alkoloide, isegi taime puudutamine võib tekitada ärritust Millise taime risoomi kasutati muistsel ajal leiva eest ja millise taime ainuüksi katsumine võib põhjustada lööbeid? Sellest ja paljust muust tuleb juttu alpool.

Metsa-annid nr 2 - "Mürgised marjad"

metsa-annid; mürgised marjad
www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse