Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ... Keskendumisülesanne, mis kestab 45 17. septembril toimus Männikul Tallinna ringkonna orienteerumisõpe, millest võtsid lisaks naiskodukaitsjatele osa ka mitmed naised, kes olid organisatsiooniga liitumisest huvitatud. Õpet viisid läbi Politsei- ja Piirivalveameti ametnikud Tõnu Raid ja Tõnu Tänav. Foto: Elisa Jakson Matkamine Õppused Orienteerumine ← Eelmine Maret Valner – miks mitte Naiskodukaitse? Järgmine → Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi . . .

Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ...

Elisa Jakson 11. okt. 2017

17. septembril toimus Männikul Tallinna ringkonna orienteerumisõpe, millest võtsid lisaks naiskodukaitsjatele osa ka mitmed naised, kes olid organisatsiooniga liitumisest huvitatud. Õpet viisid läbi Politsei- ja Piirivalveameti ametnikud Tõnu Raid ja Tõnu Tänav.

Tõnude näol on tegemist tõeliste veteranidega orienteerumise alal – Tõnu Raid on tegelenud selle spordiga juba 55 aastat, Tõnu Tänav aga 43 aastat. Seetõttu oli Tõnude jutte orienteerumisest ka väga insprireeriv kuulata. Erilist muhedust tekitas Raidi lugu Kommipuust ehk kuidas ta oma lapselapsi metsas orienteerudes üllatas, juhatanud nad puuni, mille otsas kommid "kasvasid". Usutavuse saladus pidi peituma Balti jaama turult ostetud vene kommides: Kalevi kommidega ei pidavat lapsi veenma, et need kommid tõesti seal puu otsas kasvavad...

Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ...
Foto: Elisa Jakson
Päeva alguses said osalejad koos instruktoritega peamurdmiseks mitmeid erinevaid orienteerumisülesandeid. Uus kaart, uus maastik – milline oleks kõige parem viis soovitud punkti liikumiseks?
 
Tõnudel oli orienteerumise jaoks ka mitmeid soovitusi ja mõtteid:
  • Eksida võib igaüks, ka "veteran", ja eksitakse erinevatel põhjustel. Orienteerumine on keskendumisülesanne, mis võib kesta nii 45 minutit kui ka kaks tundi (või rohkemgi). Tähelepanu võib aga hajuda, kui seltskond on hea ja jutt jooksma hakkab...
  • Rajal olles tuleks jälgida mitut orientiiri, näiteks mitte ainult seda, et esimesest teest peab vasakule keerama, vaid selle õige tee ära tundmiseks ka muid märke maastikul: teisi teid, kraave, sihte, hooneid ja muutusi maastikus.
  • Tüüpviga pidi olema see, et inimene arvab, et on ühel teerajal, aga tegelikult on hoopis teisel, mistõttu ajab kaardi lugemine vaid veelgi rohkem segadusse ning õigesse kohta ka muidugi välja ei jõua. Hea, kui oma viga piisavalt vara märkad, mitte alles pärast kilomeetreid vales suunas liikumist...
  • Kui tegemist on pikema orienteerumisega, on kasulik söök-jook kaasa võtta. "Ässadel" tegijatel pidi pikkadel orienteerumisvõistlustel kaasas olema näiteks pekk, šokolaad või üllataval kombel isegi kartulikrõpsupakk. Ehk siis midagi kerget, aga suure kaloraa¾iga, mis kehale jõudu annaks.
  • Algajatele pole mõtet kätte anda kaarti ja kompassi korraga, sest siis on kahe uue töövahendiga segadust kui palju. Parem on alguses harjutada lihtsamal maastikul kaardi- ja maastikulugemise oskust ning seejärel alles edasi kompassi juurde liikuda.
Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ...
Foto: Elisa Jakson

Lisaks kasulik soovitus koju: kompassi hoia kodus sahtlis nõel allpool. Siis on kompass puhkeasendis, ei "tööta" ja on "ergas", kui seda kasutada on vaja.

Teooriaõppe järel anti kaardid pihku ning rajale läks kokku 22 naist, ühed pooljoostes head võistlusaega tehes, teised sügisande korjates ning mõnusat ilma ja seltskonda nautides. Kõik osalejad tõdesid pärast, et rada oli täpselt paraja raskusega ning harjutamiseks hea.
 
Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ...
Foto: Sirje Sarapu
Kui kõik olid rajalt tagasi jõudnud, analüüsiti läbitud trajektoore. Kõige rohkem elevust tekitasid ikka iseenda eksimused ehk kus keegi "puusse pani" ning arutelud, millest viga võis tulla. Õppus tekitas vast nii mõneski naises huvi orienteerumise vastu ning Tõnud on kindlasti heaks eeskujuks ning näiteks, miks on selline keha ja vaimu korraga rakendav sport väga kasulik.

 

Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi ...
Foto: Elisa Jakson

FastLion CMS

Keskendumisülesanne, mis kestab 45

Keskendumisülesanne, mis kestab 45

Tõnude näol on tegemist tõeliste veteranidega orienteerumise alal – Tõnu Raid on tegelenud selle spordiga juba 55 aastat, Tõnu Tänav aga 43 aastat Seetõttu oli Tõnude jutte orienteerumisest ka väga insprireeriv kuulata 17. septembril toimus Männikul Tallinna ringkonna orienteerumisõpe, millest võtsid lisaks naiskodukaitsjatele osa ka mitmed naised, kes olid organisatsiooniga liitumisest huvitatud. Õpet viisid läbi Politsei- ja Piirivalveameti ametnikud Tõnu Raid ja Tõnu Tänav.

Keskendumisülesanne, mis kestab 45 minutit või kaks tundi . . .

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse