Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse baasväljaõppe laager Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse Nädalavahetusel 29. aprill kuni 1. mai toimus Männikul õpperühma lõpulaager millega oli seotud ka NKK ringkonna baasväljaõppekursuse (BVÕ) toitlustamisõpe. Sai kaks asja ühildada. Lõpp Järgmine → Koormusmatka võitis Tallinna ringkonna naiskond ja Eel-Erna Reservohvitseride Kogu võistkond Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse baasväljaõppe laager

Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse baasväljaõppe laager

vbl Tõnu Märss, Põhja kompanii 1. mail 2005

Nädalavahetusel 29. aprill kuni 1. mai toimus Männikul õpperühma lõpulaager millega oli seotud ka NKK ringkonna baasväljaõppekursuse (BVÕ) toitlustamisõpe. Sai kaks asja ühildada.

Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse baasväljaõppe laager

Õpperühmal algas laager reede õhtul Laulikus, kus võeti puuduolevat varustust välja, koormati masinad ja kus oli ka esimene n.ö. kontrollpunkt, milleks oli side vbl Märsi pilgu all. Peab ütlema tase oli väga erinev, olenes ilmselt sellest, kuidas keegi tunnis oli teemasse pühendunud. Ja muidugi ka sellest kuidas kellelgi lihtsalt pea võttis. Teadmiste kontrollis oli 2 teemat: välitelefoni ühendamine välikaabliga ja sidekontrolli tegemine ning käsiraadiojaamale aku ja antenni kinnitamine, sisse lülitamine, õige kanali valimine ning sidekontrolli tegemine.

Kontrollpunkt kõigil läbitud, tehti rivistus, kus jaoülemad kontrollisid jagude varustuse ning seejärel asuti masinatele. Mootormarss viis meeskonna Jälgimäele, kus jalastuti ja alustati lpn Ausi juhtimisel jalgsirännakut Männiku tankodroomil asuva laagri poole. Rännaku ajal liikus tagalaosa juba ees minema ning asus kööki üles panema, et kuum tee käepärast oleks, kui meeskond kohale jõuab. Samuti pandi püsti ka telgid. Rännak ise kestis õige mitu tundi ja kui kohale jõuti oli kellaaeg juba üle kesköö.

Hommikul peale äratust oli hommikusöök, hügieen (või ka vastupidi) ning seejärel rivistuti. Algas sõdurioskuste rada. Esimene kontrollpunkt metsas oli relvade, GALILI lahtivõtmine ja kokkupanek ning kuulipilduja KSP ohutustehniline kontroll srs Araste juures. Oli nii läbisaajaid kui ka ohutustehnika vigadega läbikukkujaid. Raja põhirõhk oli siiski orienteerumisel ning punktide koordinaatide märkimisel kaardile. Mõned raja kontrollpunktid olid mehitamata ja sealt saadi järgmise punkti koordinaadid. Ennelõunasel ringil oli kaks mehitatud kontrollpunkti kus tuli tunda esmaabi dr. Augi ja üksikmehe liikumisviise lpn Millingu ja vbl Märsi kontrolli all.

Samal ajal Nõmmel algas naiskodukaitsjatele toitlustamisõppe teoreetiline osa Mari Kalbini õpetamisel.

Lõuna oli õpperühmlastele jooksev, s.t. olenes sellest kuidas nad rada läbisid. Pealelõunasteks kontrollpunktideks olid miinide paigaldamine vbl Oidsalu kontrollimisel ja käepärase varje ehitamine vbl Tederi käe all.

Rada läbitud, tuli grupitöö. Rühm kaheks jagatud, tegeles üks grupp veoauto ja teine telgi maskeerimise ja moondamisega. Srs Araste õpetuste järgi paigaldati ameerika maskeervõrku telgile ja vbl Märsi juhtimisel veoautole. See tehtud, vaadati teise grupi töö üle ja parandati vigu ning seejärel osad vahetusid.

Teiseks grupitööks oli rootsi jaotelgi püstitamine. Esimene kord lasti õppuritel seda iseseisvalt teha ja instruktorid vaatasid kõrvalt. Kummaline on ajateenistuses käinutelt näha, et kaitseväes ei õpetata rootsi telgi püstitamist. Telk pandi püsti nagu vene telk ikka, alustades tugivaiadest (e. siis ahjukorstnast). Ülevaade saadud, kästi telk uuesti maha võtta ja komplektselt kokku panna... ja seejärel uuesti (mis nagu mingit nurinat tekitas), juba õiget tehnikat ette näidates, kokku panna. Aega võttis see tavapärase paari minuti asemel 15 ja rohkemgi. Telk püsti, lasti see jälle kokku panna...ning uuesti püsti panna, seekord juba gruppide vahelise võistlusena aja peale. Võistlusmomendiga vähenes püstitusaeg 8 minutile.

Õhtu kätte jõudmas, alustati laagrirutiinidega, jaoülemad näitasid ära laskesektoeid ja harjutati liikumist ringkaitsepositsioonidele. Valmistuti öiseks tegevuseks, märgistati liikumisteed. Öösel oli vastutegevuse poolt parajalt tegemist ja loodetavasti tekkis õppuritel kah mingi ettekujutus öisest tegevusest.

Hommikul saabusid laagrisse naiskodukaitse totlustusväljaõppest osavõtjad, kellele see oli praktikapäevaks. Menüü oli paika pandud ja rootsi köögi juures läks sagimiseks. Eesmärk oli õpperühmale korralik lõuna teha. Nagu piltidelt näha, sai see maitsev...ja midagi ei jäänud järele!


Sel ajal, kui naiskodukaitse süüa tegi, pandi kokku laager ja koormati masinad.

Seejärel tegi "SF;)" grupp näidisesinemise kaevikurullimisest, mis algas rünnakuga murdepunkti. Kõigepealt tehti suitsukate ja seejärel liiguti kuulipilduja katte all granaadiheitekaugusele. Tõmmati KP järele ja seejärel tungiti kaevikusse. Ja jälle kp järele. Sellal kui kp piki kaevikuliini kattis, tungis grupp edasi, puhastades granaatidega teed. Sedasi ketina liiguti kaevikuliini lõpuni, võeti sisse ringkaitse, tasa jagati laskemoon ja eemalduti.

Demo läbi, lõuna suure vaevaga sisse aetud (ikkagi kahekäiguline lõuna!) toimus viimane rivistus, kus toodi välja ka parima tulemusega sõdurioskuste raja lõpetanu. Seejärel tiriti raske köök puudevahelt välja ja läks tagasisõiduks Lauliku poole. Ees ootas varustuse tagastamine ja relvade puhastamine, ning seejärel sai igaüks kodu poole liikuma hakata. Lõpp

FastLion CMS

Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse

Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse

Õpperühmal algas laager reede õhtul Laulikus, kus võeti puuduolevat varustust välja, koormati masinad ja kus oli ka esimene n ö Nädalavahetusel 29. aprill kuni 1. mai toimus Männikul õpperühma lõpulaager millega oli seotud ka NKK ringkonna baasväljaõppekursuse (BVÕ) toitlustamisõpe. Sai kaks asja ühildada.

Kaitseliidu BÕKi ja Naiskodukaitse baasväljaõppe laager

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse