Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid Septembri esimesel nädalalõpul 2. kuni 4. septembrini oli Virumaa maastikul Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn kus osalesid ka tublid Järvamaa naiskodukaitsjad erinevates ülesannetes. “ Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn

Liina Kink 10. sept. 2016

Septembri esimesel nädalalõpul 2. kuni 4. septembrini oli Virumaa maastikul Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn kus osalesid ka tublid Järvamaa naiskodukaitsjad erinevates ülesannetes.

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn
foto: Reinika Tatter

Õppusel, mille eesmärk on harjutada üksuste ja staapide vahelist koostööd lahingutegevuse planeerimisel ja läbiviimisel osalesid naiskodukaitsjad Reinika Tatter, Gerly Leit, Vivika Barnabas, Maire Arro, Eve Kivistik, Merje Mihkelsaar, Margit Merisalu, Liana Kullasepp ja Kristlin Kõrgesaar. Gerly ja Maire osalesid õppusel lausa kahel ametipostil.

 

Kristlin oli õppusel staabiassistent, kus üheks suuremaks väljakutseks oli tema meelest müra tõttu raskesti kuulatav raadioside pidamine. „Õppisin, et rahulik meel ja kannatlikkus on side puhul vooruseks,“ lausus ta. Põhjakonna tipphetkeks arvas Kristlin olevat kaugelt kuuldud püssipauku, kuid neil endil ei tekkinud ühtegi olukorda, mis oleks andnud põhjust laskemoona vähendada. „Järelikult tegime enda varjamisega head tööd,“ kirjeldas Kristlin. Üllatuseks pidas staabiassistent inglaste raadiosidet, kus raadioeeter oli kogu aeg juttu täis. „Ilmselt neile ei kehti ütlus – mida vähem seda parem,“ arutles Kristlin. Ka Liana Kullasepp osales õppusel kui staabiassistent.

Vivika osales õppusel personalispetsialistina, kelle ülesandeks oli pidada arvestust õppusel osalenute üle. Kokku luges ta 1420 osalejat. Vivika õppis, et sõjaväeline käitumine on otsene ja sirgjooneline ning naiselik pehmus tuleb sellistel õppustel koju jätta, kuid samas avastas ta, et ühe asja eest väljas olles on inimesed väga toetavad ja teineteiselt õpitakse palju. Eriliseks pidas ta Kaitseliidu mastaabis kõrgete ohvitseride ja kindralite külaskäike turvameeste saatel. „Ka lihtne mees tundus oma saatjaskonnaga kuidagi tähtsam, kõrgem ja aukartust äratavam,“ jagas ta muljeid.

Reinika ja Gerly võtsid õppusel osa tsiviil-militaar koostöö ehk CIMIC meeskonna liikmetena. Nende eesmärgiks oli jälgida õppuse kulgu kasutatavatel maadel, et kohalikud oleksid teadlikud mis toimub ning rikutud teed ja maastik saaks kaardistatud ja pahandused likvideeritud. Suureks probleemiks oli USA tankide tekitatud augud teel ja teepervedel. „Liitudes CIMIC-meeskonnaga poleks osanud ettegi näha, et meie tööriistadeks saavad harjad, labidad ja rehad,“ naeris Reinika. Tähelepanuvääriliseks pidas ta aga uut teadmist, et suur tank hoiab enda sees umbes 2000 liitrit kütust ja ühekordne tanki käivitamine võtab ligi 100 liitrit kütust ning tankijuht ei mahu liikuma ja istub koguaeg paigal, seega WC kasutamise asemel peavad juhid pudeliga hakkama saama. Ühte pudeli tühjendamist juhtusid ka Reinika ja Gerly pealt nägema.

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn
foto: Reinika Tatter

Gerly osales lisaks CIMIC-meeskonnale ka koos Evega õppuse formeerimisel, kus naiste ülesandeks oli fikseerida meeste saabumine. Maire aga aitas tagada meestele vajalikku varustust.

Maire jõudis veel ka Merjet ja Margitit abistada õppusele tulijate toitlustamisel. Enne õppe-sõtta minekut said kõik nende kolme naise keedetud supist kõhu täis.

Muljed seega seinast seina. Kõik õppusel osalenud naised kinnitasid, et said suure kogemuse võrra rikkamaks ja selgema ettekujutuse, mis nad oma ülesannete täitmisel juba oskavad ja mida juurde õppima peavad.

Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna õppusel Põhjakonn harjutasid kaitseliitlased Viru, Alutaguse, Järva, Jõgeva, Tallinna ja Rapla malevatest ning kaitseväelased Scoutspataljonist koos liitlastega Suurbritanniast, Ameerika Ühendriikidest ja Leedust üksuste ja staapide vahelist koostööd lahingutegevuse läbiviimisel.

FastLion CMS

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid

foto: Reinika Tatter Õppusel, mille eesmärk on harjutada üksuste ja staapide vahelist koostööd lahingutegevuse planeerimisel ja läbiviimisel osalesid naiskodukaitsjad Reinika Tatter, Gerly Leit, Vivika Barnabas, Maire Arro, Eve Kivistik, Merje Mihkelsaar, Margit Merisalu, Liana Kullasepp ja Kristlin Kõrgesaar Gerly ja Maire osalesid õppusel lausa kahel ametipostil Septembri esimesel nädalalõpul 2. kuni 4. septembrini oli Virumaa maastikul Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn kus osalesid ka tublid Järvamaa naiskodukaitsjad erinevates ülesannetes.

Järvamaa naised korjasid mitmekesiseid kogemusi õppuselt Põhjakonn

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse