Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib ''Intti tutuksi naisille'' ehk 21. -23. aprill käisin koostöös Sakala maleva ning Soome MPK Tikkakoskeni koolituskeskusega Soomes tutvumas kolmepäevase kursusega, mida korraldatakse kord aastas Soome naistele, kes tunnevad huvi ajateenistusse astumise või üldisemalt süsteemi vastu. Naistel ei tasu ajateenistust karta, me saame suurepäraselt hakkama! Baasväljaõpe Koostöö ← Eelmine Staabiassistent Rootsis õppusel: duubel kaks Järgmine → Naiskodukaitse hõnguline Kaitse Kodu! ''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib

''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib

Jane Koitlepp, Naiskodukaitse Sakala ringkond 3. augustil 2017

21.-23. aprill käisin koostöös Sakala maleva ning Soome MPK Tikkakoskeni koolituskeskusega Soomes tutvumas kolmepäevase kursusega, mida korraldatakse kord aastas Soome naistele, kes tunnevad huvi ajateenistusse astumise või üldisemalt süsteemi vastu.

''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib
Kaaskursuslastele kiivrit parajaks tegemas. Foto: erakogu

Kursus algas reede pärastlõunal kogunemise ja varustuse kättesaamisega. Varustusse kuulusid  seljakott, lebomatt, magamiskott, vorm, saapad, joogipudel, vihmaülikond ja soe pesu. Nagu formeerimisel ikka, siis kõigile kõike õiges suuruses ei jagunud ning nii mõnelgi tuli leppida sellega, mis saadaval on.

Järgmisena rivistati naised vanuses 17-57 eluaastat üles ning mindi õhtusöögile. Et  tegu oli varase söömaajaga, tuli kaasa pakkida ka õhtusnäkk.

 

Esimene loeng tutvustas üldist Soome kaitseväe süsteemi, kuidas naised ajateenistuses hakkama saavad ja mis neid seal ees ootab. Enne magama minemist oli pool tunnikest õpet sellest, kuidas voodi peab tehtud olema, lina ääred kolmnurka volditud ning ruuduline voodikate ööseks toolile nii, et kõik jooned ülevalt alla ühtiksid ja mahuks täpselt etteantud toolile. Millimeetritki ei tohtinud üle ega puudu olla.

Õpe toimus läbi ringkoolituse

 

Laupäeval jagati 30 naist kolme jakku ning algas ringkoolitus. Teemadeks oli ruumi sisenemine pöördumisega, auastmete tundmine siseruumis ning väljas au andmine. Naised haarasid jagatud infot lennult. Järgmiseks olid füüsilised katsed. Kõigepealt tegime väikese soojenduse ning siis kaugushüpe (rahuldav tulemus 1,55 m), kõhulihaste harjutus (rahuldav 29) ja kätekõverdused (rahuldav 21). Tavaliselt käib katsete juurde ka Cooperi jooksu test, mis seekord aga ajapuuduse tõttu kavast välja jäi.

 

Pärast lõunat näidati jalaväelase vesti (meie kasutame rakmeid), õpetati, kuidas oma asju kapis korras hoida ning milliseid ülesandeid tuleb täita toimkonnas. Õppisime ka rivi. Edasi liikusime ringkoolitusega metsaalale, kus räägiti granaadiheitmisest, tankitõrje relvadest ning sellest, kuidas kaevata maha tankimiini.

Rännak õpetas meeskonnatööd

 

Nüüd oli kätte jõudnud aeg minna maastikule. Seal seati üles alusmattide ning suurte ahjudega telgid. Seejärel võtsid kõik oma pakitud seljakotid ning läksime rännakule. Nagu seni, oli ka rännakul õige jalaväelase ilm: vihm, päike, rahe, lumi, tuul, päike ning 7,5 kilomeetrine matk kestis kokku umbes kaks tundi. Rännakule anti iga jao kohta kaasa ka kaks tankimiini. Sarnaselt ajateenistusega ei olnud siingi midagi liiga lihtsat ja seeläbi toimis väga hästi meeskonnatöö - jaotati raskusi, jagati õpetusi, kuidas see protsess oleks kõige mugavam ning vähem vaevanõudvam. Kõik jõudsid edukalt lõpuni ning kelleltki ei kuulnud virinat. Enne telki minekut saime siseruumides end kasida ning siis algas juba öine drill jaotelkides - ahjuvalve.

 

''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib
7,5 kilomeetrine rännak, igal jaol lisakandamiks kaks kollast miini. Foto: erakogu

Viimane päev algas hommikusöögiga metsas. Õhuvaatlusele varjatult silkasime ühe puu alt teise alla. Päeva esimene ringkoolituse tund oli traatside, sellele järgnes relvaõpe ja meditsiin. Viimases plokis võtsime läbi maastikul liikumise, laskmise simulatsiooniaparaadiga ja tubade koristuse.

 

Lõpetamine toimus suulise vestlusringina ja kirjalikult ankeetide täitmisega. Siis rivistati naised veel jagude kaupa varustuse äraandmiseks ning kontrolliti, et kõik võetud varustus ka tagasi saab.

 

Kursus lõppes positiivselt ning füüsilist väsimust ei täheldanud kellelgi, välja arvatud võib-olla instruktorid. Instruktoriteks olid naised, kes on ise läbinud ajateenistuse. Nad said ülesannete ja eesmärkidega suurepäraselt hakkama.

Ka meil on sellest palju õppida. Naistel ei tasu ajateenistust karta, me saame suurepäraselt hakkama!

FastLion CMS

''Intti tutuksi naisille'' ehk

''Intti tutuksi naisille'' ehk

Kaaskursuslastele kiivrit parajaks tegemas Foto: erakogu Kursus algas reede pärastlõunal kogunemise ja varustuse kättesaamisega 21.-23. aprill käisin koostöös Sakala maleva ning Soome MPK Tikkakoskeni koolituskeskusega Soomes tutvumas kolmepäevase kursusega, mida korraldatakse kord aastas Soome naistele, kes tunnevad huvi ajateenistusse astumise või üldisemalt süsteemi vastu.

''Intti tutuksi naisille'' ehk kuidas Soomes sõduri baasväljaõpe käib

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse