Uudised      KKK      Aastaplaan      Siseveeb      Kontakt      
Linnatingimustes üleelamine Linnatingimustes üleelamine *Allikas : Kaitseliidu ajakiri Kaitse Kodu! 2/2016 Linnatingimustes üleelamine

Linnatingimustes üleelamine

Linnas ellujäämiseks kehtib "Kolme reegel" ehk baasvajadused peavad olema täidetud: inimene peab saama sooja, jooma ja sööma ning julgeolek peab olema tagatud.

 

Peavarju otsimine ja sooja saamine

Kui tegemist on hoonestatud alaga, võib peavarju leida mahajääetud majadest ja enam-vähem tervetest autost. Sooja saamiseks tuleb leida või teha küttekolde ase. Kui see on juba olemas, on vaja veel ainult küttematerjali otsida. Juhul kui tulease puudub, saab selle ise ehitad, kasutades suuremat tünni või ladudes kividest ase. 

 

Saepuruahi

Vaja läheb: 

 • saepuru;
 • 150l ja 200l vaati/ tünni koos kaantega;
 • tuhka või liiva;
 • peenemat toru või puidust pulka;
 • korstnataolist toru.

Valmistamine

 1. Saepuruahju ehitamiseks lao 200- liitrise vaadi põhja telliskivid.
 2. Aseta nende peale umbes 150- liitriline tünn, mille põhja tee umbes 8 cm läbimõõduga auk.
 3. Torka selle sisse toru või kooritud puidust pulk ning tambi tünn saepuru täis. Võib ka pisut niisutada, et mass kokku hoiaks.
 4. Raputa saepurule tuhka või liiva, et see pealt ei süttiks.
 5. Tõmba toru või pulk saepurust välja nii, et keskele jäeks auk, ning seejärel kata suurem tünn kaanega. 
 6. Kaane sisse tee auk korstna jaoks. Lükka korstna toru kahe vaadi vahele, kuid mitte päris lõpuni. Tähtis on, et õhk ja soojus saaks vaadis ühtlaselt ringi liikuda.
 7. Seejärel lõika suurema vaadi küljele alla auk tuha jaoks ning tee vaadile tuli alla.

Rohkem ei ole vaja tünni alla tuld süüdata, saepuru hõõgub iseseisvalt, kuni on otsa saanud. saepuruahi toimib 7-10 tundi.

Linnatingimustes üleelamine

Joogivee tarvitamine

Vett tasub otsida kraavidest, ojadest ja jõgedest. Selle puhul on oluline jälgida, kas tegemist on puhta veega ja ega see seisev vesi pole. Üldjuhul oleks soovitatav enne vee joomist seda filtreerida.

 

Veefiltrit saab ise teha käepärastest vahendistest. Vaja läheb turvast ja andumaid. Kuna turvase kättesaadavus võib linnas raskendatud olla, siis lahendab asja ära ka mitmekihiline söe- ja liivafilter. Kasutades mitmekihilist filtrit, peab vee pärast läbi keetma.

Linnatingimustes üleelamine

Söögi otsimine

Söögi otsimine linnas on sama keerukas kui metsaski. Tuleb tunda taimi, osata käepäraste vahenditega kalastada ja küttida.  Kalastamiseks sobivad erinevad veekogud; kui veekogus leidub kalu, siis võib arvestada, et tegemist joogikõlbuliku veega, kuid siiski peaks vett igal juhul enne tarvitamist keetma. Küttimiseks sobivad väiksemad loomad, kes linna aladel elavad (nt jänesed).

 

Tulekustutist külmkapp

Kogudes rohkem söögivaru, kui tarvitada jõutakse on vaja miskit, mille abil sööki säilitada. Selleks sobib COtulekustuti, milega saab kuiva jääd teha. Tegutsemise ajal on vaja kaitsta oma käsi, sest kuiva jää temperatuur on alla -700C.

 1. Pane kustuti otsa riidest kott, suurem sokk, padjapüür vms ning lase selle sisse kustutist umbest 7 sekundi jooksul süsihappegaasi.
 2. Seejärel noki koti sisse tekkinud kuiv jää välja ja aseta see külmakasti. Kasti saad valmistada nt vahtplastist või ehitusvahuga vooderdatud pappkastist. Võimalusel kasutada vana külmkappi.

Korralikult tehtud lahenduses säilib toit päevi, kui kuiva jääd vahepeal juurde lisada.

Linnatingimustes üleelamine

Julgeolek

Linnas ellujäämiseks tuleb aga erilist tähelepanu julgeolekule pöörata. Oht inimeselt inimesele on kõige suurem seal, kus on inimesi rohkem, sest meeleheide viib meeletute tegudeni. Linnaolud võimaldavad kasutada oma innovaatilisust ja kui otsene oht ei ähvarda, siis on võimalik jäänustest ja vrakkidest täitsa mugav äraolemine teha.

 

Nippe

Keevitus viis

Üleelamisolukorras võib minna vaja keevitada, aga selleks keevitusaparaat puudub, siis saab selle ise teha. Vaja läheb kahte või kolme sõiduauto akut, käivituskaableid ja elektroode.

 1. Akud ühenda jadamisi (tekib kõrgem pinge).
 2. Massijuhe läheb keevitatava objekti külge, teise otsa jääb elektrood.

Vajaminevate akude hulk sõltub katse- eksitusemeetodil. Kindlasti tuleb keevitamisel kaitsevahendeid kasutada!

Linnatingimustes üleelamine

HAM-raadiovastuvõtja

Vaja läheb:

 • antenni, mille saab teha traadist;
 • mähist, mille saab teha traadist;
 • heliväljundit;
 • trafo, mida leidub igal pool- usekellast mikrolaineahjuni.

Kuna see lahendus ei ole väga võimas, oleks hea ühendada seadeldis nt muusikakeskuse või autoraadioga läbi AUX-ühenduse.

Linnatingimustes üleelamine

Puugaas

Puugaasi kasutatakse soojusenergia tootmiseks ja autokütusena.

 1. Süüta 200- liitrisesse tünni lõke.
 2. Võta 20- liitriline bensiinikanister, pane selle korgi otsa umbes meetripikkune metalltoru, millel on kraan.
 3. Topi kanister puujuppe nii täis, kui vähegi võimalik.
 4. Aseta kinnine kanister lõkkesse ja hoia kraan lahti.

Peaaegu koheselt hakkab eralduma veeaur, seejärel vesinik koos vingugaasiga, mis põleb hästi. Aega-ajalt katseta, kas aurus on piisavalt gaasi. Kui see süttib, sulge korraks kraan ja ühenda selle otsa voolik, millega gaasi õigesse kohta juhtida saad.

Linnatingimustes üleelamine

*Allikas:  Kaitseliidu ajakiri Kaitse Kodu! 2/2016 

FastLion CMS

Linnatingimustes üleelamine

Linnatingimustes üleelamine

Linnas ellujäämiseks kehtib "Kolme reegel" ehk baasvajadused peavad olema täidetud: inimene peab saama sooja, jooma ja sööma ning julgeolek peab olema tagatud Peavarju otsimine ja sooja saamine Kui tegemist on hoonestatud alaga, võib peavarju leida mahajääetud majadest ja enam-vähem tervetest autost

Linnatingimustes üleelamine

www.naiskodukaitse.ee © 2019 » Naiskodukaitse