Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Kudumisprojekt Kudumisprojekt Eelmise aasta projekt „Kindad“, mis sai alguse KV Logistikakeskuse Sotsiaalse ja psühholoogilise toetuse jaoskonna töötajate ettepanekust teha jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele, saab sel aastal ilusa järje. Septembri alguses toimunud väikesele küsitlusele vastas 178 naiskodukaitsjat, kellest enamus arvas, et kuduja ise otsustab, kas teha sokke või kindaid. aasta projekti jaoks kudumas ← Eelmine Käitumine metsas eksimise korral Kudumisprojekt

Kudumisprojekt

Marilin Prants

Eelmise aasta projekt „Kindad“, mis sai alguse KV Logistikakeskuse Sotsiaalse ja psühholoogilise toetuse jaoskonna töötajate ettepanekust teha jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele, saab sel aastal ilusa järje. Septembri alguses toimunud väikesele küsitlusele vastas 178 naiskodukaitsjat, kellest enamus arvas, et kuduja ise otsustab, kas teha sokke või kindaid.

Kudumisprojekt
Tallinna ringkonna naiskodukaitsjad 2010. aasta projekti jaoks kudumas

Seoses sellega kuulutame välja:
Kudumisprojekt 2011 ehk jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele
 

 

Subjektid: hea südamega naiskodukaitsjad kõikidest ringkondadest
Projektis osalevatel kudujatel registreerida ennast järgmisel vormil.

Registreerimise tähtaeg on 1. oktoober 2011


Objektid: Afganistani-missioonil viibivad 170 Eesti sõdurit.

 

Tähtaeg: 5. detsember 2011


Üldeesmärk: Projekti läbiviimise tulemusena kingitakse umbes 170-le Afganistanis viibivale sõdurile jõuludeks uhiuued, isetehtud, villased, rahvusmustrites häid soove sisaldavad sõrmkindad või sokid.


Õpieesmärk: Projekti lõppedes teab naiskodukaitsja oma kodukandi rahvuslikke kindakirju/-mustreid ning oskab kududa lihtsaid rõivaesemeid nagu sokid ja sõrmkindad (või poolikute sõrmedega nn pätikindad).

 

Tulemus on rahuldav, kui naiskodukaitsja:

-  mäletab vähemalt 1 oma kodukandi kindakirja või muud rahvuslikku motiivi;

-  koob vähemalt 1 paari sõrmkindaid või sokke:

  • kasutades Afganistani maastiku ja KV kõrbevormiga sobivat värvi lõnga (põhivärv: bee¾, pruun, khakiroheline, hall; muster: põhivärvidest mõni teine värv või valge, must, jm mitte erksad värvid!);
  • kududes kindalabale või sokile oma kodukandi rahvuslikke motiive;
  • kinnitades kindad või sokid omavahel paari vähemalt 10 cm pikkuse lõngajupi või kootud silmusteketi või muu sobiva nööritaolise esemega;
  • lisades kinda- või sokipaarile väikese kaardikese heade soovide ja infoga, mis Eestimaa kandist ja kes selle paari kudus.

 

Märkused:

 

Värvivaliku põhjenduseks on asjaolu, et tegemist on meestega (erksaid värve nad ilmselt nagunii ei kannaks) ning et nad saaksid neid kindaid kanda ka oma missiooni jooksul (näit baasis vabal ajal) oleks mõistlik neid värvitoone sobitada nende riietusega (kõrbevorm) ning maastikuga (et neid liiga kaugele näha poleks).

 

Rahvuslikku motiivi soovitati just KV teenistujate poolt, kuna sellega eristuvad Eesti kindad kõikidest teiste riikide omadest ning ehk tekitab ka sõdurites sooje mälestusi kodukandist.

 

Kinnaste kinnitamine omavahel paaridesse on eelkõige selleks, et paarilised segi ei läheks ja et neid saaks jõulupeo ajaks nööri külge riputada sõduritele näitamiseks ja uurimiseks ning seejärel saavad nad ise valida endale kõige südamelähedasema kindapaari.

 

Oleme mõelnud ka sellele, kui kiirel aasta lõpul meie nobenäppude pingutusest ei piisa: sel juhul pöördume meie koostööpartnerite poole (Eesti Politsei Naisühendus, Eesti Naisteühenduste Ümarlaud jne), kel samuti tragisid ja osavaid naisi liikmeks.

 

 

Projekti soovituslikud etapid:

Uurimisfaas: uurida välja kohalikud (maakonna, kihelkonna) kindakirjad-mustrid. KV poolne vihje: teatud kindakirjad on nö kaitsemärke sisaldavad (näit Muhu mänd, ilmselt kõik ristikirjad…)

 

Võimalikud uurimisallikad:  

-  Aino Praakli raamatud (Kirikindad I ja II - need küll välja müüdud, aga raamatukogudest leiate ikka, Kirikindaid Setumaalt, Kirikindaid Virumaalt);

-  sokikanna kudumise õpetus:

-  emad-vanaemad;

-  kohalikud arhiivid, vanad kindad/sokid;

- kohalikud käsitööseltsid (maakonna Naisühenduste Ümarlaudade juurest leiate).

Lisaks viiteid:
Tõstamaa kiri Pärnumaa juurtega kudujatele

Tallinna Ülikooli materjalid, kus on palju erinevaid kinda- ja sokimustreid üle Eesti.

Üks pildialbum kindakirjadest.

 

Väljaõppefaas:  motivatsiooniõhtu raames tutvustada leitud kindakirju, rahvuslikke motiive ning õpetada sõrmikute/sokkide kudumistehnikat.

 

Täideviimise faas: kudumine üksinda kodus, kudumisõhtul kõik koos, motivatsiooniõhtul, jt Naiskodukaitse üritustel pauside ajal, seltskondlikul õhtusel koosviibimisel jne.

 

Lõppfaas: valitud vabatahtlik kogub kõik ringkonnas kootud kindad kokku ning saadab need 5. detsembriks 2011 Naiskodukaitse esinaisele Kaitseliidu Peastaapi. Kokku kogutud kindapaarid saadetakse edasi KV Logistikakeskuse Tervisekeskuse sotsiaalse ja psühholoogilise toetuse jaoskonda, kes need omakorda Afganistani kohale toimetab.

Kudumisprojekt
Tallinna ringkonna naiskodukaitsjad 2010. aasta projekti jaoks kudumas

FastLion CMS

Kudumisprojekt

Kudumisprojekt

Tallinna ringkonna naiskodukaitsjad 2010 aasta projekti jaoks kudumas Seoses sellega kuulutame välja: Kudumisprojekt 2011 ehk jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele Subjektid: hea südamega naiskodukaitsjad kõikidest ringkondadest Projektis osalevatel kudujatel registreerida ennast järgmisel vormil Eelmise aasta projekt „Kindad“, mis sai alguse KV Logistikakeskuse Sotsiaalse ja psühholoogilise toetuse jaoskonna töötajate ettepanekust teha jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele, saab sel aastal ilusa järje. Septembri alguses toimunud väikesele küsitlusele vastas 178 naiskodukaitsjat, kellest enamus arvas, et kuduja ise otsustab, kas teha sokke või kindaid.

Kudumisprojekt

www.naiskodukaitse.ee © 2023 » Naiskodukaitse