Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled Ukraina sõda – lähemal, 14. oktoobri õhtul esines Märjamaa rahvamajas Naiskodukaitse kohaliku jaoskonna kutsel Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson teemal „ Eesti julgeolek ning sõda Ukrainas“. Naiskodukaitse Märjamaa jaoskond koos Riigikogu väliskomisjoni esimehega ← Eelmine Kuidas kõlab „vete kohin“ irokeesi keeles? Järgmine → Kotkalend koka pilgu läbi Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

Nele Pernits 15. okt. 2014

14. oktoobri õhtul esines Märjamaa rahvamajas Naiskodukaitse kohaliku jaoskonna kutsel Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson teemal „ Eesti julgeolek ning sõda Ukrainas“.

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

Märjamaa jaoskonna naistel keerles juba mõnda aega peas mõte, et kas sellest piisab, et me oleme tublid naiskodukaitsjad oma kodukohas, samal ajal, kui Euroopas, siinsamas meie kõrval käib sõda. Õhus olid küsimused: Mis õieti Ukrainas toimub? Kas meie saame midagi nende heaks ära teha? Kuidas see kõik Eestit ja meie endi julgeolekut mõjutab. Kui ise vastuseid ei tea, tuleb küsida nendelt, kes teavad. Nii sündiski mõte kutsuda kõnelema keegi, kes oskaks Ukraina olukorra ja kriisi tagamaad lihtsatele inimestele lahti seletada. Koheselt tekkis ka mõte, et kui juba lektor kutsuda, siis on mõistlik üritus avalikuks kuulutada ja lasta sellest osa saada ka teistel inimestel, keda teema huvitab.

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

 

Alustusteks tegime uurimistööd, kes oleks Ukraina teemal võimeline kõnelema. Ütleme nii, et meil vedas, sest meie küllakutse võttis vastu Ukraina sõja teemas hetkel kindlasti üks kõige pädevamaid eestlasi – Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson. Leppisime täpse kokkusaamise aja ja teema kokku ning jäime põnevat õhtut ootama. Muidugi mõista mitte niisama jalgu kõlgutades, vaid tegelikult ikka üritusele reklaami tehes. Kleepisime kuulutusi, informeerisime kohalikku lehte, levitasime infot internetis, sotsiaalmeedias ja suusõnaliselt.

 

Enda salajaseks rõõmuks tõdesime, et meie töö ei läinud tühja ning 14. oktoobri õhtul kogunes Märjamaa rahvamaja kinosaali Ukraina sõja teemat kuulama ja kaasa rääkima üle 40 inimese. Härra Mihkelsoni puhul oli esimesest hetkest aru saada, et tema side Ukrainaga on väga isiklik – ta on seal korduvalt käinud, ta on sealsete inimestega kõnelenud, ta on teemat uurinud ja ta hoiab ennast igapäevaselt Ukrainas toimuvaga kursis. Saime korraliku ülevaate sellest, kuidas Ukraina kriis ennast tasapisi üles kerima hakkas. Kuidas see kõik oli tegelikult oodatav ning pidi varem või hiljem juhtuma. Kuulsime sellest, millised tormilised ja pöördelised sündmused on Ukrainas aset leidnud kõigest viimase aasta jooksul.

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

 

Härra Mihkelson rääkis Ukrainas toimuvast läbi iseenda. Nägime ettekande käigus tema enda fotosid Ukrainast läbi mille ta osavalt selle siiani võib-olla pisut kauge teema nii lähedale, sinna samasse saali, tõi. Nägime barrikaade, pommitatud majasid, inimesi, kel õnnestus kuulirahes ellu jääda, sõdureid, riste, haiglat, lippe ja veel muud, mis juttu väga hästi ilmestasid.

 

Teema teravuse tajumist näitas ka see, et kuulajatel oli ettekandjale küsimusi. Küsiti nii Ukraina, Venemaa kui ka Eesti kohta. Mõlgutasime üheskoos mõtteid sellest, kuidas Eesti ennast paremini kaitsta saab, milline on olukord Euroopa piiril ja milline roll on vabatahtlikkusel. Loomulikult ei saanud üle ega ümber ka röövitud kaitsepolitseiniku teemast. Küsiti seda, mis südamel on.

 

Kaks tundi möödusid pea märkamatult ja ilmselt oleks küsida veelgi olnud. Märjamaa jaoskond tänas Riigikogu väliskomisjoni esimeest omatehtud rosinasaia ja moosiga, ringkonna kruusi ja veel üsna trükivärske raamatuga „Märjamaa 650“. Viimase eest palju tänu Märjamaa vallale. Suur tänu loomulikult ka säravale esinejale ja kõigile kohaletulnutele. Kõhutunde järgi ütlen, et tundus, et inimestele üritus meeldis, saadi vastused tekkinud küsimustele ja ainet edasi mõtlemiseks.

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled
Naiskodukaitse Märjamaa jaoskond koos Riigikogu väliskomisjoni esimehega

FastLion CMS

Ukraina sõda – lähemal,

Ukraina sõda – lähemal,

Märjamaa jaoskonna naistel keerles juba mõnda aega peas mõte, et kas sellest piisab, et me oleme tublid naiskodukaitsjad oma kodukohas, samal ajal, kui Euroopas, siinsamas meie kõrval käib sõda Õhus olid küsimused: Mis õieti Ukrainas toimub? Kas meie saame midagi nende heaks ära teha? Kuidas see kõik Eestit ja meie endi julgeolekut mõjutab 14. oktoobri õhtul esines Märjamaa rahvamajas Naiskodukaitse kohaliku jaoskonna kutsel Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson teemal „ Eesti julgeolek ning sõda Ukrainas“.

Ukraina sõda – lähemal, kui arvad, puudutavam, kui mõtled

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse