Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa Juubelile ja matusele vana 22. novembri sombusel õhtul korraldas Naiskodukaitse Rapla jaoskond Ühisnädala raames loengu sugupuu koostamisest. Lektoriks oli kutsutud Eesti Genealoogiaseltsist Tiina Tafenau. ← Eelmine Ära karda pildistada Järgmine → Festina lente Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa

Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa

Riin Pallon 28. nov. 2016

22. novembri sombusel õhtul korraldas Naiskodukaitse Rapla jaoskond Ühisnädala raames loengu sugupuu koostamisest. Lektoriks oli kutsutud Eesti Genealoogiaseltsist Tiina Tafenau.

Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa
Foto: Karin Ratas

Sugupuu teema on juba mõnda aega minu jaoks aktuaalne olnud. Alustasin ühes levinud internetipõhises programmis sugupuu loomist juba aasta alguses. Algus oli ilus, kuid ühel hetkel oli ees kiri, et edasiseks kasutamiseks peab hakkama rahakotti tühjendama ja mitte vähe.  Selleks ma aga polnud valmis. Otsisin alternatiive aga ka need ei tundunud piisavalt head. Ja lisaks sattusin ummikusse, kui 1780 aastal sündinud esivanema kohta niisama lihtsalt internetist infot ei leidnud. Tundus, et on ilmselgelt paras aeg enese harimiseks.

Kui meie jaoskonnale tehti ettepanek korraldada oma sündmus Ühisnädalal, siis tundus, et aeg on küps just sellise loengu jaoks. Oma juurtest hoolimine on igale inimesele oluline.

Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa
Foto: Karin Ratas
Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa
Foto: Eli Sukles

Kohale tuli üle 20 inimese. Õhkkonna muutis kohe alguses mõnusaks ja pingevabaks lektori  huumorimeel, mis jätkus nii terve loengu vältel.

Kõigepealt anti kohalolijatele kätte paber, kuhu sai kirjutada oma vanemad, vanavanemad jne. Selle põhjal tehti ka esimene mõõduvõtt, kel kõige rohkem nimesid paberil oli, sai auhinna. Järgmisena soovitas lektor, et iga inimene võiks üles kirjutada oma eluloo. Kui aga sugupuu koostamise juurde jõudsime, siis algust pidi olema kõige parem nii, et võtad vana tapeedirulli ja kuhugi keskele kirjutad kõige tähtsama isiku nime ehk siis iseenda ja hakkad sealt hargnema. Kõige parem, kui lisaks nimele ning sünni- ja surma-aastale oleks kirjas ka midagi iseloomulikku sellele inimesele. Nagu öeldi, siis tapeet kannatab kõike. Kui eeltöö on tehtud, võiks oma tapeedirulli kaasa vedada nii juubelile kui ka matusele, sest sellistes kohtades on sugulased nagunii koos ja hea võimalus lisaridu oma sugupuule lisada. Head soovitused olid ka helistada vanaemale, vanemale sugulasele jms.

Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa
Foto: Eli Sukles

Kui tapeedirullile juba kenake hulk kogunenud on, oleks aeg kuidagi kenasti see arvutisse panna. Selleks on erinevad võimalused oma plusside ja miinustega. Loeng läks keerulisemaks siis, kui teemadeks tulid arhiivid, kirikuraamatud, sünnimeetrika, hingerevisjon ja onomastika. Õnneks oskas lektor kõike nii hästi selgitada, et loengu lõpus tundsid kõik osalised ennast kohe poole targematena ning täis tuhinat oma sugupuud edasi uurida.

Rapla ringkonna instruktor Reelika Rohuste jagas osalejatele meie ringkonda tutvustavaid voldikuid ning kui neil endal pole sellega midagi teha, siis anti kaasa soovitus need kinkida mõnele toredale sugulasele.

 

Ühisnädal on kodanikuühiskonda tutvustav nädal, mille kestel tähistatakse ka kodanikupäeva.  Rapla jaoskond tänab loengu korraldamise võimaluse eest Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskust ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali.

Järgmine →
Festina lente

FastLion CMS

Juubelile ja matusele vana

Juubelile ja matusele vana

Foto: Karin Ratas Sugupuu teema on juba mõnda aega minu jaoks aktuaalne olnud Alustasin ühes levinud internetipõhises programmis sugupuu loomist juba aasta alguses 22. novembri sombusel õhtul korraldas Naiskodukaitse Rapla jaoskond Ühisnädala raames loengu sugupuu koostamisest. Lektoriks oli kutsutud Eesti Genealoogiaseltsist Tiina Tafenau.

Juubelile ja matusele vana tapeedirull kaasa

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse