Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
 Ekströmi marss Ekströmi marss . . . . . . Paljud meist ei olnud seda nime enne kuulnud, aga nüüd oli üritusel osalemise kutse postkastis. Tekkis kohe miljon küsimus? Kus? Mitu kilomeetrit? Mida kaasa võtta? “ ← Eelmine Olümpiamängud Lääne moodi Järgmine → Järgmisel baasväljaõppe moodulil näeme! Ekströmi marss

Ekströmi marss

Merle Soone 30. jaan. 2018

...... Paljud meist ei olnud seda nime enne kuulnud, aga nüüd oli üritusel osalemise kutse postkastis. Tekkis kohe miljon küsimus? Kus? Mitu kilomeetrit? Mida kaasa võtta?

Ekströmi marss on liikumisharjumust edendav sõjaajalugu tutvustav sündmus. Kuna üritusel puudub võistlusmoment, siis on võitjad kõik osalejad. Marss on pühendatud Vabadussõjas Viru rindel võidelnud Soome vabatahtlike rügemendile ja nende rootslasest juhile kolonel Ekströmile. Lisaks loodusmatkale pakutakse ka erinevaid ajastule omaseid elamusi muusikast- kinost, laadast ja õpitubadeni koos Front Line Eesti http://front-line.ee/et/ näidislahinguga Kolga mõisa õunaaias.

 Ekströmi marss
1.Soome vabatahtlike salga (Ekströmi pataljon) võitlejad sadamas pärast saabumist Eestisse. Esireas paremalt viies pataljoniülem major Martin Ekström (Rootsi ohvitser). Foto: http://www.ra.ee/fotis/index.php?type=2&id=602628
 Ekströmi marss
Puhkpilliorkestri kontsert matkalistele Raudsilla puhkekeskuses. Foto: Merle Soone
 Ekströmi marss
Romantikakohvik ootab külalisi. Foto Merle Soone

Eelmisel aastal, enne Kuperjanovi retke, ma veidi veel kahtlesin, kas on ikka huvilisi rännakule minekuks? Sellel aastal ma seda tegelikult ei kartnud ning ma ei eksinud. Nimekiri täitus kenasti ja oligi ärasõiduhommik käes. Mis saab olla selle vastu, kui vabal päeval ja heas seltskonnas koos sõpradega liikuda mõned tunnid värskes õhus ning sealjuures mõtteid mõlgutad. Kohapealne õhustik Kolga mõisa õues oli tore ja ootusärev. Kõlas puhkpill ja valmistuti näidislahinguks. Sündmuse avas Front Line näidislahing ja peale lahingu vaatamist startisid huvilised rajale. Tähistatud puhkekohtadega varustatud matkarajad kulgesid metsaradadel, väikestel külateedel ja loodusradadel kaunis Lahemaa rahvuspargi looduses.

 Ekströmi marss
Vana Aja Laat vanavaraga. Foto: Merle Soone
 Ekströmi marss
Kas 7, 17 või 30 kilomeetrit- see on valik? Foto: Merle Soone erakogust
 Ekströmi marss
Lääne-Nigula naistel 30 kilomeetrit tehtud. Foto: Anne Kulli erakogu

Kes oli aga see mees, kelle auks me sinna marsile sõitsime?

 

Martin Eugen Ekström (6.12.1887-28.12.1954)

 

Tema oli see mees, kes tõi esimese Soome abi Eestisse. Martin Ekströmi nimi on Vabadussõja ajalukku läinud Valkla pealetungi, Hara dessandi ja Narva vabastamisega bolševikelt 1919.aastal. Tema juhitud esimene Soome kompanii (140 meest) saabus Eestisse, 10.12.1918.a. hommikul Tallinna sadamasse. Kogu ülejäänud Ekströmi pataljon, 1157 meest, saabus lähipäevil ning osales 7. jaanuaril alanud Eesti Vabadussõja Viru rinde üldpealetungil, 17 jaanuaril Utria dessandist  ning 19. jaanuaril Narva lahingutest. Selle eest ülendas Laidoner Martin Ekströmi koloneliks ning ta teenis auga välja Vabadusristi I liigi 1.järgu ja II liigi 3.järgu.

 

 Ekströmi marss
Soome armee kapten Martin Ekström, hilisem 1.Soome vabatahtlike salga (Ekströmi pataljoni) ülem Eesti Vabadussõjas. Foto: http://www.ra.ee/fotis/index.php?type=2&id=297230

Huvitav film vaatamiseks: http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/961/ Sõjavägede Ülemjuhataja kindral J.Laidoner Eesti Vabadussõjast osavõtnud Soome Vabatahtlike pidustustel (1939). Antud filmis on näha ka Naiskodukaitse esinaist pr. Männikut.

Ühes mälestusteraamatu eessõnas on kirjutatud: „Inimesele on vaja oma lugu, rahvale on vaja oma lugu. See võib anda inimesele tagasi tema enda elu tervikteadmise, rahvale tagasi tema mineviku, nii ajaloo suuruse ja vägevuse kui ka sügava valu ja läbielatud hirmu.“

FastLion CMS

Ekströmi marss

Ekströmi marss

Ekströmi marss on liikumisharjumust edendav sõjaajalugu tutvustav sündmus Kuna üritusel puudub võistlusmoment, siis on võitjad kõik osalejad ...... Paljud meist ei olnud seda nime enne kuulnud, aga nüüd oli üritusel osalemise kutse postkastis. Tekkis kohe miljon küsimus? Kus? Mitu kilomeetrit? Mida kaasa võtta?

Ekströmi marss

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse