Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva Rapla ringkond pidas vägevat 6. augustil pidas Rapla ringkond TaevaniMaani meistrikojas oma aastapäeva. Üritus oli tavapärasest pidulikum, kuna tähistati juubelit. ← Eelmine Kolme võistkonnaga Koormusmatkal - hulk ülevaid hetki, eneseületust ja hõbe pealekauba Järgmine → 24 tundi mahub palju Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva

Nele Pernits 17. augustil 2020

6. augustil pidas Rapla ringkond TaevaniMaani meistrikojas oma aastapäeva. Üritus oli tavapärasest pidulikum, kuna tähistati juubelit.

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva
Naised, kes tegutsesid Rapla ringkonnas juba 90. ndatel. Foto: Siim Solman

Rapla ringkond on tegelikult ühtaegu väärikalt eakas ja teisalt särtsakalt noor. Õigupoolest loodi ringkond ise ju 1992. aastal, aga naiskodukaitsjad tegutsesid Rapla aladel juba üle kuuekümne aasta varem kuuludes peamiselt Harju ja Lääne ringkondade ridadesse. Seepärast ka see väärika 95. aastapäeva tähistamine. Kogu aastapäevapidu oli üles ehitatud kummardusena ringkonna ajaloole ja selle loojatele.

Rapla on üks erilise loomislooga ringkond, kuna võib julgelt öelda, et ringkonna asutamist vedasid eest hoopiski mehed. Just mehed viisid mööda maakonda laiali käsitsi kirjutatud kuulutused ja tegid oma kodukohtades suurt tööd, et naisi kokku saada.

Isamaalisi ja teotahtelisi naisi leidus maakonnas küll ning 1992. aasta sügisel sai Naiskodukaitse Rapla ringkond loodud. Esimeseks ringkonna esinaiseks sai Lea Leopard. Liitujaid naisi tuli aina juurde ning iga kuu organiseeriti vähemalt mõni üritus – tegeleti lastega, korraldati maleva pidusid ja muidugi õppuseid.

Raha ringkonnal sel ajal tegelikult ei olnud. Naised olid aga leidlikud, koos peeti plaani ja alati leiti võimalusi. Ükski üritus raha puuduse pärast kunagi ära ei jäänud. Keegi andis bensiini, keegi sai kodust suurema auto võtta, kuhu kõik naised peale mahtusid, keegi tõi viis kapsapead, keegi koti kartuleid.

200.ndate alguseks oli organisatsioon tervikuna juba mõnda aega muutuses - senisest üsna vabalt tegutsevast seltskonnast hakkas vormuma reguleeritud ja etteantud riigikaitseliste eesmärkidega üksus. Võib öelda, et mitmete erinevate põhjuste koosmõjul, sh väsimus ja organisatsiooni enda jaoks ammendumine, oli ringkonnast lahkunud suur osa hakkajast seltskonnast, kes 90.ndate alguses tegutses, ja liikmete juurdekasvu ei olnud juba mitu aastat. 2001. aasta alguseks oli ringkond jõudnud üsna kriitilisse seisu, kus liikmete arv oli kahanenud paarikümneni.

2001. aasta algul vahetus Rapla ringkonna juhatus kogu koosseisuga ning ringkonda hakkas juhtima Tiia Aasrand. Suureks eesmärgiks seadis uus juhatus liikmete värbamise ja tegevusele taas elu sisse toomise. Sama aasta lõpuks oli aktiivne tegevus ringkonnas taastunud ning oma vastuvõtmist ootas 15 liikmekandidaati. 

Kahetuhandendate esimese poole märksõnaks on kindlasti jaoskondade loomine. Sel ajal moodustati Rapla ringkonda, kus seni väiksemad üksused puudusid, üksteise järel kolm jaoskonda – Kaiu, Rapla ja Hiie.

Ilmselt tulenevalt nii jaoskondade tekkest kui ka sellest, et 2008. aastal võeti maleva staapi tööle palgaline instruktor, tõusis uue sajandi esimesel kümnendil ringkonna liikmete arv märkimisväärselt. 2010. aasta lõpuks oli Rapla ringkonnas 86 liiget.

2010. aasta teisel poolel käis koos Rapla jaoskonna üldkoosolek, kus muuhulgas arutati järgmise aasta algul teoks saanud jaoskonna poolitamist seoses vajadusega hoida iga liikmega isiklikku kontakti, mis suure liikmete hulga juures kaduma kipub. Üldkoosolek andis heakskiidu mõttele teha Rapla jaoskonna baasil uus jaoskond keskusega Kaereperes, kuhu olid koondunud mitmedki Rapla jaoskonna aktiivsed liikmed.

2014. aasta suureks sammuks oli Märjamaa jaoskonna loomine. Kümnest asutajaliikmest alguse saanud jaoskond purustas kiirelt kõik aktiivsusrekordid ja on tänaseks kasvanud ringkonna suurimaks.

Oleks raske üles lugeda kõiki viimaste aegade tegemisi Rapla ringkonnas. On olnud tegus ja kirju aeg. Värvikate märksõnadena olgu siiski välja toodud koormusmatkade võidud, Pitka, Mäger, Siil, Elevant ja teised ning muidugi need uhked paraadid, kus ringkond on sirge selja ja sirge sammuga marssinud.

2018. aasta tõi Rapla ringkonda uue jaoskonna. Ka Kohila jaoskond, mis loodi detsembris 2018, sukeldus kohe peale loomist tegevusse ja pooleteise aastaga neil ette näidata imestama panev hulk tööd riigikaitses ja mitmeid erakordselt suuri eneseületusi.

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva
Tänatakse ametist lahkunud ringkonna esinaist Maret Kollinit. Foto: Siim Solman
Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva
Õnnitlusi ringkonnale toob Märjamaa vald. Foto: Siim Solman

On head ajad selles osas, et Naiskodukaitse tegevusampluaa on hiigelsuur ja iga naine leiab sealt kohe kindlasti endale meelepärase tegevuse ning saab oma vaba tahet panustada just sellesse, mis talle meeldib. Rapla ringkond on erakordsete naiste eestvedamisel tulnud läbi nii headest kui halvematest aegadest ja ikka jalul püsinud. Areng pea 30 aasta jooksul on olnud heitlik, aga tänaseks päevaks on jõutud siiski märgatavalt kaugele ja siit edasi saab vaid veel paremaks minna.

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva
Foto: Siim Solman

Loomulikult tänati aastapäeva peol neid, kes aasta jooksul ringkonda erinevatel võistlustel ja võitlustel esindamas on käinud. Lisaks jagati ka suuri tunnustusi.

 

Rapla ringkonna tänukiri

Gaida Kuuse

Margit Morel

Liina Langi

Liina Karotamm

 

Hinnaline kingitus

Kaja Heinsaar

Aivi Tarvis

Triin Tähtla

 

Naiskodukaitse keskjuhatuse tänukiri

Reelika Rohuste

Eneli Lõhmus

 

Naiskodukaitse hõberist

Reinart Roo - Ta tuleb ringkonnale alati appi, kui kutsutakse. Ta on arvukalt panustanud nii instruktori kui võistkonna esindajana.

 

Liiliaristi V klass

 

Lea Karjane - Ta on suurepärane matkaja ja osalenud seitsmel Naiskodukaitse koormusmatkal. Muid võistluseid ei hakka üles lugemagi. Ta on kindla sõnaga tegus naiskodukaitsja alates aastast 2014.

 

Kaire Arnover - Teda ei näe kunagi lipuga barrikaadidel, küll aga saab talle alati loota tagalas. Ta on ringkonna üks hinnatumaid toitlustajaid ja väsimatu noortejuht. Naiskodukaitse liige alates aastast 2014.

 

Evelyn Gold - Ta on uskumatu matkaja, innukas staabiassistent, väsimatu hokitar, usaldusväärne kaaslane ja ülitegus jaoskonna esinaine. Ta jõuab kõikjale ja võtab kõike südamega. Naiskodukaitse liige alates aastast 2014.

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva
Liiliaristi V klassiga tunnustatud Evelyn Gold ja Kaire Arnover. Foto: Siim Solman

Rohkem pilte pidulikust aastapäevapeost saab vaadata siin.

 

Järgmine →
24 tundi mahub palju

FastLion CMS

Rapla ringkond pidas vägevat

Rapla ringkond pidas vägevat

Naised, kes tegutsesid Rapla ringkonnas juba 90 ndatel 6. augustil pidas Rapla ringkond TaevaniMaani meistrikojas oma aastapäeva. Üritus oli tavapärasest pidulikum, kuna tähistati juubelit.

Rapla ringkond pidas vägevat aastapäeva

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse