Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss Persoonilugu 3 : Sirle Jätkame Tallinna ringkonna liikmete ajalukku jäädvustamist. Intervjueeritavaks on Põhja jaoskonna aseesinaine Sirle Baldesport-Märss. Loe veel: Postimehe artikkel "Naised Ernal" ← Eelmine Tallinlannad käisid harjukate kutsel Võsul sügist otsimas Järgmine → Naiskodukaitse Põhja piirkonna laskevõistlusel noppisid Tallinna naised esikohti Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss persoonilugu; Sirle Baldesport-Märss

Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss

Intervjueerisid: Erle Eenmaa ja Kersti Tammekunn, akadeemiline jsk 10. nov. 2009

Jätkame Tallinna ringkonna liikmete ajalukku jäädvustamist. Intervjueeritavaks on Põhja jaoskonna aseesinaine Sirle Baldesport-Märss.

Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss
Foto: Siiri Häidma, akadeemiline jsk

Naiskodukaitsega liitumine 

Naiskodukaitsesse kutsus Sirlet 2000. aasta kevadel või isegi varem Heidi Toomse, kes oli tol ajal tegev Harju ringkonnas. Sel hetkel ei leidnud aga Sirle oma elus Naiskodukaitsele ruumi ja ütles „kategoorilise ei“. Aastaid hiljem tegi sama ettepaneku töökaaslane Hele Laur ning seda juba õnnestunult – Sirle liitus Tallinna ringkonnaga 2001. aastal (vastuvõtmise käskkiri on kuupäevast 13.06.2001). Peamise liitumispõhjusena toob Sirle välja soovi väljuda „töö-kodu rutiinist“. „Esimene Naiskodukaitse üritus, kus osalesin, oli 2001. aasta vastlapäev. Uue liikmena oli meeldejääv üritus ka vande andmine, sellest võttis osa kaks-kolm naist ning vanne tuli anda ringkonna esinaisele Pirjole Maleva lipu all“, meenutab Sirle.

 

Ringkonna esinaine

Sirle oli liige jõudnud olla küllaltki vähe aega, kui ta valiti ringkonna esinaiseks. Ringkonna juhtimise kogemust sai ta tunda juba 2003. aasta algul, kui ringkonna juhtis jaoskondade esinaistest koosnev laiendatud juhatus ning Sirle esindas Põhja jaoskonda paaril korral. Kui oli aeg valida uus esinaine, sai ta kaasvõitlejatelt julgustust – midagi hullu ei ole! – ja nii kandideeriski ta edukalt ringkonna esinaiseks. Tolleaegne Põhja jaoskonna esinaine Kristi Sarapuu andis kaasa ka õpetussõnad: „Niisama ei tasu esinaiseks hakata, et täna olen, homme jätan – kui oled valitud, pead olema kõik kolm aastat!“ Ja Sirle andis endast parima. Esinaise ametist ei osanud ta alguses midagi oodata, kuid tagantjärgi möönab, et tööd oli väga palju. Samas andis esinaise amet hea kogemuse ja kuhjaga julgust.

 

Välikokk

Esimene suurem koolitus Naiskodukaitses, millest Sirle osa võttis, oli välikoka kursus Rootsis. Programm oli väga tihe ja õppus kestis kokku kaks nädalat. Algul omandati teooria ning lõpus tuli toitlustada suurõppust Nordic Peace, mis oli Skandinaavia riikide ühisõppus. Sirle meenutuste järgi oli üks naiskodukaitsja nõus koguni oma pulmi edasi lükkama, et Rootsi õppusele minna.


Välikokana on Sirle väljas olnud nii väiksematel kui suurematel õppustel. Suurimateks õppusteks on seejuures Kevadtormid, kus toitlustamised on olnud „tõsiselt väsitavad, aga metsikult lõbusad“. Välikoka tööst jääb kahtlemata meelde palju eredaid seiku, näiteks on Sirlel meeles see, kuidas ta 2002. aasta sõduri baasõppe lõpulaagri ajal jaanuarikuus suure pakasega meditsiiniautos sibulaid tükeldas. 

Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss
Foto: Naiskodukaitse arhiiv

Sõjalis-sportlikud võistlused 

Sirle võitis 2004. aastal koos Eili Einama, Kairi Sirkli ja Inna Turuga Naiskodukaitse koormusmatka. Koormusmatkal osalemist valmistati põhjalikult ette – Põhja malevkonna mehed korraldasid Tallinna ringkonna naiskonnale terve õppepäeva, kus õpiti miinivälja ületamist, rabas orienteerumist, luuramist ja palju muud vajalikku. Küllap oli põhjalik ettevalmistus ka üks võidu võti. Võistkonna esindaja Heigo Vija jagas veel viimase hetkeni õpetussõnu, mida tasub teha ja mida mitte. Koormusmatk toimus 2004. aasta juulikuus samal nädalavahetusel üldlaulupeoga, mille ametlik rongkäik jäeti esmakordselt vihma tõttu ära. Vihm oli ka kogu koormusmatka lahutamatu kaaslane. Sirle meenutab, et temal olid võistkonnas ainsana jalas sõjaväe kummikud ja jalad seetõttu matka alguses kuivad, kuid hiljem pani ta solidaarsusest kaasvõitlejatega samuti saapad jalga. 


Vaatamata sellele, et võistkonnaliige Eili väänas matkal jala välja ja tuli finišisse puukepi najal, nopiti ikkagi võit  – nii enda kui teiste üllatuseks.


Lisaks koormusmatkale on Sirle osa võtnud ka Jalka Paavo võistlusest Soomes ja Erna retkest.

 

Hirmsaim kogemus metsas 

Kõige rohkem kartis Sirle metsas 2007. aasta Erna ajal, mil ta märkas värskeid karu jälgi. Ta oli valmis koguni tagasi pöörduma aga kuna võistluspaariline Kersti läks edasi, ei jäänud tal ka muud üle. Igaks juhuks võttis ta aga püstoli välja, et karuga vastamisi seistes trumbid tema käes oleksid. Karu siiski õnneks ei kohatud.

Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss
Foto: Naiskodukaitse arhiiv

Läbi heki 

Erna ajal kõndisid Sirle ja Kersti öösel mööda Tartu maantee äärset kuusehekki, otsides kohta, mil saaks teisele poole hekki minna. Rohi oli kõrge ja seetõttu oli raske käia, kuid hekil ei näinud lõppu tulevat. Lõpuks märkas Sirle hekis pisikest auku ja asus end iga hinna eest sealt läbi pressima. Pärast mitmekordset kinnijäämist ja lahtisikutamist õnnestus mõlemal lõpuks teisele poole hekki saada. Mõnikümmend meetrit hiljem märkasid nad aga, et hekis oli suur vahe, kust oleks palju kergema vaevaga läbi saanud.

 

Eredaimad hetked Naiskodukaitsest 

Eredaimateks hetkedeks Naiskodukaitses peab Sirle Rootsi välikoka õppust, isekorraldatud baasväljaõppeid, Koormusmatka 2004. aastal, Ernat 2007. aastal, Kevadtorme 2004. ja 2005. aastal.

 

Sirle näpunäiteid 

Uutele liikmetele paneb Sirle südamele – olge julged küsima!
Vabariiklikel üritustel oled ringkonna liikmena väljas kogu ringkonna eest!

 

Kas teadsid? 

Sirle on õppinud toitlustusspetsialist ja töötab Soome saatkonnas perenaisena, ta on kolme lapse ema.

 

 

Loe veel:

Postimehe artikkel "Naised Ernal"

FastLion CMS

Persoonilugu 3 : Sirle

Persoonilugu 3 : Sirle

Foto: Siiri Häidma, akadeemiline jsk Naiskodukaitsega liitumine Naiskodukaitsesse kutsus Sirlet 2000 aasta kevadel või isegi varem Heidi Toomse, kes oli tol ajal tegev Harju ringkonnas Jätkame Tallinna ringkonna liikmete ajalukku jäädvustamist. Intervjueeritavaks on Põhja jaoskonna aseesinaine Sirle Baldesport-Märss.

Persoonilugu 3 : Sirle Baldesport-Märss

persoonilugu; Sirle Baldesport-Märss
www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse