Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid Paastumaarjapäev, 25. märts on eesti rahvakommetes naiste püha. Sellel päeval naised tööd ei pidanud tegema. Paastumaarjapäeva hommikul panime end soojalt riidesse, pähe valged rätikud ja kogunesime Orissaare staabi ette, et viia läbi rituaal kurja silma ja halva õnne eemale hoidmiseks meie kooskäimise kohast. Enne veel uurisime, ega keegi pole unustanud linnupetet võtta, sest muidu lind "situtas su ää" ehk paastumaarjapäevast alates peab alati enne väljaminekut hommikul sööma, muidu oled viletsa tervisega ja hädine kogu aasta. Pilt: Anneli Pitk Kultuur Matkamine Tähtpäevad ← Eelmine Esimene kohtumine oma jaoskonna liikmetega Järgmine → Saaremaa ringkonna naiskodukaitsjad pidasid mõttetalguid Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi

Anneli Pitk, Saaremaa rk 3. aprillil 2018

Paastumaarjapäev, 25. märts on eesti rahvakommetes naiste püha. Sellel päeval naised tööd ei pidanud tegema. Paastumaarjapäeva hommikul panime end soojalt riidesse, pähe valged rätikud ja kogunesime Orissaare staabi ette, et viia läbi rituaal kurja silma ja halva õnne eemale hoidmiseks meie kooskäimise kohast. Enne veel uurisime, ega keegi pole unustanud linnupetet võtta, sest muidu lind "situtas su ää" ehk paastumaarjapäevast alates peab alati enne väljaminekut hommikul sööma, muidu oled viletsa tervisega ja hädine kogu aasta.

Võtsime suuna allikale, sest nägu tuli pesta sel päeval allikaveega, et ikka virk ja selge silmaga terve aasta olla. Jõudes rändrahnu juurde, tegime annetuse maaemale. See viib eemale haigused ja õnnetused. Ebaõnne tõrjumiseks viisime läbi soolamaagia, soovides tervist endale ja oma lähedastele.

Eestlane on uskunud ja usub puude väesse ning maagilisse jõusse. Puud on ühenduses ju nii maa kui taevaga ühtlasi. Seepärast ehtisime meiegi ühe suure kasepuu punaste lõngadega, soovides ikka õnne nii iseendale kui oma lähedastele. Punane lõng on kaitse, see on vere värv – vägi.

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi
Pilt: Anneli Pitk

Teinud esimese pikema peatuse, võtsime üles päevakohase regilaulu. Selleks, et kapsad oleks suured ja puhtad, tehakse paastumaarjapäeval suuri ülepanni kooke. Asusimegi selle päeva viimasele pikemale jalutuskäigule, et jõuda Olli tallu, kus lahke perenaine meid maitsvate pannkookide, karaski ja punase joogiga juba ootas.

Kuna meie seas ka vastassugupoole esindaja leidus, siis on heaks tavaks ka neid kimbutada ehk rätt pähe siduda ja üles tõsta ning nõuda punast jooki.Mis oleks üks tore naiste püha ilma tantsuta? Nii tantsisime meiegi ühe vahva ühise tantsu.

Maarjapäeva tähistamise aluseks on veendumus, et sel päeval toimuv tuletab meelde elutähtsaid põhiväärtusi ja annab suurepärase võimaluse korrapäraseks enesekorrastuseks kõigis oma naise rollides. Paastumaarjapäeva tähistamine toetab naiste eneseteadvuse tõstmist ja kasvatamist ning seda just ühistegevuses erinevatest põlvkondadest naistega.

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi
Pilt: Anneli Pitk

FastLion CMS

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid

Võtsime suuna allikale, sest nägu tuli pesta sel päeval allikaveega, et ikka virk ja selge silmaga terve aasta olla Jõudes rändrahnu juurde, tegime annetuse maaemale Paastumaarjapäev, 25. märts on eesti rahvakommetes naiste püha. Sellel päeval naised tööd ei pidanud tegema. Paastumaarjapäeva hommikul panime end soojalt riidesse, pähe valged rätikud ja kogunesime Orissaare staabi ette, et viia läbi rituaal kurja silma ja halva õnne eemale hoidmiseks meie kooskäimise kohast. Enne veel uurisime, ega keegi pole unustanud linnupetet võtta, sest muidu lind "situtas su ää" ehk paastumaarjapäevast alates peab alati enne väljaminekut hommikul sööma, muidu oled viletsa tervisega ja hädine kogu aasta.

Paastumaarjapäeval tuletasime meelde elutähtsaid põhiväärtusi

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse