Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina Oktoobri esimesel nädalavahetusel kogunes Viru maleva staapi 15 usinat naiskodukaitsjat, et läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul, mille tugevusest sõltub meie liikmete organisatsioonipädevus ja sealt edasi juba kogu organisatsiooni tugevus. Fotod: 6x Aili Ehamaa Ajalugu Baasväljaõpe ← Eelmine Isadepäeva fotojaht saab hoo sisse Järgmine → Parimaid kaadreid papsist ja lapsest püüab Liis Niinemets Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Kristel Kitsing 25. okt. 2018

Oktoobri esimesel nädalavahetusel kogunes Viru maleva staapi 15 usinat naiskodukaitsjat, et läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul, mille tugevusest sõltub meie liikmete organisatsioonipädevus ja sealt edasi juba kogu organisatsiooni tugevus.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Kahe päeva jooksul anti ülevaade Eesti riigikaitsest, kaitsejõudude ja kaitseliidu tegevusest. Lisaks tutvuti naiskodukaitse ajaloo, struktuuri, liikmeskonna ja erinevate tegevustega. Seejuures oli osalistel vaja heita pilk tulevikku ning mõelda, millise eriala nad endale valivad. Õppepäevad lõpetas ülevaade sellest, kuidas tuleb kanda naiskodukaitse pidulikku ja kaitseliidu suvist välivormi ning rivis marssida.

Aasta naiskodukaitse tegevliige olnud Diana Seepter märkis, et varem ei teadnud ta, kuidas taasiseseisvunud Eestis naiskodukaitse nö uuesti tegutsema hakkas. „Samuti ei teadnud ma varem mitte midagi rivis käitumise reeglitest ja puudulikud olid teadmised ka naiskodukaitse juhtimisorganite kohta,“ kommenteeris Seepter ja märkis, et sellest kõigest teada saamine oli tema jaoks silmaringi avardav. Ta kiitis kõike õppepäevade ülesehitusest kuni lektoriteni välja ning märkis, et eredalt jäi meelde just riviõpe. Veidi häirima jäi Seepterit Naiskodukaitse juhtide ja juhtimisorganite ülesanne, mida tuli lahendada grupitööna. „See oleks eeldanud veidi eelteadmiste värskendamist. Töö käigus toimus „paaniline“ (oli ju kiire) õigete ülesannete jaotamine, sageli nö välistamise meetodil ja ega meelde see info ei jäänud seda tööd tehes,“ sõnas ta.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Käesolea aasta augusti lõpus meie ridadesse astunud Reet Saari sõnas, et teadis mõningaid asju juba enne organisatsiooniõpetuse baasväljaõppe läbimist, aga kursuse läbimine andis oluliselt rohkem infot, kui ta esialgu arvas. „See, et Naiskodukaitse on nii laialiulatuv õppe poolest, sellest mul ei olnud varem aimu ka. Näiteks evakuatsioonigrupist ei teadnud ma enne midagi,“ kommenteeris värske tegevliige. Õpe ise aga talle väga meeldis. „Meeldis, et räägiti päris põhjalikult riigikaitsest, vormist (mida ja kuidas tohib kanda), riviõppest (ka praktiline pool).  NKK ajalugu oli väga huvitav. Natuke kuiv oli Kaitseliidu osa (see ajaloo pool). Väga värvikalt jäi meelde Inna Lälli vormi kandmine ja erinevad rühmatööd,“ tõi ta ohtralt näiteid.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja
Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Maikuus Naiskodukaitsega liitunud verivärske Viru ringkonna instrukor Aili Ehamaa selgitas, et oma töö tõttu teadis ta midagi juba enne õppusele tulemist, aga kuulata ja mõelda kaasa koos ringkonnakaaslastega - see annab tema hinnangul kindlasti parema ülevaate asjast. Ehamaa kahte päeva jagus palju meeldivat ja meleolukat. „Väga meeldis näiteks Viru maleva väljaõppeülema mjr Andrus Reinsteini ülevaade laiapindsest riigikaitsest, samuti ülevaade Kaitseliidust ning konkreetsemalt Viru maleva hetke eesmärkidest ja väljaõppeplaanidest. NKK ajaloost andis hea ülevaate ORG õppe instruktor Kristel Kitsing, kes näitas väga meeleolukaid ja ka mõtlemapanevaid videosid NKK taasloomise ajast. Huvitav oli veel orgõppe instruktori Ülle Lauri grupitöö NKK juhtimissüsteemist. Ära ei saa märkimata jätta ORG õppe instruktori Pärja Õuna riviõpet, mis ajas naistel teise päeva lõpuks pea ringi käima,“ jagus Ehamaal ohtralt kiidusõnu.  

Aprillis organisatsiooniga liitunud Erika Klein meenutas nädalavahetusest just ajalugu. „Kuigi ajalugu pole olnud kunagi mu lemmikaine, siis NKK ajalugu kuulata oli päris põnev,“ meenutas Klein. Samuti sai ta NKK tegemistest ja põhimõttest päris hea ülevaate. „Oli asju, mille kohta poleks osanud esialgu küsidagi. Samas oli ka äratundmist, et seda ju teadsin.“ 

 

Eredad mälestused jäid Kleinile meelde vormi kandmise tunnist. „Mulle meeldis, et see esitlus oli lahendatud mõnusalt ja humoorikalt. Samuti rividrill. On ju ometi hea teada, et vasak jalg on see, millel on suur varvas paremal pool,“ meenutas ta neratades ning kiitis ka kaitseväelaste ja -liitlaste kaasamist instruktoritena.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

Naiskodukaitse Viru ringkonna esinaine Lea Mausorg, kellel organisatsiooniõpetuse mooduli läbimine jääb aastasse 2005 sõnas, et aja jooksul on muutunud palju ja nüüd on õpe palju laiapõhjalisem. „Toona said kõik neli baasväljaõppe moodulit läbitud kahe nädalavahetuse jooksul, nüüd on iga mooduli jaoks eraldi nädalavahetus.“

 

Esinaine kiitis väljaõppeülema poolt tutvustatud Kaitseliidu struktuuri, ülesandeid ja visiooni. „Samuti oli hea ajalookäsitlus meie taasiseseivumise algaastatel Dagmar Mattiiseni ja Merle Kodu meenutuste kaudu. Aga päeva nael oli Inna Lälli vormitutvustus, õigemini, kuidas ei tohiks vormi kanda!“ meenutas Matusorg siiani naeru tagasi hoides.

 

Teemat kokku võttes arvas esinaine, et õpet läbides sai uus naiskodukaitse liige aimu pea igast valdkonnast ja leidis, et põhjalikumad teadmised tulevad siis, kui nad on pikemalt tegutsenud Naiskodukaitse struktuuris.

 

Baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul on üks osa baasväljaõppest, mille naiskodukaitsja läbib enne erialakoolitusi. Lisaks saab liige baasteadmised esmaabist, välitoitlustamisest ning sõdurioskustest.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja
Fotod: 6x Aili Ehamaa

FastLion CMS

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina

Kahe päeva jooksul anti ülevaade Eesti riigikaitsest, kaitsejõudude ja kaitseliidu tegevusest Lisaks tutvuti naiskodukaitse ajaloo, struktuuri, liikmeskonna ja erinevate tegevustega Oktoobri esimesel nädalavahetusel kogunes Viru maleva staapi 15 usinat naiskodukaitsjat, et läbida baasväljaõppe organisatsiooniõpetuse moodul, mille tugevusest sõltub meie liikmete organisatsioonipädevus ja sealt edasi juba kogu organisatsiooni tugevus.

Organisatsiooniteadlikuks sai üle tosina naiskodukaitsja

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse