Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult? Oot, kas see on „Kas ma pean selle telefoni päriselt ära andma?” Kuidas täita ankeeti, kui su vastas istub kurttumm inimene? Mis on tähtsam, kas toit beebile või pall teismelisele? Evakuatsioonipunktis tuleb mõnikord just sellistele küsimustele vastused leida. Kiiresti! Nii et kumb siis on olulisem – kas beebitoit või pall? Foto: Kadri Paomees Elanikkonnakaitse Erialaõpe Evakuatsioon Koostöö Õppused Vabatahtlikud juhid ← Eelmine Kaasamine pole pelgalt kaasaminemine Järgmine → Ma arvan, et oleme nii suured, kui suur on see, kellele või millele me pühendume Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?

Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?

Eve Tuisk, Saaremaa rk 20. veebr. 2020

„Kas ma pean selle telefoni päriselt ära andma?” Kuidas täita ankeeti, kui su vastas istub kurttumm inimene? Mis on tähtsam, kas toit beebile või pall teismelisele? Evakuatsioonipunktis tuleb mõnikord just sellistele küsimustele vastused leida. Kiiresti!

Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?
Foto: Kadri Paomees
Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?
Foto: Kadri Paomees

 

15. veebruari hommikul kuulutati välja riiklik hädaolukord. Päästeameti korraldusel avati evakuatsioonipunkt Kuressaare Gümnaasiumis. Selle valmistasid sajale inimesele ette Lääne maakaitseringkonna naiskodukaitsjad Saare-, Hiiu-, Lääne- ja Pärnumaalt.

 

Saarlastele oli tegu teise evakuatsioonialase koolitusega – evakuatsioonirühma mehitamine sai alguse 2019. aasta septembrikuus, kui toimus esimene, teoreetiline koolitus. Janne Metsa, Saaremaa evakuatsioonirühma ülema sõnul on saarlased saanud väikese praktilise kogemuse ka õppusel Siil 2018. aasta maikuus. „Seal oldi üsna suurte jõududega evakueeritavaid vastu võtmas, kuid eelnevalt ei olnud meist keegi teoreetilist tuge ega vastavat väljaõpet saanud.” Just seetõttu oligi 2019. aasta sügisel peamine eesmärk korraldada esmalt teoreetiline koolitus pädevate nõuandjatega Naiskodukaitsest ning Politsei- ja Piirivalveametist, et seejärel oleks lihtsam planeeritavatel õppustel ja reaalses situatsioonis hakkama saada.

 

Seekord, veebruaris oli tegemist praktilise õppusega kogu maakaitseringkonnale, kus eesmärk ja peamine õpe seisnes evakuatsioonipunkti ülesseadmises. Kaardistati hoone ning mängiti läbi toimingud evakuatsioonipunkti avamisel, selle lahtihoidmisel ja sulgemisel. Janne Metsa sõnul õpiti kindlasti ka koostöö toimimist erinevate ringkondade vahel ning tema sõnul sujus see väga hästi: „Õppisime üksteiselt juba läbielatud praktilistest kogemustest ning saime ka teiste ringkondade naiskodukaitsjaid paremini tundma.” Ta lisab, et õppepäev oli väga hästi korraldatud, ning avaldas lootust, et peagi korraldatakse evakuatsioonirühma erinevatele meeskondadele ka neile vajalikke spetsiifilisi kursusi. „Näiteks väga oluline ülesanne on staabimeeskonna staabiassistentidel. Nemad juba suure huviga ootavad neile vajalikku erialast koolitust. Oluline on, et iga meeskond teab evakuatsiooniolukorras oma rolli ja ülesandeid.”

Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?
Foto: Kadri Paomees
Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?
Foto: Kadri Paomees

Tagasiside näitas, et oli põnev päev täis väljakutseid ja olulisi teadmisi. Infot tuleb saada sealt, kust see tulema peab, s.t oma üksuse ülemalt! Kui ressurssi pole, siis on normaalne, et tegevused algavad tähtsuse järjekorras – meelelahutus ongi viimane asi, millega tegeleda. Evakuatsioonirühmas ei tasu spetsialiseeruda vaid ühele kitsale valdkonnale – väljaõpe olgu pigem universaalne, sest võib juhtuda, et reaalses kriisiolukorras on evakuatsioonipunktis 20 inimese asemel 7.

 

Ei ole õigeid või valesid otsuseid. On otsused, mis on tehtud siin ja praegu. Tuleb lihtsalt teha kindlaks, millega on antud ajahetkel kiire. Nii et kumb siis on olulisem – kas beebitoit või pall?

 

Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?
Foto: Kadri Paomees

FastLion CMS

Oot, kas see on

Oot, kas see on

Foto: Kadri Paomees Foto: Kadri Paomees 15 veebruari hommikul kuulutati välja riiklik hädaolukord „Kas ma pean selle telefoni päriselt ära andma?” Kuidas täita ankeeti, kui su vastas istub kurttumm inimene? Mis on tähtsam, kas toit beebile või pall teismelisele? Evakuatsioonipunktis tuleb mõnikord just sellistele küsimustele vastused leida. Kiiresti!

Oot, kas see on nüüd päriselt või mängult?

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse