Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
''Oomega läks Tartust Viljandi'' ''Oomega läks Tartust Viljandi'' Talvehooajal toimunud 10-etapiline staabimäng Oomega 2 on jõudnud lõpuni. Harivast ja hasarti tekitavast õppemängust võtsid osa 56 naiskodukaitsjat, kes ootavad pikisilmi juba kolmandat hooaega. -- ← Eelmine Heategevusliku Sinilille oksjoniga koguti Eesti veteranide toetuseks 10 714 eurot Järgmine → Naiskodukaitsjad võistlevad sel nädalavahetusel sõjalis-sportlikul luurevõistlusel ''Oomega läks Tartust Viljandi''

''Oomega läks Tartust Viljandi''

12. mail 2023

Talvehooajal toimunud 10-etapiline staabimäng Oomega 2 on jõudnud lõpuni. Harivast ja hasarti tekitavast õppemängust võtsid osa 56 naiskodukaitsjat, kes ootavad pikisilmi juba kolmandat hooaega.

''Oomega läks Tartust Viljandi''
Maastikumudel operatsioon ”Pakid”. Autorid: Maris Allik, Tiina Arras, Liina Heinmaa.

2021. aasta sügisel kuulutas Naiskodukaitse Tartu ringkond side- ja staabigrupi liikmetele ning teistele huvilistele välja üle-eestilise internetipõhise mängu “Oomega”, et tõsta väljaõppe võimalusi, mis koroona ja ametikohtade puudusega kokku kuivanud olid. Sakala ringkonnast osales esimesel hooajal võiduka lõpuni neli naiskodukaitsjat ja kui Tartu poolt tuli pakkumine Oomega 2 korraldamiseks, ei mõeldud pikalt.

 

Algselt planeeriti läbi talve kestev mäng koos kevadise lõpuharjutusega. Mäng koosnes kümnest etapist. Iga kahe nädala tagant ilmus kolmapäeva öösel vastu neljapäeva (mõnel korral vedas ka tehnika alt ja vahel oli lahendamine pikem) uus ülesanne Iliasse, mille lahendamiseks oli aega esmaspäeva õhtuni. Teemakski sai valitud “Oomega läks Tartust Viljandi”, väikeste põigetega, aga kohale ta jõudis.


Etapid said paika, lõpuharjutuse aeg samuti, et ikka kõik saaksid kalendrisse linnukese ära teha. Oli lootus, et sellel aastal saame kõik reaalselt kokku, aga nagu ikka – inimene planeerib, elu korrigeerib. Mida aeg edasi, seda enam mõistsime, et kõigis ringkondades on kevadised nädalavahetused täis mahukaid õppusi. Nii jäi ka sellel korral lõpuharjutus reaalselt ära, kuid selle asemel tegime online versiooni, mis koosnes 10 väiksemast ülesandest.

 

Oomegast võttis kokku osa 56 naist, kellest 7 osalesid kõikidel etappidel. Võistlejatel oli võimalik vahele jätta üks etapp, sest kokkuvõttes läks maha kõige kehvema etapi tulemus. Online lõpuharjutusel oli 20 osalejat. Sellel aastal oli näha nii kogenud oomegalasi kui ka uusi huvilisi (osad liitusid mänguga alles lõpu poole), mis esitas väljakutse ka korraldajatele, et pakkuda vanadele tegijatele midagi uut ja väljakutsuvat, aga samas ei hirmutaks ära uusi tulijaid.

Mis täpsemalt toimus? 

Osalejad andsid tagasisides teada, et sooviksid osaleda veel ühel Oomegal. "Ülesannete lahendamine oli lõbusaks ajaviiteks ning samal ajal ka õpetlik. Palju parem viis õppimiseks, kui kuivalt tuupimine. Samuti olid etappide teemad niivõrd erinevad ja nii laiahaardeliselt ise ei õpiks. Värskele liikmele väga kasulik mäng,” sõnas üks osalenutest.

 

Mängus õpiti või tuletati meelde, kuidas käivad ettekanded; mis on auaste ja kuidas õigesti ruumis kellegi poole pöörduda; tiimiga moodustati viie punkti käsk koos maastikumudeliga sellest, kuidas jõuluvana peab toimetama kingid Jõesuu vaatetorni juurest Leie Põhikooli, ilma et lapsed märkaksid... Jõulude ajal saatsime lisaks jõulutervitustele ootamatu küsimustiku, kus küsisime ohutuid ja mitte nii ohutuid küsimusi, et kontrollida OPSEC teadmisi. Hiljem kahtlustati meid mitmel korral, et kas tuleks nüüd vastata meile, et see on OPSEC ja sellele me ei vasta või on see info kättesaadav internetis igaühele. Mida me täpselt küsisime jääb mängjatele teadmiseks, aga kui keegi märkas, siis sellel ajal läks ka siseveebi parool vahetusse. ;) Oih!

''Oomega läks Tartust Viljandi''
Ülesanne: "Vali üks seitsmest pöialpoisist, kellega hetkel kõige rohkem samastud. Jäädvusta see emotsioon fotole ja lisa 2-3 iseloomustavat lauset." Lahendaja: Riive Tamm

Lisaks tutvuti ajalooga, küberhügieenis käidi üle väga rumala leitnant Leiva eksimusi täis päev, tuletati meelde staabi olemust ja funktsioone. Lisasime veel natuke Ole Valmis äppi ja muud huvitavat, mida sidevahendite ja kõneprotseduuride kohta leidsime.

 

Kuna eelmine aasta olid ülesanded hea kvaliteediga ja põnevad, siis oli sellel aastal ülesannete väljamõtlemine ikka paras pähkel. Tahad olla originaalne, aga samas tahad, et õpitakse/harjutatakse sama asja, mis eelmisel hooajal. Tagasiside aga innustas pärast iga etappi edasi nuputama ja tegutsema.

 

Lõpuharjutus oli korraldajatele kõige suurem proovikivi - kuidas saada valmis ja Iliase keskkonda üles korraga 10 harjutust ja boonusülesanne, mis oleksid piisavalt väikesed, aga samas siiski huvitavad ja sisukad. Otsustasime võtta ette väga vajalikud oskused ja põnevad nuputamised. Lõpuharjutuses olid teemad: morse, kooditabel, malevate sidespetsialistide kontaktid, staabikasti sisu, kaardikile, esmaabi, auastmed, lühendid, Anname au kampaania, pöialpoiss ja boonuseks maskeeritud inimeste leidmine pildilt.

Need kõige-kõigemad side-staabikad on...

Selle hooaja Oomega võitja on Janika Praks Tallinna ringkonnast.

Teise koha saavutas Ingrid Apsalon Pärnumaa ringkonnast.

Kolmandaks jäi Katre Ulmas Harju ringkonnast.

Lõpus läks päris tihedaks rebimiseks, teise ja kolmanda koha vahe jäi ainult 0,025 punkti.


Oomega 2022/23 TOP 10
1 Praks Janika 121.76
2 Apsalon Ingrid 118.15
3 Ulmas Katre 118.125
4 Arras Tiina 116.275
5 Allik Maris 114.59
6 Läänemägi Kristlin 112.4
7 Sissas Eve 109.275
8 Koolmann Kärt 102.175
9 Press Evely 101.425
10 Aare Helena 100.25

2021/22 hooaja võitja ja sellel aastal kolmanda koha saavutanud Katre Ulmas sõnas, et sel aastal sai ta nautida Oomega mängu pingevabalt ning ta kasutas võimalust oma teadmisi kontrollida ja täiendada. "Üks võit ju ei tähenda, et võib lati alla lasta. Vastupidi, igast olukorrast saab midagi uut õppida, varem omandatut lihvida ja kinnistada,“ lisas Ulmas.


Eelmise aasta Oomega mängu korraldaja Merli Keerup oli sel korral ise hoopis osaleja rollis ning tema jaoks püsis põnevus nii korraldaja kui osalejana mängu lõpuni välja. "Esimesel juhul oli tore näha teiste loogikat ja kuulda emotsioone. Teiselt oli äge ootusärevus, et milliseks uued etapid kujunevad ning kuidas kõik tervikpildina kokku tuleb. Õppida ja areneda saab mõlemal puhul,” võttis Keerup oma kogemuse kahes rollis kokku.

 

Oomega 2022/23 hooaega korraldasid Tairi ja Evelin Lappalainen, Elerin Öövel ja Jane Särg. Abiks olid veel Piret Taim ja Tea Raidsalu. Hetkel ei ole veel teada, kes järgmisel hooajal Oomegat korraldab, aga tagasisidet andnutest 100% soovivad ka uuel aastal osaleda.

Soovid ka kätt proovida?

Kui sa ei osalenud Oomega 2 staabimängus, kuid soovid enne järgmise hooaja Oomegat natuke kätt proovida, siis on sulle allpool kaks ülesannet lahendamiseks. Lahendused saada:

 

 

1. ülesanne

V-srs Tamm annab oma alluvale, rms Jänesele käsu viia staabis ootavale mjr Kivile teade, et auto, mida ta soovis transpordiks, on valmis. 

Rms Jänes läheb teadet edasi andma. Välisuksel tulevad vastu staabiveebel Mäger ja ltn Paju. Rms Jänes jõuab mjr Kivi kabineti juurde, aga uks on kinni. Ta astub sisse, annab mjr Kivile edasi v-srs Tamme teate ning läheb tagasi ülema juurde. Ruumis viibivad veel brig-kindral Susi ja kpt Karu. 


Pane kirja, millised dialoogid võiksid ülaltoodud situatsioonis nimetatud isikute vahel toimuda koos tegevuste kirjeldustega, kuidas peaks üks või teine isik käituma kaitseväelisi viisakusreegleid järgides.

 

2. ülesanne
Said morse koodis sõnumi. Mis siin kirjas on?

. -.. ..- / --- --- -- . --. .- / ..--- ----- ..--- ...-- / ...- .. .. -- .- ... . -.- ... / .... .- .-. .--- ..- - ..- ... . -.- ... -.-.--

FastLion CMS

''Oomega läks Tartust Viljandi''

''Oomega läks Tartust Viljandi''

Maastikumudel operatsioon ”Pakid” Autorid: Maris Allik, Tiina Arras, Liina Heinmaa Talvehooajal toimunud 10-etapiline staabimäng Oomega 2 on jõudnud lõpuni. Harivast ja hasarti tekitavast õppemängust võtsid osa 56 naiskodukaitsjat, kes ootavad pikisilmi juba kolmandat hooaega.

''Oomega läks Tartust Viljandi''

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse