Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb! Mine ja sukeldu, kui Tere hommikust, tüdrukud, kas keegi teab, mis siin majas enne asus? Vähemalt pooled teatasid ühel häälel – koolisöökla. Ja jutt tõesti õige – see maja, kuhu ma nüüd olid jõudnud oi-oi kui mitukümmend aastat hiljem, on uskumatult muutunud. Asukoht on sama, väljast kuju sama, maja värv muutunud vaid heledamaks, aga seest – täiesti midagi muud. Täna asub selles majas Märjamaa Noortekeskus, mis on helge, värviline, kodune ja soe. Elanikkonnakaitse Koostöö ← Eelmine Naiskodukaitse päästab maailma? Järgmine → Harju ringkonna avalike suhete grupp pidas üldkoosolekut Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!

Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!

Liina Riismaa 10. veebr. 2020

Tere hommikust, tüdrukud, kas keegi teab, mis siin majas enne asus?Vähemalt pooled teatasid ühel häälel – koolisöökla. Ja jutt tõesti õige – see maja, kuhu ma nüüd olid jõudnud oi-oi kui mitukümmend aastat hiljem, on uskumatult muutunud. Asukoht on sama, väljast kuju sama, maja värv muutunud vaid heledamaks, aga seest – täiesti midagi muud. Täna asub selles majas Märjamaa Noortekeskus, mis on helge, värviline, kodune ja soe.

Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!
Foto: Nele Pernits
Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!
Foto: Nele Pernits

Minu mälupiltides oli koolimaja söökla hämar, kehvasti valgustavate lampidega, toidulõhnast läbi imbunud ja pisut isegi hirmutav koht. Selline, mis vastaks Kodutütarde Märjamaa rühma laagri „24 tundi ilma elektrita“ vajadustele. Ja siia laagrisse oligi mind kutsunud kodutütarde Märjamaa rühma vanem Nele Pernits.

 

Kuidas kõik algas? Jaanuaris toimus Raplas Naiskodukaitse ohutushoiu kursus, kus mul oli võimalus naistele tutvustada teemasid „Kodu ja vara turvalisus“ ja „Turvareeglid teistes võimalikes hädaolukordades“. Mõni päev peale kursust laekus minu postkasti küsimus Nelelt: “Mis sa arvad, kas tuleksid samasid teemasid tutvustama Märjamaa kodutütarde laagrisse „24 tundi ilma elektrita“?

 

Mõeldud, tehtud. Naiskodukaitses oldud aeg – nüüdseks juba 3,5 aastat – on õpetanud mulle, kui kutsutakse, mine, kui pakutakse võimalust sukelduda tundmatusse, sukeldu!

Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!
Foto: Nele Pernits

Nii jõudsingi 8. veebruari hommikul Märjamaa Noortekeskuse majja, pagasiks Harju ringkonna ohutushoiu majad ja kast kodukeemia totsikutega. Õnneks sain enne minekut harjuda mõttega, et mind ootab ees ligi 40 erinevas vanuses tüdrukut. Genereerisin peas erinevaid mõtteid, kuidas nendeni jõuda, kuidas jagada teadmiseid, mis kinnistuksid ja mida teistele edasi räägitakse. Rahustavalt mõjus teadmine, et kindlasti mind ei jäta noorte „ohjamisel“ hätta rühma vanem Nele, kellele eelnevalt olin oma hirmudest ka rääkinud.

 

Alustasime oma hommikupoolikut näitlemisoskuste lihvimisega ja etendasime ning arutasime erinevates võimalikes hädaolukordades käitumist. Hämmastusega tõdesin, kui tublid, aktiivsed ja avatud silmaringiga on kodutütred, olenemata nende vanustest. Nad esitasid tõsiseid, mõttega küsimusi ja need olid hoopis teistsugused, teise nurga alt, kui meie, täiskasvanud, maailma näeme.

 

Jätkasime oma tegevust, rääkides kodukeemiaga seotud ohtudest. Vaadake kodus mõnda puhastusaine pakendit ja mõelge, kas ikka tegelikult teate, mida see aine valesti kasutades võib korda saata. Olin tüdrukutele andnud eelnevalt mõtte, et võtku laagrisse kaasa mõni tühjaks saanud kodukeemia pakend ja uurime, mis seal peal kirjas on. Pakendisaak oli uhke ja tüdrukud lubasid lahkesti nendega Harju ringkonna kodukeemia kasti täiendada.

Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!
Foto: Nele Pernits

Uurisime, puurisime koos ohutushoiumajasid ja otsisime, mis on valesti. Kes maju on näinud, teab, et seal ongi enamus valesti. Tüdrukud suhtusid töösse täie tõsidusega ja kokku sai väga pikk nimekiri. Lõpuks saime nentida – meie kodud on väga heas korras ning meie selliseid vigu ei tee!

 

Viimase asjana rääkisime elektriohutusest ja sammupingest. Kui kodukeemia teema juures olid eelisseisus suuremad tüdrukud, kellel koolis keemia tunnid ja kes said iga ohumärgi juures käe püsti tõsta ning õigeid vastuseid öelda, siis küsimusele – kes teab, mis on sammupinge? – kõlas vastuseks vaikus. Kooli füüsikatunnid kas ei olnud selle teemani veel jõudnud või äkki ei käsitletagi seda koolis.. Paneb mõtlema. Ühiselt jõudsime kokkuleppele, et sellises olukorras, kus näed mahakukkunud elektriliini, võib oma vanemate õpetussõnu eirata ning tulebki liikuda „kossa-kossa“ ehk siis tee tibusamme ja muudkui aga lohista oma jalgu.

 

Nendel teemadel oleks võinud rääkida veel, aga kahjuks sai aeg otsa. Tahaksin loota, et kodutütred panid räägitust-mängitust endale kõrva taha teadmised, mis vajalikel hetkedel tulevad meelde ja aitavad ohutult tegutseda.

FastLion CMS

Mine ja sukeldu, kui

Mine ja sukeldu, kui

Foto: Nele Pernits Foto: Nele Pernits Minu mälupiltides oli koolimaja söökla hämar, kehvasti valgustavate lampidega, toidulõhnast läbi imbunud ja pisut isegi hirmutav koht Selline, mis vastaks Kodutütarde Märjamaa rühma laagri „24 tundi ilma elektrita“ vajadustele Tere hommikust, tüdrukud, kas keegi teab, mis siin majas enne asus?Vähemalt pooled teatasid ühel häälel – koolisöökla. Ja jutt tõesti õige – see maja, kuhu ma nüüd olid jõudnud oi-oi kui mitukümmend aastat hiljem, on uskumatult muutunud. Asukoht on sama, väljast kuju sama, maja värv muutunud vaid heledamaks, aga seest – täiesti midagi muud. Täna asub selles majas Märjamaa Noortekeskus, mis on helge, värviline, kodune ja soe.

Mine ja sukeldu, kui selleks võimalus avaneb!

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse