Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest.'' Rita Loel: ''Suured asjad Kahe Naiskodukaitse ringkonna taaslooja Rita Loel (1966–2012) on olnud eeskujuks ja mentoriks paljudele naiskodukaitsjatele ja jätnud oma entusiasmi ja isamaa-armastusega jälje kõikide inimeste südametesse, kellega ta koos tegutses. Tänavu detsembris oleks Rita tähistanud oma 54. sünnipäeva, kui raske haigus poleks teda meie seast kaheksa aastat tagasi viinud. Foto: Naiskodukaitse Saaremaa ringkond RITA LOELI VABATAHTLIK TEGEVUS Saaremaa Lastekaitseliit (juhatuse liige) 1992–1994 Naiskodukaitse tegevliige aastast 1994 1994–1995 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna taastaja ja esinaine 1996–2001 Naiskodukaitse Harju ringkonna taastaja ja esinaine 1994–1999, 2001–2007 Naiskodukaitse keskjuhatuse liige 2006–2011 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esinaine 2012 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna avalike suhete grupi juht 2002–2012 Kodutütarde Pihtla rühma vanem 2001–2003 Paldiski linnavolikogu liige, sotsiaalkomisjoni esimees 2003–2006 Pihtla vallavolikogu sotsiaalkomisjoni liige 2006–2009 Pihtla vallavolikogu külaelukomisjoni liige EELK Jämaja koguduse liige Saaremaa Noorte Meeste-Noorte Naiste Kristliku Ühingu juhatuse liige MTÜ Martin Körberi Selts liige MTÜ Saaremaa Vabadusvõitlejate ühingu liige Saaremaa Naiste ümarlaua eesistuja asetäitja Pihtla lasteaed-algkooli hoolekogu liige TUNNUSTUS VABATAHTLIKU TEGEVUSE EEST Kaitseliidu Harju maleva pealiku tänukiri (korduvalt) Kaitseliidu ülema tänukiri (1996) Naiskodukaitse Keskjuhatuse tänukiri (1996) Paldiski linnavolikogu tänukiri (1996) Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna tänukiri (1999) Naiskodukaitse teenetemärk (1997) Kaitseliidu Harju maleva teenetemärk (2000) Rahuoperatsioonide Keskuse teenetemärk (2001) Kodanikupäeva aumärk (2001) Naiskodukaitse Liiliaristi V klassi teenetemärk (2002) Naiskodukaitse Liiliaristi III klassi teenetemärk (2005) Kaitseliidu Saaremaa maleva tänukiri kodutütarde tegevuse eest Noorte Kotkaste sõbra medal (2007) Kaitseliidu Saaremaa maleva rinnamärk (2011) Naiskodukaitse Harju ringkonna rinnamärk (nr 1, 2011) Naiskodukaitse hinnaline kingitus (2011) Tunnustus terve ja tugeva Eesti pere eest: Leo Kaagjärve fondi stipendium (2012) Foto: Kadri Paomees Ajalugu Vabatahtlikud juhid ← Eelmine Lugu naisest, kes ei karda midagi peale vee Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest. ''

Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest.''

Saaremaa rk 13. augustil 2020

Kahe Naiskodukaitse ringkonna taaslooja Rita Loel (1966–2012) on olnud eeskujuks ja mentoriks paljudele naiskodukaitsjatele ja jätnud oma entusiasmi ja isamaa-armastusega jälje kõikide inimeste südametesse, kellega ta koos tegutses. Tänavu detsembris oleks Rita tähistanud oma 54. sünnipäeva, kui raske haigus poleks teda meie seast kaheksa aastat tagasi viinud.

Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest.''
Foto: Naiskodukaitse Saaremaa ringkond

Kuidas kõik alguse sai

Aasta oli siis 1994, kui Rita kutsus kokku hakkajad naised Saaremaal, et taasluua Kaitseliidu allorganisatsioon Naiskodukaitse. Eesti Vabariik oli veel noor, vene väed äsja lahkunud ja seda, kui kauaks meie oma riik püsima jääb, ei teadnud veel keegi. Ometi suutis Rita oma entusiasmiga nakatada naisi, kes sel ajal hoogsalt tegutsema asusid ning mitmele malevas tänaseni toimuvale üritusele aluse panid. Ta on olnud Saaremaa ringkonnas väga paljudele liikmetele kutsujaks, teejuhiks ja mentoriks. Teda ennast toetas tegutsemisel Kennedy lause: „Ära küsi, mida riik saab sinu heaks teha, vaid küsi, mida sina saad teha oma riigi heaks.“See oli üks peamisi mõtteid, mille järgi ta elas ja mida ka teistele meelde tuletas.

Aastate jooksul on Rita nii algatanud kui ka viinud läbi Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna lipu õnnistamise tseremoonia – tänu Rita tegevusele annetas Tarmo Kõuts Saaremaa ringkonnale lipu –, Naiskodukaitse mälestuspäevad, maleva perepäevad, vabariigi aastapäeva tähistamise, Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esimese esinaise mälestuskivi avamise ja kogu sellele eelneva organiseerimistöö, populaarsed teeõhtud tähtsate külalistega. Lisaks kirjutas ja lavastas ta näidendeid nii lastele kui ka täiskasvanutele. Rita algatusel valitakse Saare maakonnas aasta ema ja isa, tänu temale saavad meie sõdurid jalga soojad sokid, tänaseni tähistatakse ka paastumaarjapäeva ning tema alustatud ajalooretked Saare maakonnas toimuvad samuti tänase päevani.

Suur näide tema pühendumisest on seegi, et aastal 2012, kui ta võitles juba raske haigusega, valiti ta võidutule toojaks. Ta oli selle ülesande üle väga uhke. Rita seisis rivis ja marssis tuld kandes vapralt. Vaid lähedased teadsid, millist üliinimlikku pingutust ja füüsilise valu talumist see päev temalt nõudis. Aga ta täitis oma ülesannet suure uhkusega, sest nii oluline oli olla naiskodukaitsjana nii tähtsal üritusel.

 

Harju ringkonna taastamine

Vahepeal viis elu Rita Paldiskisse. Tegus ja hakkaja naine ei jäänud sealgi käed rüpes istuma, vaid tahtis naiskodukaitsjana tegutseda. Harju maakonnas veel organisatsiooni polnud ning Rita otsustas selle taasluua. Seega on Rita Loel ka Harju ringkonna taasasutaja 1996. aastal.

Ka Harju naistele on Rita jätnud hinge südamliku jälje ning olnud suunanäitajaks paljudele praegustele tegutsejatele. Ka seal pani Rita koos oma ringkonna naistega aluse mitmele üritusele ja traditsioonile, mis toimuvad tänase päevani. Näiteks Paldiski kaitseväelaste lastele suunatud jõulupidu, kriisiabi õppused, kadunud inimese otsingud, aasta isa üritused, klubiõhtud, volbriööd ja laste üleriigiline talilaager. Ta korraldas missioonisõdurite ärasaatmise ja vastuvõtmise üritused Paldiskis ning koos Soome Lottadega loodi 1998. aastal Paldiskisse esimene Sõdurikodu.

Seega on tänu Ritale algatatud mitu väärikat traditsiooni, mida tänaseni au sees hoitakse. 

Kuigi Naiskodukaitse oli tema elustiil, oli pere talle alati kõige tähtsamal kohal. Tema neli last olid alati kõikjal kaasas. Lisaks jõudis ta tegeleda käsitöö, muusika ja teatriga ning tema hobiks oli ka ajaloo uurimine. Palka teenis ta ajakirjanikuna ning oli suurepärane sõber. Tema lähedastele ei meenu ühtegi korda, mille puhul Rita oleks öelnud, et seda ta ei tee. Alati kostus fraas „teeme ära!“ Ise tavatses ta selle kohta öelda, et see on küll pisike asi, aga suured asjad saavadki alguse väikestest.

Tema meeletu optimism ja positiivsus ideede ja asjade elluviimisel nakatus ka tema sõpradele. Aukartust äratava pühendumusega sukeldus ta riigikaitsesse ja jäi sinna seni, kuni jõud rauges.

 

Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest.''
Foto: Naiskodukaitse Saaremaa ringkond

RITA LOELI VABATAHTLIK TEGEVUS

 • Saaremaa Lastekaitseliit (juhatuse liige) 1992–1994
 • Naiskodukaitse tegevliige aastast 1994
 • 1994–1995 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna taastaja ja esinaine
 • 1996–2001 Naiskodukaitse Harju ringkonna taastaja ja esinaine
 • 1994–1999, 2001–2007 Naiskodukaitse keskjuhatuse liige
 • 2006–2011 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esinaine
 • 2012 Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna avalike suhete grupi juht
 • 2002–2012 Kodutütarde Pihtla rühma vanem
 • 2001–2003 Paldiski linnavolikogu liige, sotsiaalkomisjoni esimees
 • 2003–2006 Pihtla vallavolikogu sotsiaalkomisjoni liige
 • 2006–2009 Pihtla vallavolikogu külaelukomisjoni liige
 • EELK Jämaja koguduse liige
 • Saaremaa Noorte Meeste-Noorte Naiste Kristliku Ühingu juhatuse liige
 • MTÜ Martin Körberi Selts liige
 • MTÜ Saaremaa Vabadusvõitlejate ühingu liige
 • Saaremaa Naiste ümarlaua eesistuja asetäitja
 • Pihtla lasteaed-algkooli hoolekogu liige

TUNNUSTUS VABATAHTLIKU TEGEVUSE EEST

 • Kaitseliidu Harju maleva pealiku tänukiri (korduvalt)
 • Kaitseliidu ülema tänukiri (1996)
 • Naiskodukaitse Keskjuhatuse tänukiri (1996)
 • Paldiski linnavolikogu tänukiri (1996)
 • Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna tänukiri (1999)
 • Naiskodukaitse teenetemärk (1997)
 • Kaitseliidu Harju maleva teenetemärk (2000)
 • Rahuoperatsioonide Keskuse teenetemärk (2001)
 • Kodanikupäeva aumärk (2001)
 • Naiskodukaitse Liiliaristi V klassi teenetemärk (2002)
 • Naiskodukaitse Liiliaristi III klassi teenetemärk (2005)
 • Kaitseliidu Saaremaa maleva tänukiri kodutütarde tegevuse eest
 • Noorte Kotkaste sõbra medal (2007)
 • Kaitseliidu Saaremaa maleva rinnamärk (2011)
 • Naiskodukaitse Harju ringkonna rinnamärk (nr 1, 2011)
 • Naiskodukaitse hinnaline kingitus (2011)
 • Tunnustus terve ja tugeva Eesti pere eest: Leo Kaagjärve fondi stipendium (2012)
Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest.''
Foto: Kadri Paomees

FastLion CMS

Rita Loel: ''Suured asjad

Rita Loel: ''Suured asjad

Foto: Naiskodukaitse Saaremaa ringkond Kuidas kõik alguse sai Aasta oli siis 1994, kui Rita kutsus kokku hakkajad naised Saaremaal, et taasluua Kaitseliidu allorganisatsioon Naiskodukaitse Eesti Vabariik oli veel noor, vene väed äsja lahkunud ja seda, kui kauaks meie oma riik püsima jääb, ei teadnud veel keegi Kahe Naiskodukaitse ringkonna taaslooja Rita Loel (1966–2012) on olnud eeskujuks ja mentoriks paljudele naiskodukaitsjatele ja jätnud oma entusiasmi ja isamaa-armastusega jälje kõikide inimeste südametesse, kellega ta koos tegutses. Tänavu detsembris oleks Rita tähistanud oma 54. sünnipäeva, kui raske haigus poleks teda meie seast kaheksa aastat tagasi viinud.

Rita Loel: ''Suured asjad saavadki alguse väikestest. ''

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse