Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Tibatillukestele tibulinnukestele Tibatillukestele tibulinnukestele Tallinna ringkonna naised kudusid enneaegsetele lastele beebitekke sünnipäeva Järgmine → Mitte niisama sprint, vaid Vändra sprint Tibatillukestele tibulinnukestele

Tibatillukestele tibulinnukestele

Elina Tamm 3. dets. 2023

Tallinna ringkonna naised kudusid enneaegsetele lastele beebitekke

Tänavu osalevad Naiskodukaitse naised MTÜ Enneaegsed Lapsed algatusel toimuvas projektis, mille raames saab igaüks jagada oma hingesoojust, kududes või heegeldades ühele tillukesele, õrnimast õrnema nahaga beebile tema elu esimese tekikese. Kas Sina teadsid, et igal aastal sünnib Eestis umbes 800 last enneaegsena? Enamik neist peab veetma oma esimesed elupäevad, -nädalad või isegi -kuud haiglas. Need lapsed on väga tillukesed – kaaluvad vähem kui kolm kilo, mõned isegi ainult pool kilo! Enneaegsete laste toetamisele pühendunud MTÜ, mis on tegutsenud 10 aastat, kutsus sel sügisel kõiki üles näitama sellistele pisikestele põnnidele välja oma hoolimist, kududes neist mõnele pehme teki.

 

Tekk peab vastama päris paljudele nõudmistele, et olla nii väikse ilmakodaniku unistuste tekike. See peab olema rahustavat värvi – nimelt kas sirelililla või valge –, suurusega 60 × 60 cm, täis- või poolnaturaalsest lõngast ja lihtsa mustriga, mis oma liigse konarusega ei teeks beebi õrnale nahale haiget, vaid paitaks seda, ja ilma lisavidinateta, tagamaks vastsündinu turvalisust.

Tibatillukestele tibulinnukestele
Foto: Elina Tamm
Tibatillukestele tibulinnukestele
Piret Jürman. Foto: Elina Tamm

Naiskodukaitse poolt on selle imeilusa kampaania eestvedajaks Piret Jürman, Tallinna ringkonna kultuuritoimkonna juht ja Põhja jaoskonna esinaine. Piret on juba aastaid olnud teistele käsitööhuvilistele naistele inspiratsiooniks. Tema enda käsitööprojektid on tihti nii loomingulised, et panevad lausa ahhetama ja soovima ka ise midagi niisugust meisterdada. Näiteid võiks tuua lugematul hulgal – olgu mainitud tema poolt mullu meisterdatud advendikalender, mis koosneb miniatuursetest käsitsi kootud kampsunitest, millest igaüks mahutab kenasti ühe kommi, või aasta tagasi Pireti korraldatud jõuluaegne käsitöötuba, milles kodutütred ja teised huvilised said meisterdada endale võrratult detailirohkeid jõulukaarte, ülipopulaarseteks osutunud helkureid, meie eesti juuri au sees hoidvaid jõulukroone ja muud põnevat. Enamiku jõulutöötoas vaja läinud detailidest lõikas Piret eelnevalt ise välja, näiteks vineerist jõulukuulide jaoks kasutas ta laserlõikurit ning helkurkilest pildikeste (kiisud, ükssarvikud, öökullid jt) jaoks kilelõikurit. Käsitööhuvilised naised käivad regulaarselt koos Kännukuke raamatukogus, kus Piret on neile sisse seadnud hubase pesakese, meisterdavad koos ja õpivad üksteiselt uusi põnevaid käsitööoskusi.

Sel aastal alustati oktoobri käsitööringis niisiis enneaegsetele beebidele tekkide kudumist. Enne seda oli Piret hankinud huvilistele lõnga. Tillukestele beebidele kudusid selle kampaania raames tekke Tallinna ringkonna naiskodukaitsjad Inga Sokk, Maike Heido, Anneliis Hiire, Katrin Põllu, Sirle Karu, Vive Pandis, Tuuli Rasso, Anne Sõber, Natalia Liventaal ja Piret Jürman ise.

 

Inga jagas oma muljeid: „Mind puudutas antud projekt ja algatus sügavalt, kuna ka minu venna perre sündisid enneaegsed kaksikud. Lisaks armastan väga käsitööd, seega pikalt ei mõelnud, vaid panin vardad kohe tööle. Neid tekikesi kududes põimisin lõngakeerdude vahele häid mõtteid, lootust ja armastust. Beebi esimesel tekil on eriline tähendus, see pakub turvatunnet ja lähedust. Minu meelest on see äärmiselt tore, et Naiskodukaitse käsitööklubi Pireti eestvedamisel otsustas antud projektiga liituda.“

 

Üks teine osaleja valmistas tekikesi koos oma sõbrannaga Türgis puhkusereisil viibides ja meenutab, kuidas nad kudusid tekkide sisse Türgi päikesepaistet.

Tibatillukestele tibulinnukestele
Foto: Piret Jürman
Tibatillukestele tibulinnukestele
Foto: Elina Tamm ja Katrin Põllu

Novembri keskel kogus Piret valmiskootud tekid kokku – neid oli 18, üks ilusam, pehmem ja armsam kui teine – ning saatis need projekti algatajatele ära. Nimelt pidi kampaania esialgu lõppema 17. novembril, mis on enneaegse sünni päev.

 

Armastavast energiast kantud projekti on aga otsustatud jätkata ning nüüd kogutakse tekikesi kuni selle aasta lõpuni. Tekid jagatakse laiali haiglate intensiivraviosakondades, kus viibivad enneaegselt sündinud lapsed (Pelgulinna Sünnitusmaja, Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinik, Tallinna Lastehaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik). Lähemat infot leiad selle kampaania kohta siit: https://enneaegsedlapsed.ee/beebitekkide-kudumine-heegeldamine/.

 

Kui oled mõelnud, et tahaksid teha ühe väikse jõuluheateo, siis võib-olla on just see imeilus kampaania miski, milles sooviksid kaasa lüüa? Veel on ju piisavalt aega, et kududa üks tillukene tekikene – või isegi kaks või miks mitte koguni kolm.

FastLion CMS

Tibatillukestele tibulinnukestele

Tibatillukestele tibulinnukestele

Tänavu osalevad Naiskodukaitse naised MTÜ Enneaegsed Lapsed algatusel toimuvas projektis, mille raames saab igaüks jagada oma hingesoojust, kududes või heegeldades ühele tillukesele, õrnimast õrnema nahaga beebile tema elu esimese tekikese Kas Sina teadsid, et igal aastal sünnib Eestis umbes 800 last enneaegsena? Enamik neist peab veetma oma esimesed elupäevad, -nädalad või isegi -kuud haiglas Tallinna ringkonna naised kudusid enneaegsetele lastele beebitekke

Tibatillukestele tibulinnukestele

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse