Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Staabirühma eriala täiendõpe viis kokku NKK ja KL malevkondade liikmed Staabirühma eriala täiendõpe viis 13. -14. oktoobril 2007 toimus Tallinna ringkonna side- ja staabirühma eriala täiendõpe. Nädalavahetuse keskseks teemaks oli töö staabis, kombineerituna loengute ning praktiliste harjutustega, mille haripunktiks oli hilisöine situatsiooniülesanne. Erialaõpe Side ja staap ← Eelmine Tallinna ringkonna aastapäev möödus rahvuslikus meeleolus Järgmine → Tallinna naised jäid ellu Staabirühma eriala täiendõpe viis kokku NKK ja KL malevkondade liikmed

Staabirühma eriala täiendõpe viis kokku NKK ja KL malevkondade liikmed

Eveli Sammelselg, akadeemiline jsk 16. dets. 2007

13.-14.oktoobril 2007 toimus Tallinna ringkonna side- ja staabirühma eriala täiendõpe. Nädalavahetuse keskseks teemaks oli töö staabis, kombineerituna loengute ning praktiliste harjutustega, mille haripunktiks oli hilisöine situatsiooniülesanne.

Staabirühma eriala täiendõpe viis kokku NKK ja KL malevkondade liikmed

Osalesid Naiskodukaitse Tallinna ringkonna side- ja staabirühma liikmed ning Tallinna maleva malevkonnapealikud või nende asendajad. Seega oli seltskond kirju – kokku said erineva väljaõppe ning kogemusega inimesed.

Õppuse alustuseks tuletas nooremleitnant Koppelmann osalistele meelde sidepidamise põhiprotseuurid ning tutvustas mõningaid sideaparaate. Vaatluse all oli eelkõige õhtul vajaminev tehnika -  raadiosaatjad Icom, Rootsi kommutaator ning välitelefonid. Nii mõnigi nägi kommutaatorit esimest korda ning ka käsiraadiojaama nuppude tööpõhimõtte üle kordamine tuli kasuks kõigile osalistele – igapäevaselt puutuvad nendega kokku ju vähesed ning sellised teadmised on kerged ununema. 

Järgnes major Veske loeng kaartidest, kaardi kiletamisest ning militaartingmärkidest koos rohkete praktiliste näpunäidetega. Veske tutvustas oma staabivarustuse kotikest, milles sisaldusid – rasvakriidid, mis on head vihmase ilmaga töötamiseks kui pastapliiats alt veab, spetsiaalne korrektorpliiats nässuläinud tingmärkide kilelt kustutamiseks (parem kui piiritusega vatitupsuke, mis kipub ka vajalikke asju kustutama). Lisaks mitmes erinevas suuruses klambreid, teip ja muud kinnitusvahendid. Hea asi on paberist maalriteip, mida on mugav kasutada, sest teda saab rebida. Antud näpunäiteid saime proovile panna juba mõne hetke pärast – ette tuli valmistada kaardid õhtuse harjutuse tarbeks. 

Järgnevalt tutvustas major Veske pataljoni staabi struktuuri, seal olevate erinevate isikute ülesandeid, samuti käsitles staabi ning juhtimispunktide erinevaid paiknemisvõimalusi.  

Vahepalana militaarstaabi teemale, rääkis pr Laks Alutaguse ringkonnast oma pikaajalisest kogemusest kriisistaabis töötades. Pr Laks käsitles põhjalikult kriistaabis kasutusel olevaid dokumente, tõi elulisi näiteid, kuidas infot kirja panna nii, et see ka kõrvalisele lugejale arusaadav oleks. Kahjuks on staapides tavaline, et logisse tehakse arusaamatuid ja umbmääraseid sissekandeid – puudu on näiteks kuupäevad, asukoha viited, isikute nimed jne. Abiks on eelnevalt väljatöötatud tabelid, kus etteantud lahtrid tuleb lihtsalt ära täita. Logi/päevikut/raportit ei ole mõistlik vormistada Wordis ning vabatekstina – oluline info võidakse unustada kirja panna ning struktureerimata tekst ei anna lugejale kiiret ülevaadet.

Laupäevase loengutesarja lõpetas major Veske erinevate staabidokumentide tutvustamisega, peatudes pikemalt käskudel. Rõhk oli käsu vormistuslikul küljel.

Kõik eelnevad teemad valmistasid meid ette hilisõhtuseks praktiliseks harjutuseks. Õppurid jaotati kahte staapi ning sidepunkti. Malevkonnapealikud said staabis harjutada tööd kaartidega ning info liikumist, staabiassistendid pidasid lahingpäevikut, olid telefoni- ja raadiovalves ning toetasid muul moel malevkonnapealike tööd. Kordamööda käidi ka sidepunkte mehitamas, kus kommutaatori käsitsemine tekitas palju elevust ning esialgu ka segadust.  

Kella kolme ajal hommikul hakkas juhtstaabil meist kahju ning meid saadeti magama, et mõne tunni pärast järjekordse loengutesarjaga alustada. Järgneva päeva sisustas nooremleitnant Tooming rääkides militaarsetest üksustest ning sõjalistest operatsioonidest. Vaimu värske hoidmiseks saime lahendada mitmeid ülesandeid ning testikesi, eriti intrigeeriv oli ideaalse üksuse kokku panemine – esialgne fantaasialend kujutas ette ülivõimekaid üksusi allveelaevade ja amfiibvõitlejatega. Esitlusele tulid küll reaalsemad kujutlused, kus lähtuti möödunud öö situatsioonist ja selle vajadustest.

Nädalavahetus oli pingeline ja sisutihe ning hoolimata sellest, et osalised olid väga erineva taseme ja ootustega, arvan, et õppus pakkus kõigile midagi. Staabiassistendid said natuke aimu staabitöö olemusest ning treenida praktilisi oskusi alates kaardi kiletamisest kuni raadiosaatja kasutamiseni. Malevkonnapealikutel oli võimalus meelde tuletada baasteadmised staabi struktuurist ja ülesannetest ning praktikas läbi proovida staabi juhtimist.

Tekst: Eveli Sammelselg, akadeemiline jsk
Artikkel samal teemal Kaitse Kodus nr 6/2007, lk 16
.

FastLion CMS

Staabirühma eriala täiendõpe viis

Staabirühma eriala täiendõpe viis

Osalesid Naiskodukaitse Tallinna ringkonna side- ja staabirühma liikmed ning Tallinna maleva malevkonnapealikud või nende asendajad Seega oli seltskond kirju – kokku said erineva väljaõppe ning kogemusega inimesed 13.-14.oktoobril 2007 toimus Tallinna ringkonna side- ja staabirühma eriala täiendõpe. Nädalavahetuse keskseks teemaks oli töö staabis, kombineerituna loengute ning praktiliste harjutustega, mille haripunktiks oli hilisöine situatsiooniülesanne.

Staabirühma eriala täiendõpe viis kokku NKK ja KL malevkondade liikmed

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse