Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku Väike pilguheit Viljandi jaoskonna Tänavu täitus Viljandi jaoskonnal asutamisest 90 aastat, mida pidulikult tähistasime. Aastapäeval puhul tegime väikese tagasivaate ajaloole. a ← Eelmine Talgulised korrastasid esimese esinaise sünnikodu Järgmine → Senise teadmisega „Sebra, sebra, siin küülik“, ei olnud midagi teha Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku

Ene Sügav 27. sept. 2015

Tänavu täitus Viljandi jaoskonnal asutamisest 90 aastat, mida pidulikult tähistasime. Aastapäeval puhul tegime väikese tagasivaate ajaloole.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku
Aastapäeva tähistamise juurde kuulub tavapäraselt tort.

10. septembril 1925 kutsus Sakalamaa maleva pealik Otto Oidermann kokku Viljandi ärksamad naised, et arutada „naiste koostöö küsimust meestega kodukaitse alal“. Kokku oli tulnud 28 naist. Ühenduse nimeks sai Kodukaitse ühing ja tegutsema hakati Viljandi linna malevkonna juures.
Esinaiseks valiti Hilda Varrik. Esimeses juhatuses kuulus ka Anna Kukk. Kui algas Vabadussõda, läks Anna Marie Vares alias Peeter Ronk sõtta meesteriietes sõdima. Ta võttis osa väeosa kõigist lahingutest ning sai teenete eest II liigi 3. järgu Vabadusristi.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku
Viljandi jaoskonna esinaine Margit Rei ja juhatuse liige Janne Suigussaar 2015. a Viljandi jsk aastapäeval.

 

Viljandi jaoskonna esimene üldkoosolek toimus 7. detsembril 1926. Liikmeid oli 60. Tegeldi peamiselt Kaitseliidu abistamisega pidude ja loteriide korraldamise näol. Samuti õpiti toitlustamis- ja sanitaarala.
6. oktoobril 1927 valiti esinaiseks Erika Oskar, hilisem Sakalamaa ringkonna ja Naiskodukaitse esinaine.

 

1929. a aprillis toimusid üleriigilised ringkondade esinaiste päevad. Juhatuse liikmed osalesid aktiivselt selle ettevalmistamisel.

1929. a toimus ka rahvapidu lossimägedes maleva aastapäeva puhul. Kavas olid laulumäng „Murueide tütred“, rahvatantsu ja rütmilise võimlemise etteasted. Propageeriti rahvariiete kandmist ja peo tarvis valmistati 40 komplekti naiste ja 10 meeste rahvarõivaid, samuti korraldati rahvatantsukursus.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku
Viljandi jaoskonna laulukoor 1934. a. Foto Jaan Riet.

1932. aastal korraldas ringkond koos jaoskonnaga õppuse „kodumaa saadustest valmistatud töid  ja toite“.

 

Jaoskonna laulukoor tegutses Joosep Saare juhtimisel. 1938. aasta lõpuks olid esinenud 94 korda ja sinna kuulus 45 lauljat. Näiteks esineti ringkonna auliikmete M. Raamot, A. Haava, M. Härma ja A. Tamm 70. aasta juubeli tähistamise auõhtutel. Vahemärkus: 2015. a tegutses NKK Sakala ringkonna projektikooor Eda Kivisild juhendamisel.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku

 

1935. aastal ehk kui sünnist möödub 10 aastat, on jaoskonnas 114 liiget. Aidati maleval aastapäeva ja võidupüha tähistada (külaliste vastuvõtt ja toitlustamine) ja võeti osa mitmesugustest aktustest.

1937. aastal asutati Viljandis veel teinegi jaoskond.

 

1938. a lõpuks oli 133 liiget. Kursusi oli korraldatud 17 korda, sanitaarakursusi 61 korda, toitlustatud 60 korda.

Iga aasta 3. jaanuaril oli traditsioon korraldada tõrvikutega rongkäik vabadussõjas langenute kalmistule, samas toimus kontsert ja jumalateenistus.

Esinaised olid Erika Oskar, Adeele Simon ja Roosi Moks. Moks tegeles lastekaitsega, oli lastekodu üks asutajaid. Sakala ringkonna auliikme Leida Leiuri ema oli naiskodukaitsja. Leida mäletab, et naiskodukaitsjad organiseerisid Viljandis supiköögi, kus toitlustati puudust kannatavaid lapsi.

Kauaaegne toitlusjuht ja laulukoori vanem oli Tiina Sõrmus. Tema töötas linna lastekodu juhatajana.

 

Sakala ringkond taasasutati 1995. Algul oli liikmeid vähe ja jaoskondi polnud. Viljandi jaoskond taasasutati alles 2000.a, esimene esinaine oli Kerstin Käärik. Järgmised Tiina Ott, Leili Särg, Ele Lehes ja Margit Rei.
2015. aasta seisuga on Viljandi jaoskonnas 42 liiget.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku
NKK Sakala ringkonna Viljandi jaoskonna liikmed koos külalistega sept 2015.a

FastLion CMS

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna

Aastapäeva tähistamise juurde kuulub tavapäraselt tort 10 Tänavu täitus Viljandi jaoskonnal asutamisest 90 aastat, mida pidulikult tähistasime. Aastapäeval puhul tegime väikese tagasivaate ajaloole.

Väike pilguheit Viljandi jaoskonna minevikku

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse