Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Maailma kuklapoolel kive toksiv Liina Sepp võib vabalt olla hetkel kodumaast kõige kaugemal tegutsev naiskodukaitsja. " Foto: erakogu Artikkel avaldatud esmakordselt "Kaitse Kodu" väljaandes 3/2019 ← Eelmine Laste jõulupidu Järgmine → Tartu võistkonnad saavutasid Naiskodukaitse taktikalisel laskevõistlusel teise ja neljanda koha Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias

Monika Ristisaar 27. märtsil 2019

Maailma kuklapoolel kive toksiv Liina Sepp võib vabalt olla hetkel kodumaast kõige kaugemal tegutsev naiskodukaitsja.

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Foto: Piret Valge

Aga võib ka mitte olla. See pole oluline. Oluline on, et Liina on näide sellest, kuidas ka tuhandete kilomeetrite kauguselt, Austraaliast, saab aktiivselt Naiskodukaitsesse panustda.

 

Olgu kohe öeldud, et Liina ei toksi kive niisama oma lõbuks. Ei, ikka töö pärast. Omandanud ülikoolis geoloogi hariduse, töötab ta nüüd ühes Austraalia geofüüsikafirmas, kus teostab geofüüsikalisi välitöid peamiselt mandri idakaldal ehk umbes 15 000 kilomeetri kaugusel Naiskodukaitse peastaabist.

 

"Naiskodukaitses on muidugi raskem olla aktiivne, kui ma olen füüsiliselt eemal ja elu on vähemalt 280 kraadi pöördunud. Õnneks on siiski palju ülesandeid, mida saab arvuti või nutitelefoni vahendusel hõlpsasti teha, ja just neid mulle usaldataksegi," leiab Liina vahendid ja võimalused organisatsiooni tegevuses kaasa löömiseks.

 

Keerulisemaks teeb olukorra muidugi ajavahe, mis Eestil Sydney'ga on 9 tundi. Kõige suuremaks probleemiks ongi tal enda sõnul häälestuda õigele lainele õigel ajal ehk ajal, mil ka kaaslased Eestis ärkvel on

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Kuuma täpi vulkanismi tulemina tekkinud Mt. Ngungun ja kuuma täpina unistusi täitev geoloog.Foto: erakogu

KIVIDE JA METSA POOLE

 

Liina on veendunud, et tegelikult on geoloogiks ja naiskodukaitsjaks olemisel palju ühiseid jooni. Geoloogides on tema sõnul midagi, mis neid hallist massist eristab.

 

Nad on inimesed, kes veedavad oma tööelu kivimeid, mineraale ja fossiile uurides. Nende nägu tõmbub naerule, kui anda neile järjekordne kaunis kivipala, isegi kui neil on toanurgas juba mitu kingakarbitäit neidsamu aardeid - sellised peavadki veidike omamoodi olema. "Võib-olla me oleme veidi hullud. Võib-olla oleme lihtsalt kivide poole. Naiskodukaitsjad on jällegi metsa poole," märkis Liina, kelle veendumust mööda on geoloog Naiskodukaitse jaoks väga hea materjal. Nii geoloogi kui naiskodukaitsja elus on palju looduses käimist, telgis magamist ja lõkkel maitsva söögi valmistamist. Geoloogias pole küll ühtegi ellujäämiskursust, toitlustamist ega muud säärast väljaõpet (võib-olla peaks olema?), kuid mitmed geoloogia välitööd ja matkad on Liinale andnud rohkem kogemusi, kui ükski väljaõpe seda teha saab. "Ühe geoloogi oskusi looduses toime tulla ei tasuks alahinnata," leiab Liina lustaka paralleeli oma kahe näiliselt erineva kutsumuse vahel.

 

Pealegi, militaarvaldkonnas on geoloogidel rakendust küll ja veel. Mitmel vallutusretkel on suurriigid kasutanud sõjaväe geolooge, kes oskasid hinnanguid anda ehitiste rajamise, põhjavee asukoha või loodusressursside kohta. Teadaolevalt võttis ka Napoleon esimesena vallutusretkele kaasa geoloogid.

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Maakaitsepäev 2017. aastal.Foto: Monika Ristisaar

Naiskodukaitses on Liina tajunud samasugust erilisust. Näiteks maakaitsepäeval Tartus, kus kolm aastat tagasi Naiskodukaitsega liitunud Liina esimest korda vormi selga tõmbas. "Endal oli väga uhke tunne ja teel sinna oli inimeste reaktsioon minule kui vormikandjale ülev. Ning kohapeal, nähes kõike, mida naiskodukaitsjad teevad, sai selgeks, et just nende vaprate kõrval ma seista tahangi," meenutab ta seda veendumuse ja äratundmise hetke, mil kinnistus teadmine, et tehtud sai õige valik.

 

Sealt edasi on Naiskodukaitse andnud talle veel palju võimalusi maailmapilti avardada ja uusi elamusi kogeda.

 

Kui Naiskodukaitse 2017. aastal 90. sünipäeva tähistas, oli ka Liina pidustustega seotud. Talle ja paarile sõbrannale usaldati lustakate videoklippide tegemine. "Hetk, mil ma terve videotiimi üle sain uhkust tunda, oligi 90. aastapäeva tähistamisel, kus need klipid esmakordselt vaatajateni jõudsid ja täitsa hästi vastu võeti," meenutab Liina isiklikku laadi edulugu. Protsess stsenaariumi kirjutamisest klippide tootmiseni pani teda aga veelgi rohkem uhkust tundma kogu organisatsiooni üle. Seda tänu võimalusele ja vajadusele põhjalikult Naiskodukaitse ajalugu uurida ning mõista, kuidas see alguse sai ja kuidas on jõudnud tänasesse päeva.

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Hetk peale filmivõtteid, mil salvestati Naiskodukaitse 90. aastapäevale pühendatud klippi.Foto: Monika Ristisaar
Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Foto: erakogu

KUUM TÄPP

 

Austraalias peale Liina väga palju naiskodukaitsjaid pole, kui üldse. Niisiis on Liina veetnud seal peamiselt aega teiste seljakotiränduritega. Nende põhilised elukohad, hostelid, on kultuuride ja rahvuste paabliks, seal leidub kõike. Enamasti käib omavaheline suhtlus inglise keeles ja õhtul laua taga istudes on kõik lihtsalt "ajutiselt koduta ja identiteedita rändurid", kes võtnud aastaks või paariks päriselust puhkust.

 

"Inimesed on siin seetõttu palju avatumad ja vabamad, sest tegelikult me üksteist ei tea ja omamoodi põgeneme kõik kodumaale jäänud elu eest. Siin kaotab tähtsuse see, mis meist teisele poole ookeani jäi. Proovime lihtsalt avastada, kes me oleme ja kelleks saada tahame," sõnab Liina veendunult.

 

Aga kelleks siis saada? Sellelegi küsimusele annab Liina vastuse geoloogi perspektiivist, tuues mängu kuuma täpi ehk laamasisese vulkaanilise piirkonna mõiste. Teadaolevalt (või tõenäoliselt ainult geoloogidele teadaolevalt) põhjustas 250 miljonit aastat tagasi just kuuma täpi vulkanismi ilming oma kataklüsmiliste pursetega geoloogilise aja kõige suurema väljasuremise, kus maamunalt pühiti üle 90% liikidest. Kuumal täpil asetsev Hawaii saarestik on aga tuntud kui paradiis, kus vulkaanipursked on võrdlemisi sagedased, kuid geoloogiliselt mitte katastroofilised.

 

Seega siis, kui magma kuuma täpina pinnale murrab, läbib ta kõik takistused ja keegi ei tea, milline on tulem - paradiis või katastroof. "Ole kuum täpp - leia endas see liikumapanev jõud, sihikindla magmana liikuv unistuste tulv, ja murra läbi kõigi takistavate kihtide valguse poole. Lase pealtvaatajatel imestada, pilte teha ja uurida, kuidas täpselt see nüüd toimuski, aga ära lase neil oma unistuste laava väärtust alavääristada."

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias
Foto: erakogu

Artikkel avaldatud esmakordselt "Kaitse Kodu" väljaandes 3/2019

← Eelmine
Laste jõulupidu

FastLion CMS

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik

Foto: Piret Valge Aga võib ka mitte olla See pole oluline Maailma kuklapoolel kive toksiv Liina Sepp võib vabalt olla hetkel kodumaast kõige kaugemal tegutsev naiskodukaitsja.

Liina Sepp: Naiskodukaitse saadik Austraalias

www.naiskodukaitse.ee © 2021 » Naiskodukaitse