Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal 2. veebruar oli Tartu rahulepingu allakirjutamise aastapäev. Rahvakalendri järgi aga küünlapäev või küünlamaarjapäev, Lääne-Eestis ka pudrupäev. See on püha, mil mehed peavad kodus naiste tööd ära tegema, sel ajal kui naispere külas käib ja naistepuna joob. Käsitöö ← Eelmine Risti jaoskonna toimekas aasta Järgmine → Magus pühapäev Risti majas Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal

Helja Kaptein 6. veebruar 2013

2. veebruar oli Tartu rahulepingu allakirjutamise aastapäev. Rahvakalendri järgi aga küünlapäev või küünlamaarjapäev, Lääne-Eestis ka pudrupäev. See on püha, mil mehed peavad kodus naiste tööd ära tegema, sel ajal kui naispere külas käib ja naistepuna joob.

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal
Foto: Enn Sutting

Hiiumaa naiskodukaitsjad otsustasid tähistada mõlemat sündmust. Koos kaitseliitlaste, noorkotkaste ja kodutütardega seisti rivis Kärdlas Teises Maailmasõjas langenute mälestusmärgi juures. Pärast mälestrushetke ja lillede panekut jätkus üritus staabis.

 

Lisaks Hiiumaa malevkonna pealiku Mart Reino ja Urmas Seliranna võttis sõna ka naiskodukaitsja Küllike Tammeveski. Meeste Tartu rahu ja ajaloohõngulistele sõnavõttudele vastukaaluks tutvustas tema rahvakalendri tähtpäeva - küünlapäeva.

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal
Foto: Enn Sutting

Kui mehed olid lahkunud, hakkas naistel kibekiire näputöö. Kuna sel päeval oli ka ajalooliselt tavaks küünlaid valmistada, siis otsustasid hiidlased traditsioone jälgida ja valmistada geelküünlaid. Laudadel oli erinevaid materjale ja vidinaid alates liivast ja kuivatatud roosiõitest teokarpideni. Pärast mitu tundi mässamist sai igaüks omale klaasi sisse meelepärase küünla. 

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal
Väike osa naiste valmistatud suupistelauast. Foto: Helja Kaptein
Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal
Meie ringkonna aseesinaine geelküünla valmistamisega ametis. Foto: Helja Kaptein

 

Aiki ja Anne Kaasik meisterdasid kahepeale nelja erineva kujuga klaasi sisse küünla. “Kõige põnevam oli lõpptulemus,” ütles Anne. Ta rääkis, et kõik jälgisid pingsalt, millised taimed või kaunistused paistavad geeli seest paremini, millised sobivad omavahel kokku ja millised kaunistused on hoopis teiste asjade taha varju jäänud. Küünlavalmistajad ise ei osanudki hinnata, milline küünal oli ilusaim. “Kõikide küünlad olid nii erinevad,” ütles Anne, kelle küünlatopsis oli nii teokarpe, pisikesi õisi kui ka kunstlilli.

 

Aitäh Küllikesele, kellel tuli idee nn. naistepüha traditsioone elustada ja kes organiseerimistöö enda kanda võttis. Kõik 15 osalejat olid staabist lahkudes rahulolevate nägudega ja terakene targemad.

FastLion CMS

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal

Foto: Enn Sutting Hiiumaa naiskodukaitsjad otsustasid tähistada mõlemat sündmust Koos kaitseliitlaste, noorkotkaste ja kodutütardega seisti rivis Kärdlas Teises Maailmasõjas langenute mälestusmärgi juures 2. veebruar oli Tartu rahulepingu allakirjutamise aastapäev. Rahvakalendri järgi aga küünlapäev või küünlamaarjapäev, Lääne-Eestis ka pudrupäev. See on püha, mil mehed peavad kodus naiste tööd ära tegema, sel ajal kui naispere külas käib ja naistepuna joob.

Küünlapäeva tähistamine Hiiumaal

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse